خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1396/11/03 10:00:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
شریعتی:

حدود 42هزار هکتار از اراضی جنوب شرق اهواز فوق بحرانی است/ برای رفع معضل ریزگرد در خوزستان 320هزار هکتار کانون گرد و خاک باید حذف شود

استاندار خوزستان با بیان اینکه برای رفع مشکل ریزگردها با منشاء داخلی ۳۲۰ هزار هکتار از کانون های گرد و غبار این استان باید مهار شود گفت: اکنون به برنامه مدیریت یکپارچه سرزمینی در استان و کانون های داخلی ریزگرد نیاز داریم.
حدود 42هزار هکتار از اراضی جنوب شرق اهواز فوق بحرانی است/ برای رفع معضل ریزگرد در خوزستان 320هزار هکتار کانون گرد و خاک باید حذف شود استاندار خوزستان با بیان اینکه برای رفع مشکل ریزگردها با منشاء داخلی 320 هزار هکتار از کانون های گرد و غبار این استان باید مهار شود گفت: اکنون به برنامه مدیریت یکپارچه سرزمینی در استان و کانون های داخلی ریزگرد نیاز داریم. https://cdn.icana.ir/d/019/101508.jpg حدود,42هزار,هکتار,از,اراضی,جنوب,شرق,اهواز,فوق,بحرانی,است/,برای,رفع,معضل,ریزگرد,در,خوزستان,320هزار,هکتار,کانون,گرد,و,خاک,باید,حذف,شود Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ غلامرضا شریعتی بامداد سه شنبه در برنامه زنده تلویزیونی در سیمای مرکز خوزستان با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: نمی توان تحمل کرد که یک وزارتخانه برای تحقق اهداف خود پروژه ای را بدون توجه به پیامدهای زیست محیطی آن اجرا کند.

وی اظهار کرد: رییس جمهوری دستگاه های مختلف مانند وزارت جهادکشاورزی، استانداری خوزستان، سازمان برنامه و بودجه و محیط زیست را مامور حل مشکل گرد و غبار خوزستان کرده است.

شریعتی با اشاره به اینکه 300 میلیارد ریال در اسفند سال گذشته برای مهار کانون های گرد و غبار خوزستان تخصیص یافت افزود: در سال 96 نیز مبلغ 100 میلیون دلار برای کاهش اثرات گرد و غبار در نظر گرفته شد که افزون بر 70 درصد آن در حوزه های مختلف به جهادکشاورزی، موسسه جهادنصر، سازمان محیط زیست، زمین شناسی و اداره کل هواشناسی خوزستان اختصاص یافت.

استاندار خوزستان اقدامات انجام شده در این راستا را شامل 2 بخش بیولوژیک و فنی مهندسی خواند و گفت: در بخش فنی مهندسی موسسه جهادنصر تونلی به طول 47 کیلومتر و عرض 50 متر حفر کرده که باوجود موانع طبیعی و غیرطبیعی بی شمار تا چند روز آینده افتتاح می شود.

وی افزود: یکی از مزایای این تونل آب اندازی به تالاب های فصلی مانند منصوری و شریفیه است که در چند سال گذشته خشک شدند.

وی درخصوص طرح کشت نهال نیز توضیح داد: سال گذشته بیش از 6 هزار هکتار از عرصه های فوق بحرانی جنوب شرق اهواز نهال کاری شد، حدود چهار هزار هکتار نیز در سال های گذشته نهال کاری شده بود.

استاندار خوزستان با اشاره به اینکه حدود 42هزار هکتار از اراضی جنوب شرق اهواز فوق بحرانی است، تاکید کرد: طبق برنامه قرار است امسال نیز در سطح 19هزار هکتار از اراضی نهال کشت شود.

بیش از یک میلیون و 200 هزار هکتار از زمین های خوزستان را بیابان تشکیل داده که نقش مهمی در بروز پدیده گرد و غبار در این استان دارد و گفته می شود بین 30 تا 40 درصد این گرد و غبارها منشاء داخلی دارد.

بر اساس مطالعات، مساحت کانون های فرسایش بادی و ماسه های روان در خوزستان 280 هزار هکتار و وسعت کانون های رُسی 350 هزار هکتار است که کانون های رسی، بحرانی معرفی شده است.

حدود 40 هزار هکتار از این کانون ها در جنوب و شرق اهواز کانون های فوق بحرانی است که در اولویت طرح مقابله با ریزگرد قرار دارد و از بهمن پارسال عملیات مهار کانون ها در این سطح آغاز شد.

استان خوزستان از جمعه گذشته با پدیده گرد و غبار دست و پنجه نرم می کند که این امر سبب تعطیلی مدارس، مراکز آموزشی و ادارات برخی شهرستان ها در سه روز گذشته شد.

به گزارش ایرنا؛ رییس جمهوری در نشستی در روز دوشنبه، رییس سازمان حفاظت محیط زیست و وزیر جهاد کشاورزی را مامور سفر به خوزستان و رسیدگی به اوضاع و پیگیری طرح های مبارزه با گرد و غبار کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet