خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1396/10/05 19:38:28
سرویس اقتصادی
قره خانی نشست امروز کمیسیون انرژی را تشریح کرد:

تصویب اخذ 8 درصد از برق مصرفی برای توسعه شبکه توزیع و انرژی های تجدیدپذیر

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، از تصویب اخذ ۸ درصد از برق مصرفی برای توسعه برق روستایی، شبکه توزیع و انرژی های تجدیدپذیر در نشست امروز کمیسیون متبوعش خبر داد.
تصویب اخذ 8 درصد از برق مصرفی برای توسعه شبکه توزیع و انرژی های تجدیدپذیر سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، از تصویب اخذ 8 درصد از برق مصرفی برای توسعه برق روستایی، شبکه توزیع و انرژی های تجدیدپذیر در نشست امروز کمیسیون متبوعش خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/43545.jpg تصویب,,اخذ,8,درصد,از,برق,مصرفی,برای,توسعه,شبکه,توزیع,و,انرژی,های,تجدیدپذیر Icana

اسدالله قره خانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح نشست امروز کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، گفت: کمیسیون انرژی از روزهای گذشته بررسی جزییات لایحه بودجه سال 97 را آغاز کرده بود که در نشست عصر امروز آخرین تبصره های ارجاعی به کمیسیون بررسی شد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، افزود:براساس مصوبه امروز کمیسیون انرژی مقرر شد که علاوه بر 14.5 درصدی که وزارت نفت از صادرات نفت و گاز به عنوان منابع خودش به دست می آورد 14.5 درصد از نفت خامی که به پالایشگاه ها تحویل داده می شود با قیمت نفت صادراتی برای طرح های توسعه ای به این وزارتخانه اختصاص یابد.

وی با اشاره به اینکه در سال های گذشته 50 ریال عوارض مصرف برق برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر و نو اخذ می شد، ادامه داد: در بودجه سال 97 این مبلغ 60 ریال شده بود که در کمیسیون انرژی به جای کیلو وات ساعت به اخذ درصد از قیمت برق مصرفی تبدیل شد که این مصوبه بیشتر شامل حال مناطق گرمسیری می شود چراکه علیرغم پایین بودن نرخ برق اما کیلووات ساعت آنها بالا است.

حذف افزایش قیمت حامل های انرژی به دلیل ابهامات

نمانده مردم علی آبادکتول در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مصرف کنندگان برق در مناطق گرمسیر هزینه عوارضی که پرداخت می کردند گاهی اوقات از هزینه برق مصرفیشان بیشتر می شد، یادآور شد: با اصلاحیه  کمیسیون انرژی مبنی بر اخذ 8 درصد از برق مصرفی به عنوان عوارض تعدیل در قیمت ها صورت گرفته است که در  تامین هزار و 500 میلیارد تومانی که برای توسعه برق روستاها و شبکه های توزیع و 50 درصد برای انرژی های تجدید پذیر هزینه می شود.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به یکی دیگر از مصوبات مهم کمیسیون متبوعش، تصریح کرد:در تبصره 18 لایحه بودجه سال 97 صرفا بحث افزایش قیمت حامل های انرژی به کمیسیون انرژی ارجاع شده بود، که  کمیسیون انرژی براساس ادله نمایندگان مخالف و موافق، نماینده دولت، دیوان محاسبات و مرکز پژوهش ها با این تبصره مخالفت و آن را حذف کرد، چراکه مصارف این درآمد مشخص نبوده و از سویی آثار و تبعاتی که افزایش قیمت در جامعه به ویژه برای اقشار کم درآمد و بخش های تولیدی ایجاد می کرد شفاف نبود، لذا نهایتا کمیسیون به این نتیجه رسید که این تبصره را حذف کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet