خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1396/10/10 09:58:02
سرویس فرهنگی
روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد:

اجاره بهای مدارس و دستمزد معلمان ساعتی؛ عوامل تاثیرگذار در تفاوت شهریه غیرانتفاعی‌ها در مناطق مختلف

روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش نرخ اجاره بهای مدارس، میانگین ساعات پرداختی به معلمان، سایر عوامل اجرایی و بیمه نیروهای آزاد را به عنوان عوامل تاثیرگذار در تفاوت شهریه مدارس غیرانتفاعی در مناطق مختلف شهری معرفی کرد.
اجاره بهای مدارس و دستمزد معلمان ساعتی؛ عوامل تاثیرگذار در تفاوت شهریه غیرانتفاعی‌ها در مناطق مختلف روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش نرخ اجاره بهای مدارس، میانگین ساعات پرداختی به معلمان، سایر عوامل اجرایی و بیمه نیروهای آزاد را به عنوان عوامل تاثیرگذار در تفاوت شهریه مدارس غیرانتفاعی در مناطق مختلف شهری معرفی کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/82529.jpg اجاره,بهای,مدارس,و,دستمزد,معلمان,ساعتی؛,عوامل,تاثیرگذار,در,تفاوت,شهریه,غیرانتفاعی‌ها,در,مناطق,مختلف Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به خبری با عنوان  «نظارت بر مدارس غیرانتفاعی مطلوب نیست/گله‌مندی خانواده‌ها از دریافت شهریه بالا و اخذ مبالغ به نامه های خدمات ویژه در طول سال تحصیلی» توضیحاتی در قالب جوابیه ارائه کرده است.

در این جوابیه آمده است:

باسمه تعالی

با سلام و احترام؛

عطف به مطلب مندرج در آن خبرگزاری مورخ 26 آذرماه 96 باعنوان «نظارت بر مدارس غیرانتفاعی مطلوب نیست/گله‌مندی خانواده‌ها از دریافت شهریه بالا و اخذ مبالغ به نامه های خدمات ویژه در طول سال تحصیلی» پاسخ سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی و خانواده موارد ذیل را جهت تنویر افکار عمومی به استحضار می رساند:

1- در جهت اجرای ماده 15 و 16 قانون تاسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی، الگوی تعیین شهریه مدارس غیردولتی مصوبه دومین جلسه شورای سیاست‌گذاری برنامه‌ریزی و نظارت مرکزی مورخ 7 اسفندماه 95 جهت اجرا در سال تحصیلی 97-96 (به شماره 218963 مورخ 9 اسفندماه 96) به ادارات کل آموزش و پرورش استان ها ابلاغ شد.

2- ضوابط چگونگی تعیین شهریه مدارس غیردولتی در الگوی تصویبی به شرح ذیل است:

- اخذ اطلاعات و داده‌ها مورد لزوم از قبیل ساعات آموزش در هفته، تعداد کلاس‌ها، میانگین پرداختی حقوق، تعداد عوامل اجرایی، میزان اجاره بها، فضا و متراژ عرصه و اعیان ملک و ... از مدرسه با عنایت به اسناد مثبت است.

- تعیین سقف نرخ اجاره بها یک مترمربع فضا توسط شورای نظارت استان که با پیشنهاد شورای تعیین شهر به شهرستان/ منطقه/ ناحیه با عنایت به شرایط منطقه‌ای و سامانه املاک و مستغلات شهرداری ها با نظر کارشناسان ذی ربط اعلام می شود.

- تعیین میانگین ساعات پرداختی به دبیر: آموزگار در مدارس غیردولتی به تفکیک دوره تحصیلی توسط شورای نظارت استان با عنایت به شرایط منطقه‌ای و به پیشنهاد اداره آموزش و پرورش شهرستان/ منطقه/ ناحیه.

- محاسبه شهریه ثابت و فوق برنامه مدرسه در یک فرآیند محاسباتی از قبیل: محاسبه سرانه پرداختی به دبیر، مدیر، معاون، سایر عوامل اجرایی، بیمه نیروهای آزاد، اجاره بهای ملک، سایر هزینه ها و شاخص‌های سطح آموزشی و پرورشی واحد آموزشی. با این توصیف شهریه کلیه مدارس غیردولتی از طریق نرم افزار مربوط (سامانه mmgh.medu.ir) تعیین شده است، نرخ شهریه مدارس پس از تائید اطلاعات توسط شورای تعیین نرخ شهریه شهرستان/ منطقه/ ناحیه و تائید نهایی ادارات کل استان ها تعیین و ابلاغ شده است. نرخ شهریه مدارس غیردولتی به محض اتمام فرآیند شهریه در سایت ادارات کل آموزش و پرورش استان ها درج خواهد شد.

3- این اداره‌کل با اتخاذ دو سیاست راهبردی و عملیاتی، برنامه نظارت از عملکرد مجموعه تحت پوشش خود را در دستورکار قرار داده است. در سیاست راهبردی که حول محور سیاست‌گذاری و در برنامه زمانی میان مدت و بلندمدت برنامه‌ریزی می‌شود مقرر شد؛ نسبت به بهره‌گیری از روش‌های نوین فناورانه در جهت تسهیل امور نظارتی و فراگیر بودن آن اقدامات لازم به عمل آید، به همین منظور سامانه نظارت جامع تحت پوشش پورتال همگام طراحی و راه‌اندازی شده که با این سامانه، نظارت از مدارس تحت پوشش این اداره‌کل نیز به صورت آنلاین توسط کارشناسان مناطق و استان‌ها رصد و بررسی می‌شود.

در بخش عملیاتی که متمرکز بر نظارت فرآیندی و به صورت میدانی و حضوری است؛ با عنایت به نقش و وظایف عملیاتی و اجرایی ادارات مشارکت‌ها در استان‌ها و مناطق موظف‌اند براساس مفاد دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های ارسالی از سوی ستاد، ضمن پایش و بررسی‌های فرآیندی از عملکرد مدارس و مناطق تابعه نتایج ارزیابی خود را به این اداره کل ارسال کنند، در همین راستا و با توجه به اهمیت موضوع و با مصوبه اولین جلسه مورخ 25 اسفند 95 شورای سیاست گذاری، برنامه‌ریزی و نظارت مرکزی، تفویض انجام شده و به شورای نظارت مناطق و نواحی تابعه فرصتی را فراهم کرده تا تیم‌های نظارتی متشکل از کارشناسان و ارزیابان متخصص در سطوح منطقه‌ای، استانی و بعضا ستادی همواره پیگیر حل موضوعات و مسائل موجود باشند.

در ضمن چنانچه مصادیقی از سوی آن گروه محترم نیاز به بررسی بیشتر داشته باشد آمادگی کامل جهت همکاری لازم از سوی این سازمان وجود دارد.

فرآیند اقدامات نظارت جامع به شرح ذیل است:

1

تشکیل کارگروه تخصصی نظارت

2

تدوین شاخص‌های نظارتی متناسب با ماموریت‌های مدارس غیردولتی (آموزشی، پرورشی و مدیریتی)

3

تدوین دستورالعمل نظارت جامع با بهره گیری از فناوری های نوین

4

راه اندازی نرم افزار نظارت جامع در کل کشور

5

آموزش ارزیابان استانی (آموزش مبانی ارزیابی و خود ارزیابی، نرم‌افزار نظارت جامع) به مخاطبان و مجریان طرح

6

انجام نظارت آنلاین در 4 سطح مدرسه/ منطقه/ استان/ ستاد

7

گزارش‌گیری از طریق سامانه از کل کشور

8

ارائه بازخوردهای اصلاحی به استان‌ها

 
پایان پیام
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet