انتخابات ریاست جمهوری
1386/08/01 14:19:00
سرویس صحن

نماینده تبریز از پاسخ وزیر آموزش و پرورش قانع نشد

اعلمی نماینده تبریز از پاسخ وزیر آموزش و پرورش در ارتباط با اتفاق برخی حوادث ناگوار برای دانش آموزان مدارس قانع نشد.

اکبر اعلمی نماینده تبریز طی سوالی از وزیر آموزش و پرورش در صحن علنی مجلس در ارتباط با مسئولیت حوادث ناگوار اتفاق افتاده برای برخی دانش آموزان مدارس و وعده های وزیر در زمان رای اعتماد گفت: آقای وزیر آگاهی دارند که براساس آمار غیررسمی تقریبا نزدیک به 2 میلیون یا حتی بیشتر از دانش آموزان زیر 15 سال قربانی تصادفات و آسیب های مرتبط با مدرسه می شود که اغلب این حوادث هم در راه مدرسه رخ می دهد.

نماینده تبریز گفت: چنانچه تدبیر لازم اعمال شود بخش قابل توجهی از این حوادث و آسیب ها قابل کنترل است. مثلا در صورت اعمال نظارت های مستمر در کار و سرویس مدارس، اجرای طرح ساماندهی سرویس ها، ارائه آموزش های لازم به مسئولین ذی ربط و دانش آموزان و استفاده از وسایل نقلیه مناسب اجتناب از سخت گیری های بی مورد و رعایت استانداردها و نکات ایمنی می تواند مانع از وقوع بخش قابل توجهی از حوادث شود.

اعلمی با اشاره به برخی از حوادث ناگوار اتفاق افتاده برای دانش آموزان مدارس گفت: آقای وزیر پاسخ دهید که غرق شدن پنج دانش آموز در آب های آبشار شادگان استان کهکیلویه و بویراحمد، له شدن یک دختربچه دانش آموز معصوم زیر چرخ های سرویس مدرسه آن هم به دلیل اینکه نتوانسته بود به دلیل سخت گیری هایی که مدیر مدرسه حضرت فاطمه (س) اعمال می کند چادر خود را جمع کند و لذا به دلیل گیر کردن چادر در لای درب مینی بوس، واژگون می شود و در زیر چرخ های مینی بوس له می شود. خودکشی دانش آموز تهرانی به دلیل تنبیه بدنی مدیر یک مدرسه که در مطبوعات کشور هم انعکاس داشت، برهنه کردن دانش آموز دوم راهنمایی یکی از مدارس تهران در برابر دیدگان همکلاسی هایش توسط دبیر ادبیات مدرسه که در اردیبهشت سال 86 اتفاق افتاد و باعث ایجاد تالمات روحی این دانش آموز شد. گسترش پدیده اعتیاد در میان دانش آموزان به نحوی که جانشین دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در دوم مهر ماه سال جاری اعلام می کند که حدود 30 هزار دانش آموز معتاد در سیستم آموزش و پرورش کشور حضور دارند و مدیرکل سلامت و پیشگیری از آسیب های اجتماعی اعلام می کند که میانگین سنی اعتیاد دانش آموزان 3/1 دهم کاهش پیدا کرده و مسئولان ذی ربط متاسفانه در روزهای اخیر خبر تاسف آورتری را اعلام می کنند مبنی بر اینکه الگوی مصرف اعتیاد در مدارس از هروئین به شیشه و کراک که چندین برابر خطرناک تر از هروئین است تغییر کرده است.

وی افزود: با توجه به اینکه اخیرا رئیس بیمارستان رازی اعلام کرده که کاهش شادی مهمترین علت اختلالات روانی است امیدوار هستم که وزیر محترم در پاسخ به این بخش از سوال من بفرمایند که برای شادی دانش آموزان و فرهنگیان و جلوگیری از افسردگی در میان آنها چه تدابیری را اندیشیده اند.

اعلمی در بخش دوم سوال خود با اشاره به برخی از برنامه هایی که وزیر آموزش و پرورش در هنگام اخذ رای اعتماد مطرح کرده اند، افزود: هیچ عاملی نباید مشعل فروزان تعلیم و تربیت را تحت تاثیر خودش قرار دهد چه مسایل سیاسی، چه مسایل صنفی، هیچ کس حق ندارد حق دانش آموز را زیر پا بگذارد.

همچنین فرشیدی وزیر آموزش و پرورش در دفاع از عملکرد خود و در پاسخ به سوال نماینده تبریز گفت: حوادث تلخ و ناگواری که در خانواده گسترده آموزش و پرورش که قریب یک چهارم جمعیت ایران را تحت پوشش دارد اتفاق می افتد، غرق شدن پنج دانش آموز در استان کهکیلویه و بویراحمد که نوع این حوادثی که اشاره شد متاسفانه در اوایل خدمتگذاری من پدید آمد بلافاصله مشاور من به استان رفت و با این خانواده های داغدار ملاقات کرد. به عنوان وظیفه دیه دانش آموزان به آنها پرداخت شد. رئیس آموزش و پرورش منطقه مربوطه برکنار شد. پرونده مربی متخلف به هیات تخلفات داده شد. یکی از دبیران که همراه بود اخطار کتبی داده شد و دفترداری که همراه آنان بود به دلیل اینکه فداکاری جدی کرده بود برای نجات جان دانش آموزان مورد تشویق قرار گرفت.

وی گفت: برای اینکه اینگونه حوادث تکرار نشود ما تلاش کردیم که دستورالعمل های گذشته را تاکید و تکمیل کنیم و با سهل انگاری ها توسط گروه بازرسی وزارتخانه برخورد شود.

فرشیدی افزود: خدا را شکر می کنیم که این حوادث در مجموع رو به کاهش است، اگرچه برای ما هر یک موردش هم تلخ بود.

وی در ادامه گفت: در مورد دختر دانش آموزی که هنگام پایین آمدن از مینی بوس تصادف کرده بود پدر محترم ایشان که جانباز عزیز انقلاب اسلامی هستند پس از درگذشت فرزندشان گفتند: دختر من از کودکی عاشق نماز و حجاب بود و مقید به حفظ حجاب بود متاسفانه هنگام پیاده شدن از مینی بوس این اتفاق برایش افتاد و خانواده ایشان هم با اینکه راننده مینی بوس 60 درصد مقصر شناخته شد شکایتی نکردند.

وی گفت: البته ما همچنان تکلیف داریم و خودمان را موظف می دانیم، کما اینکه آیین نامه سرویس مدارس و ساماندهی به سرویس مدارس به همت انجمن اولیاء و مربیان و با همکاری وزارت کشور تدوین شد و در حال حاضر در کمیسیون دولت در حال بررسی است. امیدواریم که با تصویب این آیین نامه و با بهاء دادن به سرویس مدارس توسط همه ارکان و دستگاه های مسئول روز به روز شاهد کاهش اینگونه حوادث تاسف بار باشیم.

فرشیدی افزود: متاسفانه هر یک مورد خودکشی دانش آموزان به سبب مذهبی بودن کشورمان هم هشدار دهنده برای همه مسئولان و دست اندرکاران هست. موردی که در شیراز اتفاق افتاد خوشبختانه موردی تصنعی بود و دانش آموز به حمداله در سلامت است و اتفاقی نیافتاد به دلیل مشکلات خانوادگی که داشت تظاهر به خودکشی کرده بود.

وزیر آموزش و پرورش همچنین در ارتباط با بخاری های چکه ای مورد استفاده برخی مدارس گفت: پیش بینی کرده ایم برای اینکه بخاری های چکه ای و علاءالدین ها از مدارس جمع شود و با اعتباری که از نوسازی مدارس پیس بینی شد، حدود 64 هزار بخاری توسط سازمان بهینه سازی مصرف سوخت به ما داده شد و ما به مدارس فرستادیم. امیدواریم امسال با دستور قاطعی که داده شده مدارس ما بخاری چکه ای نداشته باشد و در مجموع روز به روز شاهد کم شدن این مسایل شویم.

خدا را شکر مواردی که مطرح شده موارد حقی بوده ولو اینکه در این موارد حق من مورد ماخوذه قرار بگیرم اعتقاد دارم که مواردی که گفته شده مواردی است که لازمه و ضرورت اعتلای دستگاه تربیت و تعلیم است.

همچنین گفتنی است اکبر اعلمی نماینده تبریز از پاسخ وزیر آموزش و پرورش قانع نشد و سوال جهت بررسی بیشتر به کمیسیون مربوطه ارجاع شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet