هدر موبایل
1396/11/03 16:33:19
سرویس دیگر رسانه‌ها
تحلیلگر مشهور آمریکایی:

واقعا انتظار داشتید در حالی که قدرتمندترین کشور دنیا برای حمله به ایران آماده می شد، رهبران ایران گوشه ای بنشینند؟

استفن والت استاد روابط بین الملل دانشگاه هاروارد می گوید:بعد از سقوط صدام به دست نئوکان های دوران بوش،آنها اعلام کردند هدف بعدی ایران است، ایران مجبور بود هر کاری انجام دهد که مانع چنین حمله ای بشود. آیا واقعا انتظار داشتید در حالی که قدرتمندترین کشور دنیا برای حمله به ایران آماده میشد، رهبران ایران گوشه ای بنشینند؟
واقعا انتظار داشتید در حالی که قدرتمندترین کشور دنیا برای حمله به ایران آماده می شد، رهبران ایران گوشه ای بنشینند؟ استفن والت استاد روابط بین الملل دانشگاه هاروارد می گوید:بعد از سقوط صدام به دست نئوکان های دوران بوش،آنها اعلام کردند هدف بعدی ایران است، ایران مجبور بود هر کاری انجام دهد که مانع چنین حمله ای بشود. آیا واقعا انتظار داشتید در حالی که قدرتمندترین کشور دنیا برای حمله به ایران آماده میشد، رهبران ایران گوشه ای بنشینند؟ https://cdn.icana.ir/d/019/201801105117724570.jpg واقعا,انتظار,داشتید,در,حالی,که,قدرتمندترین,کشور,دنیا,برای,حمله,به,ایران,آماده,می,شد،,رهبران,ایران,گوشه,ای,بنشینند؟ Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از نواندیش،استاد روابط بین الملل دانشگاه هاروارد در نشریه فارن پالسی با مقایسه قدرت اقتصادی نظامی ایران با دیگر کشورها، نگاه دولت ترامپ درباره ایران را درست نمی داند و معتقد است ایران به دنبال هژمونی منطقه ای نیست و نمی تواند بر منطقه مسلط شود و اگر بنا به «قدرت» باشد، مصر، رژیم صهیونیستی، اردن، امارات و عربستان علاوه بر جدیدترین تجهیزات نظامی، بیش از 100 میلیون جمعیت و تولید ناخالص داخلی بیش از یک تریلیون دلار را در اختیار دارند.

استفن والت می نویسد: «هزینه نظامی این رژیم ها بیش از 5 برابر هزینه نظامی ایران (16 میلیارد دلار) است و اسرائیل بمب اتم دارد. حتی اگر ایران به آنها حمله کند، آمریکا در مقابل ایران خواهد ایستاد».

این استاد دانشگاه هاروارد معتقد است با اینکه ایران نیروهای نیابتی در منطقه در اختیار دارد [که آن هم به دلیل سیاست های غلط آمریکا است] اما دلیل بر این نیست که ایران بتواند در منطقه مسلط شود. در ضمن آمریکا متحدین خود را بهتر می تواند در منطقه هدایت کند تا ایران نیروهای نیابتی اش را. مسئله بعدی مذهب مردم ایران و زبان است که اکثر آنها شیعه و فارسی زبان هستند و اگر تهران بدنبال کنترل بر کشورهای سنی و عرب منطقه باشد، راه سختی در پیش دارد.

والت در انتها می نویسد: عصبانیت حلقه داخلی دولت ترامپ از ایران قابل درک است اما در بیست و چند سال گذشته واشنگتون تحریم های اقتصادی بر ایران تحمیل کرده، حملات سایبری انجام داده و تامین مالی اپوزیسیون ایران را بر عهده داشته است.

 بعد از سقوط صدام به دست نئوکان های دوران بوش، آنها اعلام کردند هدف بعدی ایران است، ایران مجبور بود هر کاری انجام دهد که مانع چنین حمله ای بشود. آیا واقعا انتظار داشتید در حالی که قدرتمندترین کشور دنیا برای حمله به ایران آماده میشد، رهبران ایران گوشه ای بنشینند؟/

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet