خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1388/05/18 13:03:00
سرویس سیاسی

عباسپور: کنار گذاشتن افراد با تجربه به دلیل جوان نبودن قابل قبول نیست

**رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: کنار گذاشتن افراد با تجربه و کارآمد به دلیل سن و جوان نبودن آنها قابل قبول نیست.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی عباسپور تهرانی فرد" روز یکشنبه در جمع خبرنگاران در خصوص تاکید مقام معظم رهبری بر تعامل قوا و عدم رایزنی دولت در انتخاب وزراء گفت: باتوجه به فرمایشات رهبری تعامل قطعاً این نیست که دولت فردی را به پیشنهاد کند و مجلس به خاطر تعامل به آن فرد رای دهد.

وی افزود: بلکه تعامل این است که قبل از اینکه موضوعی به صحن بیاید، کمیسیون‌های تخصصی و با بدنه مجلس به ویژه از طریق هیات رییسه مجلس هماهنگی لازم صورت گیرد و اگر مجلس نکات مثبتی دارد. دولت آن را گوش کند و اگر نکات منفی وجود دارد مجلس را قانع کند در آن صورت اگر آن بحث در صحن‌ مطرح شود به راحتی به تصویب نیز می‌رسد.

عباسپور تصریح کرد: تاکنون در خصوص وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش با مجلس و کمیسیون تخصصی آموزش و تحقیقات رایزنی نشده است. البته ممکن است دولت عده‌ای از نمایندگان را دعوت کرده باشد با آنها مشورت نماید اما تعدادی نماینده که می‌روند و با دولت صحبت می‌کنند به منزله مجلس نیست.

وی تصریح کرد: مجلس یعنی هیات رییسه و رییس مجلس که این مسئله می‌بایست مطرح شود تا مکانیزم مشخص را طی کند.

نماینده تهران گفت:‌ ما معتقدیم که این همفکری باید صورت بگیرد و این اختیار رییس جمهور است که می‌تواند وزرایش را معرفی کند. مجلس هم بر اساس اختیارات خود می‌تواند به آن وزرا رای دهد یا رای ندهد.

وی ادامه داد: ما مسائل متعددی طی چهارسال آینده خواهیم داشت که وزرای مقتدری را می‌طلبد که سکاندار وزارتخانه شوند و اگر بخواهیم یکسری محدودیت‌‌ها را با توجه به آنچه که در دولت نهم دیدیم ایجاد کنیم، من به نمایندگی مجلس نمی‌توانم صحبت کنم اما معتقدم مجلس مقتدرانه بایستد و نهایتاً کسانی را که صلاحیت کافی از جهت تدین، کارآمدی، انقلابی و  مقبولیت در وزارتخانه مربوطه را داشته باشند، انتخاب کند و به آنها رای اعتماد دهد.

عباسپور در پاسخ به این که ملاک رییس جمهور برای انتخاب وزرای جوان چیست، اظهار داشت: بحث جوان بودن به معنی پرنشاط بودن یک امر مهمی است. وزیر یک وزارتخانه باید فردی پرنشاط باشد و این که ما تاکید کنیم وزیر یک وزارتخانه به معنی پرنشاط باشد قابل قبول است. این تفکر غلطی است که بخواهیم یک وزیر جوان انتخاب و سپس در کنار او از مشاوران باتجربه استفاده کنیم.

وی گفت: اگردر یک وزارتخانه در شرایط مساوی افرادی بودند، فردی که ازهمه جوان‌تر است ارجح است ولی اگر در یک وزارتخانه‌ای افراد بسیار باتجربه و کارآمد وجود دارند در حالیکه آنها را به علت سن و جوان نبودن کنار بگذاریم قابل قبول نیست.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات در مورد سخنان احمدی‌نژاد مبنی بر عدم استفاده از ظرفیت مجلس در انتخاب وزرا گفت: از این بحث هیچ اطلاعی نداریم اما معتقدیم این امر بستگی به انتخاب رییس جمهور دارد که کارآمدترین افراد جامعه را انتخاب کند حال ممکن است متدین‌ترین، انقلابی‌ترین و کارآمد‌ترین فرد در مجلس حضور داشته باشد لذا منع قانونی وجود ندارد و مانند دولت‌های گذشته به کار دعوت شوند.

وی افزود: اما ممکن است این افراد کارآمد در خارج از مجلس باشند که رییس جمهور می‌تواند آنها را انتخاب کند، لذا فکر می‌کنم این افراد هم بسیار توانمند هستند.

عباسپور ادامه داد: اطلاعی ندارم که رییس جمهور محدودیتی برای خود قائل شده باشد که از نمایندگان مجلس به هیچ عنوان به کار دعوت نکند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet