هدر موبایل
1396/10/20 12:15:57
سرویس فرهنگی
خانلری:

غیرانتفاعی شدن دوره‌های تکمیلی دانشگاه‌ها پایه ارتباط علم با صنعت می‌شود/ بسیاری از دانشگاه‌ها، نسل اولی هستند

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به ناکارآمدی دانشگاه‌ها در تربیت افراد کارآفرین و تولید ثروت، گفت: متاسفانه بسیاری از دانشگاه‌ها هنوز سیستم نسل اول دانشگاه‌ها را که صرفا آموزش است، حفظ کرده‌اند.
غیرانتفاعی شدن دوره‌های تکمیلی دانشگاه‌ها پایه ارتباط علم با صنعت می‌شود/ بسیاری از دانشگاه‌ها، نسل اولی هستند عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به ناکارآمدی دانشگاه‌ها در تربیت افراد کارآفرین و تولید ثروت، گفت: متاسفانه بسیاری از دانشگاه‌ها هنوز سیستم نسل اول دانشگاه‌ها را که صرفا آموزش است، حفظ کرده‌اند. https://cdn.icana.ir/d/019/43366.jpg غیرانتفاعی,شدن,دوره‌های,تکمیلی,دانشگاه‌ها,پایه,ارتباط,علم,با,صنعت,می‌شود/,بسیاری,از,دانشگاه‌ها،,نسل,اولی,هستند Icana

کارن خانلری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به لزوم پژوهش و تبدیل علم به ثروت در دانشگاه‌ها، گفت: طبق سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری علم باید به ثروت تبدیل شود و دانشگاه‌های کشور باید در تبدیل علم به ثروت پیش‌گام باشند تا فرمایشات رهبر معظم انقلاب محقق شود.

نماینده مردم ارامنه شمال در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دانشگاه‌های کشور در تربیت افراد کارآفرین و تولید ثروت ناکارآمد بوده‌اند؛ برای تحقق این مهم باید دانشگاه با صنعت و بازار ارتباط داشته باشد و به نیاز‌ها و احتیاج‌های روز جامعه توجه کند.

وی بیان کرد: متاسفانه دانشگاه‌های کشور ارتباط مناسبی با صنعت و نیازهای جامعه ندارند؛ دانشگاه‌ها در سطوح تکمیلی به صورت دولتی مدیریت می‌شوند و همین عامل یکی از دلایل ارتباط نامناسب دانشگاه با صنعت است و برای بهبود این رابطه باید دوره‌های تکمیلی به صورت غیرانتفاعی برگزار شود.

بودجه‌ها و برنامه‌ریزی‌های دولتی انگیزه لازم برای ارتباط دانشگاه‌ها با بازار را به وجود نمی‌آورد

خانلری اظهار کرد: بودجه‌ها و برنامه‌ریزی‌های دولتی انگیزه لازم برای ارتباط دانشگاه‌ها با بازار را به وجود نمی‌آورد؛ اگرچه در دوره تکمیلی دانشگاه‌های خوبی در کشور وجود دارد اما چون بودجه آن‌ها از طریق دولت تامین می‌شود ارتباط با صنعت جزء ضروریات محسوب نمی‌شود.

وی ادامه داد: بسیاری از دانشگاه‌های کشور حتی از نسل سوم دانشگاه‌ها که هدف در آن تربیت دانشجو کارآفرین است عبور نکرده‌اند و نتوانستند وارد نسل چهارم که هدف آن تبدیل علم به ثروت است شوند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه در کشورهای توسعه یافته ارتباط دانشگاه‌ها با تکنولوژی بسیار منسجم است، تاکید کرد: در این کشور‌ها دوره‌های تکمیلی به صورت غیرانتفاعی برگزار می‌شود؛ متاسفانه بسیاری از دانشگاه‌های کشور هنوز سیستم نسل اول دانشگاه‌ها که آموزش است را حفظ کرده‌اند.

پارک‌های علم و فناوری کشور را به تکنولوژی روز نزدیک‌تر می‌کنند

خانلری با بیان اینکه تاسیس پارک‌های علم و فناوری کشور را به تکنولوژی روز نزدیک‌تر می‌کنند، بیان کرد: اگر این پارک‌ها با برنامه و انگیزه درست و برای تامین نیازهای روزجامعه و تکنولوژی شکل گیرد، بسیار موثر است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به لزوم استفاده از انرژی‌های سالم، گفت: در کشور برای گسترش استفاده از این انرژی‌ها تلاش کمی صورت گرفته است و باید در این زمینه پارک‌های علم و فناوری اقدامات لازم را انجام دهند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet