هدر موبایل
1396/10/27 14:20:21
سرویس فرهنگی
مسعودی مطرح کرد:

تخصیص ارز مبادله‌ای به کاغذهای چاپی اولویت فرهنگی بانک مرکزی/استفاده از کاغذهای معدنی راهکار مقابله با افزایش قیمت کاغذ

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: بانک مرکزی مسئول تامین ارز مبادله‌ای برای کاغذ چاپی است و باید اقدامات لازم در این زمینه را انجام دهد.
تخصیص ارز مبادله‌ای به کاغذهای چاپی اولویت فرهنگی بانک مرکزی/استفاده از کاغذهای معدنی راهکار مقابله با افزایش قیمت کاغذ نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: بانک مرکزی مسئول تامین ارز مبادله‌ای برای کاغذ چاپی است و باید اقدامات لازم در این زمینه را انجام دهد. https://cdn.icana.ir/d/019/201606103483180144.jpg تخصیص,ارز,مبادله‌ای,به,کاغذهای,چاپی,اولویت,فرهنگی,بانک,مرکزی/استفاده,از,کاغذهای,معدنی,راهکار,مقابله,با,افزایش,قیمت,کاغذ Icana

اصغر مسعودی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به لزوم تخصیص ارز مبادله‌ای به کاغذهای چاپی، گفت: در جلسه‌ای که در کمیسیون فرهنگی با حضور وزرای فرهنگ و ارشاد و صنعت، معدن و تجارت برگزار شد بر اختصاص ارز مبادله‌ای به کاغذهای مورد نیاز برای چاپ تاکید شد.

نماینده مردم نی‌ریز و استهبان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بانک مرکزی مسئول تامین این ارز مبادله‌ای برای کاغذهای بالکی است و با توجه به نزدیکی نمایشگاه کتاب باید هرچه سریعتر این ارز را تخصیص دهد.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس بیان کرد: نوسانات ارز درکشور مشکلات بسیاری برای تهیه کاغذهای موردنیاز برای چاپ و در نتیجه ناشران ایجاد کرده است؛ تخصیص ارز دولتی نقش موثری بر تثبیت قیمت کاغذ دارد و بانک مرکزی براساس قولی که داده باید اقدامات لازم را دراین زمینه انجام دهند اما به نظر می‌رسد تلاش‌های لازم صورت نمی‌گیرد.

وی در ادامه تاکید کرد: معاونت ارزی بانک مرکزی باید برای تخصیص ارز مبادله‌ای به کاغذهای بالکی اقدامات عاجل را انجام دهد چرا که با توجه به وضعیت اقتصادی مردم اولین کالایی که از سبد خرید افراد حذف می‌شود کتاب است؛ مسائل این چنینی یکی از دلایل پایین  بودن سرانه مطالعه در کشور است.

مسعودی با بیان اینکه استفاده از کاغذهای معدنی یکی دیگر از راهکارهای مقابله با افزایش قیمت کاغذ چاپی است، گفت: با توجه به وجود معادن غنی سنگ آهک در کشور می‌توان با احداث کارخانه‌هایی از کلسیم کربنات کاغذ معدنی و سنگی تولید کرد؛ این کاغذها مشکلات بسیاری را در تامین کاغذ چاپی برطرف می‌کنند.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در پایان افزود: استفاده از این کاغذها از یک سو باعث تثبیت قیمت کاغذ و از سوی دیگر استقلال کشور در تولید کاغذ چاپی را به همراه دارد؛ استفاده از این کاغذها می‌تواند از بروز مشکلات محیط زیستی نیز جلوگیری کند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet