شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1388/05/17 15:52:37
سرویس فرهنگی

یحیی‌زاده:خبرنگاران منشاء تحولات مهم در دنیا هستند

**جلال یحیی زاده اظهار اشت:وقتی به اتفاقات و تحولات مهمی که در دنیا روی می‌دهد، نگاه می‌کنیم مشاهده می‌کنیم که سرمنشاء همه آنها خبررسانی، خبرنگار و رسانه‌ها و نشریات بودند.

جلال یحیی‌زاده عضو کمیسیون فرهنگی در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، ضمن تبریک روز خبرنگار و گرامی‌ داشت سال روز شهادت صارمی و قدردانی از زحمات خبرنگاران در خصوص جایگاه خبرنگاران در عرصه فرهنگی امروز گفت: خدا را شکر می‌کنیم بعد از انقلاب و در طول این سی سال جریان اطلاع رسانی سالم و آزاد شکل بسیار خوبی در نظام جمهوری اسلامی گسترش پیدا کرده است.

نماینده تفت ومیبد با بیان این که در حال حاضر شاهد روزنامه‌های بسیار متعدد و متنوع هستیم، افزود: همه مخاطبان می‌دانند که اکثر این روزنامه‌ها از جهت خط و موضع فکری منتقد دولت حاکم هستند اما خیلی راحت در حال فعالیت هستند و این نشان می‌دهد که در کشور ما آزادی بیان، آزادی قلم و  آزادی مطبوعات و رسانه‌ وجود دارد و خبرنگار می‌تواند با هر ایده و تفکری در راستای منافع ملی قلم بزند.

یحیی‌زاده اظهار داشت: توقع و انتظاری که از خبرنگاران و اصحاب رسانه چه مکتوب و چه رسانه‌ملی می‌رود همواره این است که آنها در اطلاع رسانی و در نظام آن به هیچ وجه منافع شخصی و یا جناحی یا رسانه‌ خود را در نظر نگیرند بلکه تنها منافع ملی و مردم مد نظر آنها باشد.

وی گفت: وقتی به اتفاقات و تحولات مهمی که در دنیا روی می‌دهد، نگاه می‌کنیم مشاهده می‌کنیم که سرمنشاء همه آنها خبررسانی، خبرنگار و رسانه‌ها و نشریات بودند. حتی اوج گیری انقلاب ایران در سال 56 به خاطر این بود که در یک روزنامه به مرجع تقلیدی توهینی صورت گرفته بود که موجب واکنش ملت شد و بدین شکل انقلاب صورت گرفت و این نشان می‌دهد مطبوعات گاهی در پیدایش به این شکل تاثیر دارند.

عضو کمیسیون فرهنگی تصریح کرد: تاثیرات مثبت آن نیز در طول این سه دهه برای انتخابات، دفاع مقدس، روز قدس و بیست دوم بهمن ، تجزیه و تحلیل اخبار و مسائل اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، نقد دولت کاملاً موثر و هویدا و مشهود است.

وی ادامه داد: هر از چند گاهی بعضی از مطبوعات یا رسانه‌ها و یا خبرنگاران متاسفانه مقداری از وادی نقد منصفانه بیرون می‌روند و به جای انتقاد انتقام می‌گیرند. حال هر چند تعداد معدودی هم باشند مقداری مضر و مخل برای اطلاع رسانی آزاد، سالم هستند.

یحیی‌زاده افزود: ولی در تمام عرصه و در همه مصادیق اطلاع رسانی یک واقعیت مشهود و ملموس که هویداست این که رسانه و خبرنگار اطلاع رسانی در پیدایش تحولات مثبت و منفی فرهنگی، اجتماعی و سیاسی و یا حتی اعتقادی به شکل بسیار عجیب و سریعی تاثیرگذار هستند.لذا اهمیت و حساسیت کار خبرنگار و رسانه‌ ازاین جهت بسیار روشن و آشکار است.

وی در خصوص ارزیابی از عملکرد خبرنگاران در وقایع اخیر در کشور گفت: درقضیه انتخابات و در خیلی از موارد آن اصحاب رسانه آن موضع‌گیری‌ها پی جناحی‌شان بر اطلاع رسانی صادقانه و سالم غلبه داشت.

نماینده تفت و میبد خاطر نشان کرد: متاسفانه یکی از مواردی که مقداری بعضی از اصحاب رسانه آن طور که باید و شاید خوب عمل نکردند همین مورد بود که بیشتر تحت تاثیر مسائل جناحی، خطی و موضعی خود قلم زدند که این در شان آنها نبود.

وی گفت: یک رسانه باید آنقدر آزاد باشد که حتی خودش و حتی افراد اسپانسر و حامیان اصلی  مالی و سیاستی آنها نیز بتواند نقد کند و اگر در جایی احساس کرد که آنها مقداری از صراط مستقیم منحرف شدند بتوانند این موارد را نشان دهند و متذکر شوند و آنها را به مسیر صحیح برگرداند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet