روز مجلس
1388/05/17 08:33:00
سرویس اقتصادی
مرکز پژوهش‌ها بررسی کرد

راهکارهای کاهش مصرف سوخت در صنعت پتروشیمی

**مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی راهکارهای کاهش مصرف سوخت در صنعت پتروشیمی را بررسی کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهشها، دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن این مرکز در پاسخ به درخواست احمد مهدوی ابهری نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که بخشی از حامل‌های انرژی کشور از جمله فرآورده‌های پالایشگاهی و مایعات و میعانات گازی به عنوان خوراک در مجتمع‌های پتروشیمی مصرف می‌شود، افزود: به همین دلیل لازم است ضمن ایجاد ساز و کارهای لازم برای کاهش مصرف سوخت در این صنعت، راهکارهای بهینه‌سازی مصرف حامل‌های انرژی به عنوان خوراک نیز در این صنعت مد نظر قرار گیرد که در این زمینه به نظر می‌رسد علاوه بر ارتقای فرایندهای تولید و بهبود فناوری، تغییر نوع و ترکیب محصولات تولیدی پتروشیمی کشور نیز در این رابطه موثر خواهد بود.

به عبارت دیگر می‌توان با تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر، از حامل‌های انرژی مصرف شده در این صنعت استفاده مطلوب‌تر به عمل آورد. این در حالی است که از شواهد موجود چنین بر می‌آید که هدف اصلی در صنعت پتروشیمی کشور هم اکنون دستیابی به سطح معینی از تولید و فروش محصولات است و توجه به این امر، زمانی بیشتر اهمیت پیدا می‌کند که مشخص شود بخش عمده‌ای از صادرات محصولات پتروشیمی را موادی شامل می‌شود که ارزش افزوده ناچیزی دارند بنابراین فروش محصولات پتروشیمی با این روش اولا سودآوری اندکی دارد، ثانیا به دلیل اینکه فرایند خاصی بر روی محصولات انجام نمی‌شود، اشتغال کمی ایجاد می‌شود و در نهایت کارآیی کاهش می‌یابد. به عنوان مثال نسبت درصد ارزشی صادرات محصولات پلیمری کشور به درصد وزنی این محصولات در سال 1385 حدود 2 برابر و همین نسبت بــرای محصــولات کــود و سمــوم آرومــاتیــکی ، پــایه و شیــمیایی و سـوخت و محصولات جانبی به ترتیب برابر با 25/0 ، 75/1، 81/0 و 96/0 برابر بوده است.

به عبارت دیگر به جز محصولات پلیمری و آروماتیکی در بقیه موارد درصد ارزشی محصولات صادر شده کمتر از درصد وزنی محصولات صادر شده بوده است و تحلیل این آمار موید این مطلب است که می‌توان با تغییر نوع و ترکیب محصولات پتروشیمی کشور و تکمیل زنجیره ارزش محصولات ، با تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر از حامل‌های انرژی مصرف شده در این بخش (سوخت و خوراک) به صورت کارآتری استفاده کرد.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: صنعت پتروشیمی از جمله صنایعی است که در آن از حامل‌های انرژی به دو صورت سوخت و خوراک استفاده می‌شود. بر اساس آمار موجود در سال 1386 به ازای هر تن محصول تولید شده 83/6 گیگاژول انرژی به صورت سوخت و معادل 42/34 گیگاژول حامل‌های انرژی به صورت خوراک مصرف شده و در مجموع به ازای هر تن محصول تولیدی 25/41 گیگاژول حامل‌های انرژی به مصرف رسیده است. با توجه به مصرف قابل توجه حامل‌های انرژی در این صنعت لازم است راهکارهایی برای بهبود مصرف انرژی در این صنعت مد نظر قرار گیرد که در همین راستا تدوین معیار مصرف سوخت در این صنعت در دستور کار شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت قرار گرفته و در ارتباط با مصرف انرژی در صنایع میانی و پایین دستی (نهایی) پتروشیمی معیارهایی تدوین شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet