خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/08/01 12:22:00
سرویس صحن

علی احمدی نسبت به تذکر بروجردی به نطق خود در روز یکشنبه انتقاد کرد

احمدی در انتقاد به تذکر بروجردی به نطق پیش از دستور خود در روز یکشنبه خطاب به رییس مجلس گفت: تذکر ایشان و اجازه تذکر به آقای بروجردی خلاف صریح ماده ۷۷ آیین نامه داخلی مجلس می باشد.

علی احمدی رئیس کمیته تحقیق و تفحص از روند داوری بین ایران و آمریکا در دیوان لاهه طی تذکری آیین نامه ای با استناد به ماده 77 آیین نامه داخلی مجلس گفت: در نطق بنده چه نسبت سوئی صریحا یا تلویحا به آقای بروجردی داده شد؟ و یا کجا برخلاف عقیده آقای بروجردی اظهارنظر شد؟ که شما (رئیس مجلس) اجازه دادید آقای بروجردی با استناد به ماده 77 تذکر بدهند، اصلا چه نامی از آقای بروجردی در نطق من برده شد؟

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در ادامه گفت: شما خود می دانید پس از اینکه هیات تحقیق و تفحص مشکل گرفت هیات ماهیت مستقل پیدا می کند و لذا مستقیما مکاتبه می کند، تشکیل جلسه می دهد، اسناد خود را طبق بندی می کند و از اسنادش حفاظت می کند بنابراین تا مادامی که مجددا گزارشی که توسط هیات تهیه می شود در کمیسیون ارجاع داده نشده و در کمیسیون تصویب نشده مسئولیت مستقیم اسناد و طبقه بندی آنها به عهده خود هیات می باشد.

نماینده ممسنی افزود: اگر ایشان (بروجردی) می خواستند از منظر اینکه رئیس کمیسیون هستند صحبتی را مطرح کنند ایشان هیچ مسئولیتی در این رابطه نداشتند لذا آمدند و ادعای مسئولیتی را کردند که خلاف بود و امر خلاف واقع را در آن تذکر مدعی شدند.

وی تصریح کرد: آقای بروجردی گفتند چون اسناد و مدارک از خارج آورده شده بنابراین گزارشی که براساس آن تهیه شده طبقه بندی نشده است. اولا، درست است که ما بسیاری از اسناد و مدارکی که دفتر خدمات حقوقی در اختیار ما نگذاشت یا نداشت، اسناد و مدارکی را از خارج از کشور آوردیم اما بخش عمده ای از اسناد و مدارک ما از داخل کشور تهیه شده است و مهمتر اینکه برفرض اینکه گزارش ما بر مبنای آن اسناد و مدارک هم باشد آنچه که مهم است خود برگ سند نیست بلکه برداشت از سند، تحلیل سند و پیشنهادی است که بر مبنای آن سند داده می شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تصریح کرد: حداقل اعضای هیاتی که گزارش را تهیه کرده اند، خودشان می دانند که چه نوشته اند و می دانند این اسناد چه طبقه بندی دارد.

علی احمدی رئیس کمیته تحقیق و تفحص از داوری بین ایران و آمریکا گفت: اینکه ما بیاییم بر فرضیه های قبلی برگ سندی را بگوییم محرمانه است یا نه، به نظرم روش عقب مانده ای است. اما چیزی که مهمتر است این است که دوستان گفته اند این اسناد طبقه بندی نداشته است؟ اگر طبقه بندی نداشته، این همه هیاهو برای چیست؟ این دو مشکل را برای ما ایجاد می کند. پس ما بیاییم آن گزارش را چاپ کنیم و در اختیار افکارعمومی و دانشجویان قرار بدهیم چرا برای هیچ این همه هیاهو می کنید و اگر این گزارش هم واقعا همانطور که آقای بروجردی مطرح کرده اند که طبقه بندی نشده یک مجوزی به دوستان می دهد به افرادی که این گزارش دستشان هست که راحت بتوانند آن را ارائه دهند.

وی افزود: اما نکته مهمتر اینکه آقای بروجردی در تذکر خود برای تبرئه یک شخصی متاسفانه چون حراج بر اسناد منافع ملی زدند، تبرئه یک شخص را مقدم بر منافع ملی دانستند و باید گفت با اینگونه اظهارات طبقه بندی اسناد از بین نمی رود.. نه با حمایت از یک فرد آقای بروجردی می شود حامی دولت و نه با نقل من از یکی از اعضای هیات من می شوم مخالف دولت. مطابق ماده سه آیین نامه طرز نگهداری اسناد سری و محرمانه دولتی و طبقه بندی و نحوه مشخص شدن نوع اسناد و اطلاعات مصوب 1/10/54 هیات وزیران طبقه بندی هر سندی را مسئولی را که آن سند را تهیه کرده است تعیین می کند و مسئول این سند من به عنوان رئیس هیات تحقیق و تفحص بوده ام نه آقای بروجردی که هیچ مسئولیتی نداشت.

وی گفت: جناب آقای رئیس ما سوگند یاد کرده ایم که به حقوق ملت وفادار باشیم و به گفته امام علی (ع) بدترین خیانت ما، خیانت به ملت است شما هم نپسندید که چنین خیانتی به ملت روا داشته شود و در نهایت، هم خودم هم شما و هم تمام نمایندگان را توجه می دهم به این سفارش امام علی (ع) که توصیه می کنند دوری کنید از کاری که مهره و پشت پیشینیان را شکست و توانایی ایشان را سست کرد.

سپس حدادعادل رئیس مجلس در پاسخ به تذکر وی گفت: در خصوص این صحبت ها حرف بسیار است خود من هم حرف بسیار دارم شما می دانید من از اول وارد این ماجرا بودم، هنوز هم هستم سایر اعضای هیات تحقیق و تفحص هم در مقابل صحبت های شما حرف هایی دارند ولی اصولا معتقدم که این مسایل راه حلش این شیوه نیست. انشاالله پیگیری می شود و منتفی و حل می شود.

گفتنی است رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی روز یکشنبه نسبت به نطق پیش از دستور علی احمدی رئیس هیات تحقیق و تفحص از روند داوری ایران و آمریکا در دیوان لاهه انتقاد کرد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet