شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی
1396/11/04 07:34:29
سرویس سیاسی
رضایی:

شورای نگهبان در 6 سال گذشته قدمی برای تعیین مصادیق رجل سیاسی برنداشته است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: بنا بود شورای نگهبان برای تعیین مصادیق رجل سیاسی اقدام کند ولی در ۶ سال گذشته قدم جدی برنداشته است.
شورای نگهبان در 6 سال گذشته قدمی برای تعیین مصادیق رجل سیاسی برنداشته است عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: بنا بود شورای نگهبان برای تعیین مصادیق رجل سیاسی اقدام کند ولی در 6 سال گذشته قدم جدی برنداشته است. https://cdn.icana.ir/d/019/201712106428188256.jpg شورای,نگهبان,در,6,سال,گذشته,قدمی,برای,تعیین,مصادیق,رجل,سیاسی,برنداشته,است Icana

محمد ابراهیم رضایی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر همگرایی نهادهای مختلف در رفع مشکلات قوانین انتخابات، اظهار داشت: برای انتخابات باید شورای نگهبان، دولت و مجلس با یکدیگر همکاری کنند زیرا اگر همکاری نباشد تهیه لایحه جامع نظام انتخابات محقق نخواهد شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه شورای نگهبان، دولت و مجلس مصالح جامعه را باید تبیین کنند و اگر بخواهند بصورت جداگانه  کار کنند به نتیجه نمی رسند، بیان کرد: موانعی در مقابل این نهادها وجود دارد و شورای نگهبان برداشت‌‎هایی از اصول قانون اساسی دارد که ممکن است با مجلس و دولت متفاوت باشد و همین امر سبب می شود کار پیش نرود.

وی افزود: اگر لایحه جامع نظام انتخابات با همکاری دستگاه ها انجام نشود، شدنی نیست و کار روی زمین می‌ماند به همین علت نیز تاکنون تهیه لایحه جامع به نتیجه نرسیده است زیرا برای تعیین مصادیق رجل سیاسی باید بین دستگاه‌ها نگاه مشترکی داشته باشند.

رضایی ادامه داد: در نهمین دوره مجلس شورای اسلامی که عضو کمیسیون شوراها بودم، این کمیسیون روی مسائلی مانند رجل سیاسی مذهبی و مدیر و مدبر بودن کار کرد ولی شورای نگهبان در نهایت گفت این کار در شان و انداره کمیسیون شوراها نیست زیرا تفسیر قانون اساسی برعهده شورای نگهبان است.

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی گفت: پس از آن نیز تعیین مصادیق رجل سیاسی انجام نشد و کار به جایی رسید که مقام معظم رهبری مجبور شد در این زمینه موضع بگیرد و بنا بود شورای نگهبان روی این موضوع کار کند ولی جدیدا شورای نگهبان در این زمینه تحریکاتی را شروع کرده وگرنه در 6 سال گذشته قدم جدی برنداشته است.

رضایی گفت: شورای نگهبان باید عزم و اراده‌ای را برای تعیین شاخص‌های رجل سیاسی داشته باشد و بعد از آن مجلس، دولت و نخبگان جامعه نیز کمک کنند تا به فرمول جامعی برسند وگرنه کاری در زمینه تهیه قانون جامع انتخابات انجام نخواهد شد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet