خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1386/08/01 12:57:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

محبی‌نیا: دولت نهم نگذارد کمبودهای قابل علاج با کمترین هزینه، ‌بهانه سیاه‌نمایی کم‌اندیشان باشد

جهانبخش محبی‌نیا، پنجمین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی گفت: دولت نهم نگذارد کمبودهای روزمره قابل علاج با کمترین هزینه، ‌بهانه عده‌ای کم‌اندیش موج سوار باشد که سیاه نمایی جزو ذات آنهاست.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، متن کامل نطق پیش از دستور نماینده مردم میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

خدمات اساسی و زیربنایی در توسعه و عمران روستاها از قبیل آموزش،‌ بهداشت، افزایش درآمد سرانه نسبت به قبل از انقلاب،‌ برق‌رسانی، آسفالت، بهسازی، تأمین آب شرب،‌ مدرسه‌سازی و شروع گازرسانی که هزینه‌های هنگفتی را به منابع عمومی تحمیل کرده است انجام شده است و عدالت اجتماعی و اقتصادی را در لایه‌بندیهای اجتماعی تا حدی ترمیم کرده است؛ اما مشکلاتی چند که جزو مسائل روزمره بحساب می‌آید خدمات مهم و بنیادین را تحت‌الشعاع قرار داده است و مایه نارضایتی عمومی گشته است. اکثر ادارات منابع طبیعی در سرتاسر کشور با نگاهی مشکوک به مردم و با کشاندن کشاورزان و روستاییان به محاکم، انسانهای شریف، نجیب و قابل اعتمادی را بعنوان متجاوز بحقوق دولت مورد اتهام قرار می‌دهند که جز تأسف حاصلی دیگر ندارد. ضمن اصرار و پافشاری جدی بر حفظ و صیانت از منابع طبیعی بالاخص جنگلها و مراتع و سایر وجوه مشخص در قانون با قاطعیت اعلام می‌نماییم سزاوار نیست که فداکارترین طبقه ممزوج با نظام سیاسی کشور در معرض آزار و اذیت نظام بروکراسی قرار گیرد. از آقای رئیس‌جمهور درخواست می‌کنیم تا کمیته‌ای را موظف به تعیین حد و مرز مستغلات کشاورزان با دولت بنماید و تا مشخص شدن نتیجه بررسی کمیته موصوف از تنظیم دادخواست علیه کشاورزان بغیر از تعدی به حریم جنگل و مراتع تعریف شده خودداری شود. قرار نیست جمهوری اسلامی را فدای ساختاری کنیم که شک و شبهه آن در قبل از انقلاب هنوز در پرده‌ای از ابهام باقی مانده است. کمبود سیمان، سهمیه بنزین مسافربران از روستاها به شهرها و بالعکس و کمبود سوخت ماشین‌آلات کشاورزی نیز از جمله مواردی است که خدمات زیبای انقلاب را در معرض نسیان یا کمرنگ نمودن قرار می‌دهد. این کمبودها با مدیریت قابل جبران است. دولت نهم نگذارد این کمبودهای روزمره قابل علاج با کمترین هزینه، ‌بهانه عده‌ای کم‌اندیش موج سوار باشد که سیاه نمایی جزو ذات آنهاست.

مطلب دیگر بحث مربوط به انفال است که سرور گرانقدرم جناب آقای مصباحی‌مقدم ایام قبل اشاره‌ای به آن داشتند. در اقتصاد ایران بغیر از فروش منابع فسیلی،‌ نفت و گاز و مالیاتها و سایر درآمدها که خیلی جزئی است مدیران بخشهای مالی و پولی در تقویت خزانه از تنوع بخشیدن به منابع درآمدی کوتاهی کرده‌اند. براساس اصل (45) قانون اساسی،‌ زمینهای موات، معادن، دریاها،‌ رودخانه‌ها، دریاچه‌ها، کوهها، نیزارها، جنگلها، ارث بدون وارث و اموال مجهول‌المالک در اختیار حکومت اسلامی است. در سال 84 از قبل فروش اراضی دولتی که خود حدیث مفصلی دارد یک هزار و ‌841 میلیارد ریال درآمد داشته‌ایم که فقط دو صدم درصد با اصل (53) قانون اساسی پیوند خورده است. در معادن، بغیر از نفت و گاز، (این ارقام به میلیون است) 7 میلیون و 854 هزار و 232 میلیون ریال درآمد داشته است که با احتساب هزینه، 6 میلیون و 554 هزار و 947 میلیون ریال سود بدست آمده است که مسیر بودجه را طی نکرده است.

در بهره‌برداری از شن و ماسه و خاک رس،‌ 6 هزارم درصد در بودجه اختصاص داده شده است. در سال 84 براساس قانون تفریغ، شرکت نفتخیز جنوب، شرکت نفت فلات‌قاره، شرکت نفت مناطق مرکزی، شرکت الوند در جمع یک میلیارد و 468 میلیون و 741 هزار و 538 بشکه نفت تولید کرده‌ایم. صادرات، رند 49 میلیارد دلار،‌ مصرف داخلی 31 میلیارد دلار بوده است. باز در واریز کردن ارقام به خزانه مشکل داشته‌ایم. درآمدهای حاصل از دریاها و دریاچه‌ها و رودخانه‌ها، جنگلها هم اعداد قابل توجهی است.

با این شرح،‌ عزیزان بیایید کاری کنیم که خزانه بر اساس اصل (53) قانون اساسی صلاحیت جذب تمامی دریافتها و درآمدها را داشته باشد. به امید آنروز.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet