شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/07/30 16:53:00
سرویس فرهنگی

انتقاد نماینده جیرفت از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری

زادسر با انتقاد از سازمان میراث فرهنگی مبنی بر عدم وجود هیچ شی عتیقه شناسنامه‌دار بنام مواریث جیرفت در میراث فرهنگی کشور، خواستار پاسخگویی رییس این سازمان در این باره شد.

علی زادسر نماینده مردم حیرفت و عنبرآباد در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص آثار باستانی جیرفت گفت: مواریث فرهنگی جیرفت با توجه به اهمیت فوق العاده با قدمت 8 هزار سال و به ادعای برخی باستان شناسان 10 هزار سال طی چند سال اخیر به یغما رفتند و غارت شد و سر از موزه های کشورهای مختلف اروپایی خصوصا پاریس، لندن، ایتالیا و نیز ژاپن درآورد.

وی افزود: متاسفانه نه تنها در دولت وقت اقدامی در خصوص این اشیاء تاریخی و قیمتی صورت نگرفت بلکه در دولت کنونی نیز علی رغم تلاش ما اقدام جدی انجام نشد.  

زادسر خاطرنشان کرد: البته براساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی، دولت قبلی تا حدودی جلوی قاچاق را گرفت البته قاچاق پایان یافته نیست بلکه با شیوه‌ها و سبک و سیاق خاص خود انجام می‌شود منتها ردپایی که بتوان به مقامات قضایی و نیروی انتظامی منتقل کرد وجود ندارد. همچنین برنامه‌ریزی‌های فرهنگی خوب دراز مدتی نیز در آنجا صورت گرفت اما با تغییر دولت متاسفانه همه چیز متوقف شده و راکد ماند.
  

وی تصریح کرد: رئیس سازمان میراث فرهنگی ظاهرا به جای سفر به مناطق باستانی داخلی بیشتر به سفرهای خارجی توجه دارد.
   نماینده جیرفت با بیان اینکه رحیم مشائی تاکنون یکبار هم به این منطقه سفر نکرده است ادامه داد: اشیاء تاریخی جیرفت اکنون در لندن است که قرار است در اوائل آبان ماه دادگاه حکم حراج آن را بدهد.  

وی افزود: تاکنون با تذکرات، نطق، ملاقات حضوری، نامه و مصاحبه این مساله را پیگیری کرده ام ولی  متاسفانه رحیم مشائی نه تنها به دستور صریح رئیس جمهور جهت پیگیری این موضوع توجهی نکرد ه است بلکه به توصیه رئیس مجلس مبنی بر آمادگی مجلس جهت تقویت نواقص قانونی در این زمینه نیز توحهی نکرده است .
 

زادسر تصریح کرد: این اشیاء تاریخی و قیمتی جیرفت نیست که به حراج گذاشته می شود بلکه حراج تاریخ، فرهنگ، تمدن و حیثیت جمهوری اسلامی ایران است که جا دارد نظام و حکومت از به حراج گذاشتن این حیثیت جلوگیری کنند.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی ادامه داد: براساس اظهارات رئیس وقت دادگاه انقلاب جیرفت در حکم غیر مستند یک قاچاقچی بین المللی عتیقه‌جات که به اعدام محکوم شده است، بین 600 هزار تا یک میلیون قطعه عتیقه قاچاق شده است در حالی که براساس ادعای رئیس تیم کاوشگر فقط 30 هزار قطعه قاچاق شده و البته هنوز مشخص نشده این اشیاء چگونه و به چه طریق به کشورهای اروپایی انتقال داده شده است و عجیب‌تر آنکه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اعلام کرده است که تاکنون یک شی شناسنامه دار بنام مواریث فرهنگی جیرفت در میراث فرهنگی کشور ثبت نشده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet