ولادت حضرت امام رضا (ع)
1388/05/13 18:32:00
سرویس سیاسی
رهنمودهای رهبری به دولت دهم -11

عباسپور: دولت باید ظرفیت نقد دلسوزان را داشته باشد

**رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: دولت باید آمادگی پذیرش همه نقدها و همچنین توضیح ابهامات را برای دلسوزان نظام داشته باشد.

"علی عباسپور تهرانی" رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با خبرنگار خانه ملت در خصوص توصیه مقام معظم رهبری و تاثیر همراهی دولت با منتقدین برکارآمدی و عملکرد مثبت دولت، گفت: مقام معظم رهبری افراد را به سه گروه تقسیم کردند. عده‌ای طرفدار دولت بوده واز دولت دفاع می‌کنند و عده دیگر با دولت مخالف هستند و اعلام کردند که مانع حرکت دولت خواهند شد و گروه سوم نیز مومن به انقلاب و نظام هستند و نسبت به برنامه‌هایی که از طرف دولت صورت می‌گیرد انتقاد دارند؛ بنابراین رهبر معظم انقلاب توصیه کرد که دولت به این انتقادها توجه کند.

وی افزود: با این توصیه مقام معظم رهبری عملاً دولت باید نسبت به برنامه‌های خود در زمینه‌های مختلف فرهنگی، علمی، اقتصادی، سیاسی و اشکالات و ابهاماتی که از طرف منتقدان چه در دانشگاه‌، حوزه، مجلس و یا سطح کشور مطرح می‌شود توجه کرده و آن ابهامات را برطرف نماید.

عباسپور تصریح کرد: طبیعی است اگر اظهار نظرها، پذیرش و یا رد کردن‌ها با منطق و علم همراه باشد و استدلال به دنبال داشته باشد، دیگر رنگ سیاسی به  خود نخواهد گرفت. طبیعی است آن روشی که از نظر منطقی و علمی برتر خواهد بود باید مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: به عنوان مثال اگر در مجلس دولت بحثی را مطرح می‌کند که از نظر منطقی و علمی بر نظر مجلس غلبه دارد، نمایندگان باید آن را بپذیرند چون هر روشی قطعاً بدون اشکال نیست. برای انجام یک کار اجتماعی، اقتصادی، و یا فرهنگی ممکن است روش‌های مختلفی وجود داشته باشد و هر روشی دارای معایب و مزایایی باشد، بنابراین ابهامات هر روش باید برطرف شود و روش انتخاب شود که دارای بیشترین مزایا و کمترین معایب باشد.

نماینده تهران خاطر نشان کرد: حال اگر مجلس نظری داشت و روشی را اتخاذ کرد که دولت آن را نمی‌پسندید، باید مزایا و معایب این نظرها با استدلال به دولت گفته شود که اگر مزایا بر معایبش برتری داشت، روش مجلس انتخاب شود و دولت به آن عمل کند؛ اما اگر دولت روشی را پیشنهاد کرد و در این روش نقطه نظر نمایندگان مزایای بیشتری داشت طبیعی است دولت نباید صرف این که دولت می‌گوید روی حرف خود پافشاری کند.

وی گفت: این روشی است که اگر اتخاذ کنیم هم تعاملی که مورد نظر مقام معظم رهبری بوده است حاصل شده و هم بهترین راه حل انتخاب می‌شود و  هم برای یک حرکت سهم اجتماعی یا فرهنگی یا اقتصادی و.. از آن روش هم مجلس و هم دولت از آن دفاع خواهند کرد و این باعث قدرت در اجرا و نهایتاً بهتر عمل شدن آن امر می‌شود.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات در مورد این که برنامه‌ریزی دولت در طی چهار سال آینده چگونه باید باشد تا دچار مشکلات نشود، اظهار داشت: دولت باید تعامل و انعطاف پذیری بیشتری از خود نشان دهد.

وی افزود: اصولاً در مسائل مهم به خصوص قبل از این که به عنوان لایحه نهایی به مجلس بیاید با مجلس و کمیسیون‌های تخصصی مشورت کند و سعی شود قبل از آن که چیزی که به مجلس ارائه می‌شود تا به تصویب برسد، یک اتفاق نظر علمی حاصل شده باشد.

عباسپور ادامه داد: نمایندگان از متن مردم برخاسته‌اند و با مشکلات مردم بیشتر آشنا بوده و بهتر می‌داند که آیا این ایده عملی‌تر است یا خیر.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet