شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1388/05/17 12:36:00
سرویس کمیسیون ها

بررسی سه تحقیق و تفحص در دستور کار کمیسیونها

**به گزارش خبرنگار خانه ملت هفته جاری بررسی سه تحقیق و تفحص در دستور کار کمیسیونهای اقتصادی ،‌صنایع و معادن ،برنامه و بودجه مجلس در خصوص تقاضای تحقیق و تفحص در امور مربوط به مناطق آزاد (تجاری- صنعتی- ویژه اقتصادی) ، عملکرد دولت در برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و حادثه انفجار معدن باب نیرو کرمان قرار دارد .


کمیسیون آموزش و تحقیقات روز یکشنبه  گزارشی از عملکرد سازمان ملی پرورش و رشد استعدادهای درخشان و همچنین طرح یک فوریتی الزام وزارت آموزش و پرورش به تدوین بررسی برنامه احیاء  تقویت و سیاستگذاری مراکز تربیت‌معلم را در دستور کار خود دارد . 
                                              
سه‌شنبه نیز جلسه  هیات رئیسه کمیسیون نیز برگزار  و به ادامه بررسی طرح یک فوریتی قانونمند نمودن به‌کارگیری عناوین علمی خواهد پرداخت .

ادامه بررسی اصلاح الگوی مصرف در آموزش و پرورش و همچنین ادامه بررسی اصلاح الگوی مصرف در آموزش عالی  و نیز ادامه بررسی لایحه حمایت از شرکتهای دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها از جمله مواردی است که در کمیسیون اموزش و تحقیقات بررسی خواهد شد .
             

همچنین کمیسیون اجتماعی به ادامه رسیدگی به لایحه تشکیل صندوقهای حمایت اجتماعی جوانان و بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی استانی (مهر امام رضا «ع») و نیز رسیدگی به یک‌فوریت طرح شناسایی مصدومین‌شیمیایی در مناطق‌بمباران‌شده خواهد پرداخت .           

کمیسیون اجتماعی روز یکشنبه با  دعوت از مصطفوی ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی جهت ارائه گزارش عملکرد و نیز طرح اصلاح مواد (1) و (7) قانون نحوه اجراء قانون مربوط به خدمت نیمه وقت بانوان مصوب 1364 را مورد رسیدگی قرار خواهد داد .             

همچنین روز سه شنبه جلسه کارگروه ویژه رسیدگی به طرح خدمات رسانی به ایثارگران و ادامه رسیدگی به طرح ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی دردستور کار کمیسیون قرار خواهد داشت .           

3- کمیسیون اقتصادی در جلسه روز یکشنبه خود بررسی تقاضای تحقیق و تفحص عده‌ای از نمایندگاندر امور مربوط به مناطق آزاد (تجاری- صنعتی- ویژه اقتصادی) کشور و نیز ادامه بررسی لایحه اساسنامه هیأت رسیدگی به شکایات قانون برگزاری مناقصات را دردستور کار خود دارد .

بررسی مسائل و مشکلات صندوقهای قرض‌الحسنه و مؤسسات اعتباری با حضور مسؤولین ذی‌ربط نیز روز یکشنبه انجام خواهد شد .
روز سه شنبه بررسی لایحه ایجاد مناطق ویژه اقتصادی سهند مراغه، آستارا و سهلان بررسی لایحه یک فوریتی توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید در راستای تسهیل اجراء سیاستهای کلی اصل چهل و چهارم
 (44) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برگزار خواهد شد .

بررسی طرح اصلاح تبصره (2) ماده (3) قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در روز سه شنبه بررسی خواهد شد .
4- کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بررسی طرح تقویت مرزبانی جمهوری اسلامی ایران را روز یکشنبه در دستور کار خود دارد .              

نشست مشترک با کارگروه حقوق بشر و تبادل نظر درخصوص گزارش ملی جمهوری‌اسلامی‌ایران در ساز و کار بررسی دوره‌ای جهانی شورای حقوق بشر (UPR) از جمله موارد مورد بررسی در روز سه شنبه است . کارگروه حقوق بشر روز سه شنبه  نشست مشترکی را با کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و تبادل‌نظر درخصوص گزارش‌ملی‌جمهوری‌اسلامی‌ایران در ساز وکار بررسی‌دوره‌ای‌جهانی‌شورای‌حقوق‌بشر(UPR)برگزار خواهد کرد .          

کمیسیون انرژی به  بررسی عملکرد صنعت برق طی برنامه چهارم توسعه و برنامه‌های پیشنهادی در برنامه پنجم در روز یکشنبه خواهد پرداخت .

سه شنبه نیز با  دعوت از معاونت ریاست جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درخصوص بررسی برنامه‌های آتی و عملکرد آن سازمان جلسه ایی را برگزار خواهد کرد .
           

کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات به بررسی لایحه فروش و انتقال پادگانها و سایر اماکن نیروهای مسلح به خارج از حریم شهرها و نیز بررسی تقاضای اولیاء نماینده یزد و صدوق جهت انجام تحقیق و تفحص از عملکرد دولت در برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران خواهد پرداخت .                        

دعوت از رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و وزیر امور اقتصادی و دارایی جهت ارائه گزارش عملکرد سه‌ماهه قانون بودجه سال 1388 کل کشور نیز از جمله مواردی است که کمیسیون برنامه و بودجه مجلس انرا بررسی خواهد کرد .روز سه شنبه  استماع گزارش رئیس‌کل گمرک ایران پیرامون عملکرد و مشکلات و نارسائی‌های گمرکات کشور و نیز دعوت از وزیر نفت جهت بررسی مفاد گزارش واصله از دیوان محاسبات پیرامون معاوضه خارج از سقف مصوب نفت‌خام بابت واردات‌بنزین و نفت‌گاز سال1387در دستور کار این کمیسیون قرار دارد .           

کمیسیون بهداشت و درمان روز یکشنبه بحث و تبادل‌نظر پیرامون قانون سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با حضور رئیس سازمان مذکور و سایر مسؤولین و کارشناسان ذی‌ربط و همچنین گزارش عملکرد برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در امور مرتبط با وظایف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را در دستور کار خود دارد .              

روز سه شنبه این کمیسیون به بررسی طرح شناسایی مصدومین‌شیمیایی درمناطق بمباران‌شده وهمچنین طرح اصلاح مواد (1) و (7) قانون نحوه اجراء قانون مربوط به خدمت نیمه وقت بانوان مصوب 1364 و نیز بحث و تبادل‌نظر و ارائه گزارش پیرامون ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاههای علوم پزشکی کشور خواهد پرداخت .  کمیسیون تدوین آئین‌نامه داخلی روز یکشنبه به  بررسی ساختار تشکیلات اداری مجلس شورای اسلامی می پردازد .

کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور ادامه رسیدگی به طرح ساماندهی‌ارتقاء بهره‌وری دستگاههای‌اجرائی(دولتی) را در دستور خود دارد .سه‌شنبه نیز به بررسی لایحه ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی و- طرح شناسایی مصدومین شیمیایی در مناطق بمباران شده می پردازد .                        

کمیسیون صنایع و معادن به بررسی نهایی تقاضای تحقیق و تفحص تعدادی از نمایندگان درخصوص حادثه انفجار معدن باب نیزو کرمان و بررسی لایحه اصلاح قانون حمایت صنعتی و جلوگیری از تعطیلی کارخانه‌های کشور خواهد پرداخت .             

سه شنبه این کمیسیون به  بررسی عملکرد، برنامه‌ها و مشکلات شرکت ایران خودرو خواهد پرداخت .کمیسیون عمران روز یکشنبه تصمیم‌گیری درخصوص کارگروههای‌تخصصی‌کمیسیون و تعیین هیأت رئیسه آنها و بررسی طرح اختصاص حداقل چهل درصد (40%) اعتبارات استانی به آبادانی و توسعه روستاها و شهرهای با جمعیت کمتر از 15 هزار نفر و بررسی لایحه اصلاح ماده (100) قانون شهرداری مصوب 1334 .

بررسی گزارش‌عملکرد وزارت‌راه‌وترابری طی برنامه چهارم و پیشنهادی برنامه پنجم و از وزیر راه و ترابری جهت پاسخگویی به سؤالات سیدمصطفی ذوالقدر نماینده بندرعباس سیدکاظم دلخوش نماینده صومعه‌سرا جلالی، قره‌خانی، افتخاری و نادران نمایندگان شاهرود، علی‌آباد و تهران افشاری، سیداحمدرضا دستغیب (سیدفخرالدین)،پورفاطمی و میگلی‌نژاد نمایندگان داراب، شیراز، دشتی و تنگستان و بوشهر علی‌اکبر اولیاء نماینده یزد فخرالدین حیدری نماینده سقز و بانه محمدحسین نژاد فلاح نماینده ساوجبلاغ جواد صبور نماینده اردبیل عوض حیدرپور نماینده شهرضا و همچنین  دوازده نفر از نمایندگان مهرداد بائوج لاهوتی نماینده لنگرود  واقبال محمدی نماینده مریوان و مجید نصیرپور نماینده سراب  دعوت شده است .                                                                                                                                                                        کمیسیون فرهنگی بحث و بررسی درخصوص نقش و وظایف وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دولت آینده در موضوعات فرهنگی کشور لایحه اصلاح ماده (100) قانون شهرداری (مصوب 1334) راروز یکشنبه در دستور کار خود قرار خواهد داد .                      

همچنین بحث و بررسی درخصوص فرایند تدوین برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در بخش فرهنگ و تعیین اولویتهای آن روز سه شنبه در دستور کار قرار خواهد گرفت . 

روز دوشنبه گزارش مسؤولین فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص موضوعات فرهنگی وزارت متبوع برگزار خواهد شد . کمیسیون قضائی و حقوقی روز دوشنبه به بررسی شور دوم لایحه نحوه رسیدگی به تخلفات و اخذ جرائم مربوط به امور حمل و نقل و عبور و مرور خواهد پرداخت .                         

سه‌شنبه نیز به  بررسی لایحه نحوه رسیدگی به تخلفات و اخذ جرائم مربوط به امور حمل و نقل و عبور و مرور خواهد پرداخت .             

همچنین روز چهارشنبه به بررسی شور دوم لایحه مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز خواهد پرداخت .           

کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی روز یکشنبه به ادامه رسیدگی به طرح افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی خواهد پرداخت .             

کمیسیون کشاورزی نیز روز سه شنبه با  دعوت از وزیر جهاد کشاورزی جهت پاسخگویی به سؤالاتمحمد قیوم دهقانی نماینده ایرانشهرو غلامحسین مسعودی نماینده اهر و هریس و  ثروتی و محمدمهدی شهریاری نمایندگان بجنورد ، مجید نصیرپور نماینده سراب ،نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه تشکیل خواهد شد .                            

همچنین این کمیسیون با دعوت از وزیر نیرو جهت پاسخگویی به سؤالات نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه و جهانبخش محبی‌نیا نماینده میاندوآب و محمود احمدی نماینده شازند تشکیل جلسه خواهد داد .                                   

کمیسیون ویژه پیگیری و نظارت اجراء اصل (44) قانون اساسی ارائه گزارش عملکرد اجراء اصل(44) قانون اساسی توسط مسؤولان شرکت دخانیات ایران را روز یکشنبه و نیز ارائه گزارش عملکرد اجراء اصل(44) قانون اساسی توسط وزیر نیرو را روز سه شنبه برگزار خواهد کرد .                            

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet