خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1388/05/14 10:11:00
سرویس صحن
براساس سوگندنامه ریاست جمهوری

رئیس قوه قضاییه: قدرت و مسئولیت، امانت است

**رئیس قوه قضاییه گفت: در سوگند رییس جمهور، قدرت و مسئولیت، امانت و فرصتی است که ملت به عنوان امانت به رییس جمهور سپرده است.

به گزارش خانه ملت، آیت الله هاشمی شاهرودی در مراسم تحلیف رییس جمهوری با تبریک میلاد حضرت ولی عصر (عج) به مقام معظم رهبری و مسئولین کشور و مردم ایران اظهار داشت:  بر طبق قانون اساسی رئیس جمهور پس از مقام معظم رهبری عالی ترین مقام اجرایی در کشور را دارد و قانون اساسی بنابر همین جایگاه مهم برای مسئولیت خطیر رئیس جمهور افزون بر تنفیذ حکم ریاست جمهوری تحلیف و سوگند را نیز پیش بینی کرده است.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: رئیس جمهور با قصد جدی این سوگند شرعی را ادا می کند و براساس آن در پیشگاه خدا و مردم برای انجام مسئولیت های قانونی مسئول است.

وی افزود: رئیس جمهور در این سوگند نامه پیمان می‌بندد که همه توانایی های خود را برای انجام مسئولیت های قانونی بکار گیرد و سازوکار لازم برای اجرای آن را طراحی کند.

متن کامل سخنان آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی رئیس قوه قضائیه در مراسم تحلیف رییس جمهوری در مجلس شورای اسلامی بدین شرح است:

میلاد فرخنده و مسعود منجی بشر، امام عدالت گستر، حضرت ولی‌عصر، ارواحنا و ارواح العالمین له الفدا را به شما نمایندگان ملت، رئیس جمهور محترم و بزرگان حاضر در این مجلس تبریک می‌گویم و تقارن تحلیف و شروع به کار رئیس جمهور و دولت جمهوری اسلامی ایران را با این میلاد مقدس به فال نیک می‌گیرم و امیدوارم عنایات ویژه امام زمان (عج) یار و مددکارشان باشد.

خداوند بزرگ و منان را شاکرم که بار دیگر ملت مسلمان ایران با حضوری آگاهانه و پرشکوه و با رای چهل میلیونی، مردم سالاری دینی را به نمایش گذاشت و برادر عزیزمان دکتر محمود احمدی نژاد را با رای بی‌سابقه و برای بار دوم به ریاست جمهوری کشورمان انتخاب نمود. امیدوارم همه مدیران و مسئولان نظام توفیق یابند این حضور حماسی و وفاداری مردم عزیز ایران را ارج نهند و پاس دارند.

من قصد تصدیع ندارم، تنها به برخی از نکات سوگند نامه که متن آن در اصل 121 قانون اساسی آمده است اشاره می‌کنم تا مورد توجه و عزم و قصد بیشتر رئیس جمهور منتخب و دولت کریمه دهم قرار گیرد، فذکر فان الذکری تنفع المومنین.

1- برطبق قانون اساسی ریاست جمهوری عالی‌ترین مقام رسمی کشور پس از مقام معظم رهبری است و مسئولیت اجرای قانون اساسی و ریاست قوه مجریه را جز در اموری که مستقیما به رهبری مربوط می‌شود برعهده دارد. قانون اساسی برای ایفای این مسئولیت خطیر و بزرگ افزون بر تنفیذ حکم رئیس جمهور توسط مقام معظم ولایت فقیه، رئیس جمهور را موظف به سوگند در خانه ملت و در پیشگاه نمایندگان مردم کرده است، ‌آن هم با حضور عالی‌ترین مقام قضایی و اعضای شورای نگهبان قانون اساسی، در این سوگند نامه، راهبردهایی اساسی که جهت گیری‌های قوه مجریه را روشن می‌کند، ذکر شده است و رئیس جمهور باید با قصد جدی و صادقانه و با عزم بر اجرای مفاد آن سوگند را اداء کند و این سوگندی شرعی است که رئیس جمهور پاسداری و اجرای مفاد آن را برعهده می‌گیرد و در پیشگاه خداوند متعال و در برابر ملت شریف نسبت به آن مدیون و مسئول خواهد بود.

2- رئیس جمهور در این سوگند پیمان می‌بندد که همه استعداد و صلاحیت و توان خود را در انجام مسئولیت‌هایی که قانون اساسی برعهده او نهاده است به کار گیرد و ساز و کاری مناسب برای تحقق آنها پی‌ریزد و دولتی در قامت ایفای این جایگاه خطیر و بزرگ تشکیل دهد و کارگزارانی با دغدغه و اهتمام خدمت به مردم و شیفته پاسداری از اصول و ارش‌های الهی برگزیند.

3- رئیس جمهور در این سوگند نامه متعهد می‌شود از هیچ اقدامی در حراست از عزت و سربلندی و استقلال جمهوری اسلامی دریغ نورزد و در حفظ و اعتلای همه دست آوردهایی که امروز ما برسر‌ آن نشسته‌ایم و در رسیدن به آن مرهون و مدیون رهبری‌‌های امام راحل قدس سره‌الشریف و خلف صالح آن بزرگوار حضرت آیت الله خامنه‌ای و خون دادن‌های هزاران شهید و جانباز و خون دل خوردن و استخوان سوزی‌های مجاهدان و مومنان به انقلاب اسلامی و نجابت و بردباری و حضور همیشه در صحنه ملت شریف و با ایمان هستیم کوتاهی نکند.

4- قدرت و مسئولیت در این سوگندنامه با الهام از فرمایشات امام علی (ع)، امانت‌ عنوان گرفته است نه طعمه و فرصت و رئیس جمهور با عزم جدی چنین می‌گوید:

«با استعانت از خداوند و پیروی از پیامبر اسلام و ائمه اظهار (علیهم السلام)، قدرتی را که ملت به عنوان امانتی مقدس به من سپرده است همچون امینی پارسا و فداکار نگهدار باشم و آن را به منتخب پس از خود بسپارم» وقتی قدرت امانت باشد، هم آن را بایست موقت دانست و عاریه شمرد و هم بایست همه توان و امکان و فرصت‌ها را در بهره وری درست از این امانت خطیر به کار گرفت و از هرگونه گروه گرایی، خودکامگی و خود محوری دوری جست.

نگاه امانت به قدرت رقابت‌ها را در بستر تعامل و تکامل جامعه قرار می‌دهد و نگاه تملک و خودکامگی و طعمه به قدرت فروپاشی و فرو افتادن از چشم خدا و مردم را به همراه دارد و آفت و ویروس جامعه و حکومت است و موجب دوری دل‌ها از همدیگر و رواج تملق و چاپلوسی و یاس و ناامیدی مردم از حکومت می‌شود. در مسلخ خودکامگی، حق و عدالت ذبح می‌شود و سخن حق و فریاد مظلومان شنیده نمی‌شود و به فرموده قرآن بهم ریختگی جامعه و دوری مردم از حاکمان و مسئولان را در پی می‌آورد. خداوند در قرآن خطاب به پیامبر اکرم (ص) فرمود:

«ولو کنت فظا غلیظ القلب لانفضوا من حولک»

5- پاسداشت نعمت بزرگ اعتماد مردم به رئیس جمهوری منتخب خود و حضور پرشکوه آنان در عرصه انتخابات، به پاسداری از حقوق تمامی شهروندان و بهره برداری از همه توان‌ها و فرصت‌ها و شایستگی‌ها است. و در افکندن طرح و برنامه‌ها و ساز و کارهایی است که بتواند در دوره‌های آینده، حضور مردم را در حمایت از نظام و مسئولان پرطراوت‌تر و با شکوه‌تر نماید و این انجام نمی‌پذیرد مگر با گسترش چتر مهر و محبت بر همه مردم ایران و نهادینه کردن دستور مولی الموحدین امام علی (ع) به مالک اشتر در منشور حکومت علوی که فرمود:

واشعر قلبک الرحمه للرعیه و وامحبه لهم و اللطف بهم ولاتکونن علیهم سبعا ضاریا، تقنم اکلهم، فانهم صنفان اما اخ لک فی الدین او نظیر لک فی الخلق ...»

6- ترویج دین و اخلاق و پشتیبانی از حق و گسترش عدالت و حمایت از آزادی و حرمت اشخاص و حقوق ملت و اعتلای کشور و اقتدار و استقلال سیاسی آن از محورهای اساسی سوگند نامه رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران است که خوشبختانه در گفتمان و شعارهای رئیس جمهور عزیزمان بسیار پررنگ بود و در کارنامه دوره اول ریاست جمهوری ایشان خود را نشان داده است و مورد قدردانی مقام معظم رهبری و مردم عزیز قرار گرفت.

این امر مسئولیت دولت دوم ایشان را که با کوله باری از تجربه‌ها و اشراف بیشتر بر امور اجرایی کشور و اطلاع از فرصت‌ها و آسیب‌ها و تنگناها شروع می‌شود مضاعف می‌کند و انتظارات و امیدواری را به آینده افزون می‌سازد. از این رو برنامه‌ها و ساز و کارهای مطرح شده و باقیمانده از دوره اول و همچنین سرفصل‌های اعلام شده از سوی ایشان در جلسه تنفیذ حکم ریاست جمهوری که مورد تایید مقام معظم رهبری قرار گرفت بایستی با قوت و همت هر چه بیشتر دنبال شود و با همکاری و کمک سایر قوای کشور هر چه سریع‌تر به نتیجه برسد.

اینجانب در این رابطه برادرانه و متواضعانه عرض می‌کنم در دوره‌ای که در پیش داریم لازم است همگی دست به دست هم داده و این همه نیرو و توان و استعدادهای عظیم ملت و کشور و مسئولان را در مسایل جزیی و جانبی صرف نکنیم و توجه اصلی خود را بر برنامه‌های اصلی توسعه و پیشرفت کشور و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و سند چشم انداز بیست ساله و طرح‌های تحول اقتصادی و فرهنگی متمرکز کنیم که امروز کشورهای جهت و منطقه در عالم رقابت و سبقت به یکدیگر رحم نمی‌کنند و فرصت‌ها را از همدیگر می‌ربایند و زمینه‌های توسعه و قدرت را به خود اختصاص می‌دهند و چنانچه دیر بجنبیم ظرفیت‌ها و فرصت‌های عظیم کشور را از دست خواهیم داد که به این زودی‌ها قابل جبران و تدارک نخواهد بود.

بار خدایا به همه ما توفیق قدردانی از نظام اسلامی و خدمت به مردم و عمل به وظیفه دینی و انقلابی خود عنایت بفرما؛

بار الها سایه رهبر معظم انقلاب اسلامی را تا ظهور صاحب اصلی پرچم انقلاب اسلامی در جهان، حجت بالغه الهی امام زمان ارواحنا فداه مستدام بدار؛

پروردگارا به رئیس جمهور عزیز جناب آقای احمدی نژاد و همه مسئولان کشور توفیق خدمت بیشتر و اجرای عدالت و تعالی کشور عنایت بفرما؛

روح بلند امام و ارواح طیبه شهدا را از ما راضی و خشنود کن و بر عظمت و عزت میهن ما و شکوه و تجلی هر چه بیشتر آرمان‌های انقلابی و اسلامی امام امت و امت امام در جهان بیفزا.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

سیدمحمود هاشمی شاهرودی

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet