هدر موبایل
1388/05/16 10:21:00
سرویس اقتصادی
نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس خبر داد

تا سال 91 به خودکفائی بنزین می رسیم

**ناصرسودانی گفت :‌طبق قانون برنامه پنجم توسعه تا سال ۹۱ باید به خودکفائی بنزین برسیم.

‌ناصر سودانی نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با خبر نگارخانه ملت با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی در بودجه سال جاری در خصوص توسعه پالایشگاه و افزایش در امد های نفتی اعتبارات بیشتری را برای وزارت نفت در نظر گرفته است اظهار داشت :‌پیش بینی احداث پالایشگاه در مدت زمانی از 3تا 5 سال یعنی در کوتاه مدت از جمله برنامه ریزی برای وزارت نفت می باشد .

سودانی خاطر نشان کرد :‌در برنامه 5 ساله پنجم نیز حرکت جدی تری در خصوص توسعه پالایشگاه ها صورت پذیرفته است .

وی تصریح کرد :‌طبق قانون برنامه پنجم توسعه تا سال 91 باید به خودکفایی بنزین برسیم و حتی از صادر کنندگان بنزین باشیم

نماینده اهواز با اشاره به اینکه درآبادان ، تبریز ، اصفهان ،‌و پارس جنوبی پیش بینی های لازم برای توسعه تولید بنزین در نظر گرفته شده است گفت :‌امیدواریم طبق برنامه پیش برویم و در کنار آن مصرف بنزین را کاهش دهیم .

نائب رئیس کمیسیون انرژی افزود :‌ایجاد جایگاههای
CNG
و تبدیل خودروهای یگانه سوز به دو گانه سوز نیز حرکت جالبی بود که باعث کم شدن مصرف بنزین می شود .

سودانی افزود :‌بر همین اساس نیزبه کارخانه های خودرو سازی به ازای هر خوردو دو گانه سوز 700 هزار تومان پرداخت خواهد شد .

وی استاندارد کردن خودروها و نزدیک شدن به موتورهای استاندارد جهانی را گامی موثر در کاهش مصرف بنزین دانست و گفت :‌فرهنگ سازی در این زمینه و استفاده از وسایل نقلیه عمومی نیز می تواند نقش موثری در کاهش مصرف بنزین داشته باشد .

نماینده اهواز اظهار داشت : در کنار این مسائل به دنبال تولید سوخت جدیدی در کشورمان هستیم که جایگزین خوبی برای بنزین باشد .

سودانی اظهار داشت :‌در صورتی که کشورهای اروپائی و امریکا بخواهند ایران را به لحاظ صادرات بنزین تحریم نمایند تمامی کشورها از سیاستهای امریکا پیروی نخواهند کرد و سنای امریکا نمی تواند برای دیگر کشورها دستورالعمل دیکته نماید.

نائب رئیس کمیسیون انرژی با بیان اینکه زمزمه تحریم بنزین از دو سال پیش جدی تر شده است گفت :‌تهیه کردن بنزین کشورمان کار مشکلی نیسیت و می توانیم با واسطه ها کار نمائیم و خطری از جهت تحریم بنزین توسط امریکا کشورمان را تهدید نخواهد کرد .

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet