شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/08/01 11:55:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

توسلی‌زاده: یادمانها در احیاء و معرفی فرهنگ و تمدن ایران اسلامی نقش مؤثری دارد

"محمدناصر توسلی‌زاده"، اولین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه احیاء ارزشها و فرهنگ غنی اسلامی و ملی یکی از ضرورتهای زمان معاصر است تصریح کرد: یادمانها می‌تواند در احیاء و معرفی فرهنگ و تمدن ایران اسلامی نقش مؤثر داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، متن کامل نطق پیش از دستور نماینده مردم تربت‌حیدریه به این شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

بارها دل طلب جام جم از ما می‌کرد                                    آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می‌کرد

احیاء ارزشها و فرهنگ غنی اسلامی و ملی یکی از ضرورتهای زمان معاصر است. استکبار جهانی با تضعیف فرهنگ و چهره‌ها و یکی از چهره‌های بزرگ و فرهنگ‌ساز ایران اسلامی و بزرگنمایی و فرهنگ و آداب و رسوم صادراتی خود در مقام تضعیف و یا سلب هویت نسل جوان است.

یادمانها می‌تواند در احیاء و معرفی فرهنگ و تمدن ایران اسلامی نقش مؤثر داشته باشد تا مردم با آگاهی به پیشینه کهن فرهنگی و تاریخی و چهره‌های تاریخ‌ساز و تمدن‌آفرین خود، در عرصه بین‌المللی حضور فعال داشته باشند و با معرفی ارزشهای تعالی‌بخش اسلامی و انسانی، فطرت ... و حق‌طلب انسانها را از سرچشمه زلال توحید بچشانند که "چون ندیده‌اند حقیقت ره افسانه زدند".

خداوند را سپاسگزاریم که با راهنمایی و تشویق رهبر فرزانه و حکیم و مدبر انقلاب اسلامی توفیق برگزاری گرامیداشت "آخوند ملاعباس راشد تربتی" در روزهای 25 و 26 مهرماه 86 حاصل شد و با طنین آهنگ دلنشین و جان‌افزای آن دلهای حق‌طلب جان تازه گرفت و با وزیدن نسیم عطرآگین و بهشتی آن مرد بهشتی، فضای کشورمان عطرآگین شد و با معرفی نام و نشان، خلق و خوی، ادبیات و فرهنگ او، راه برای خدایی‌شدن خداجویان تسهیل شد. انسانی که مظهر فضیلت‌ها و اخلاق اسلامی بود و الگوی فرهنگ و تمدن و معیارهای اسلامی بود و سیره و سلوک او جلوه‌گاه ارزشهای الهی بود.

شخصیتی که امام امت (رحمه‌‌الله علیه) قریب به این مضمون فرمود "حاج آخوند ملاعباس آنچه را که بعنوان تکلیف تشخیص داد، عمل کرد. کار خودش را کرد کاری به این نداشت که آنها خوششان می‌آید و از او تبعیت می‌کنند یا نه، چون کسی که اتکال به خداوند تبارکت و تعالی دارد از اینکه تنها بماند ابداً نمی‌ترسد" و مرحوم "آیت‌الله‌العظمی حاج‌حسین قمی"، مرجع تقلید اظهار می‌دارد که "حاج‌آخوند ملاعباس نه فقط از خوبان عالم اسلام بلکه از خوبان دنیاست" و نیز کلام "آقابزرگ شهیدی" (حکیم معروف) چنین است که "حاج‌آخوند ملاعباس مرد فوق‌العاده‌ای است که اگر به این شدت تعبد نمی‌داشت بجای خراسان دنیا را تحت تأثیر قرار می‌داد".

در پایان عرضم از رئیس محترم مجلس شورای اسلامی جناب آقای دکتر حداد عادل که خود فردی متخلق و ادیب و حکیم و پاسدار ادب و معرفت اسلامی است و با حضور ارزشمند خود در افتتاح کنگره و ایراد سخنان عالمانه .... و مؤثر به کنگره غنای بیشتری بخشید، از طرف خود و مردم انقلابی و خداجوی شهرستان تربت‌حیدریه تشکر می‌کنم و نیز از برادر پرتلاش و دلسوز در مسائل فرهنگ اسلامی جناب آقای "صفارهرندی" وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی که با حضور در اختتامیه کنگره و ایراد سخنرانی دلنشین زینتبخش کنگره شدند، قدرشناسی می‌کنم و از مدعوین محترم که با ارسال مقاله و حضور در کنگره خصوصاً حضرت "آیت‌الله خزعلی" که در معرفی آخوند ملاعباس آغازگر بودند، تقدیر می‌کنم. والسلام‌ علیکم و رحمه‌ الله و برکاته.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet