هدر موبایل
1396/11/06 12:40:00
سرویس سیاسی
رحیمی جهان آبادی:

تحقق ایده "شبکه‌سازی امنیتی" در گرو قدرت رایزنی دیپلماتیک است

رئیس کمیته بین‌الملل کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس اعتقاد دارد اجرای ایده "شبکه‌سازی امنیتی" که توسط وزیر امورخارجه کشورمان مطرح شده نیاز به قدرت رایزنی دیپلماتیک دارد.
تحقق ایده "شبکه‌سازی امنیتی" در گرو قدرت رایزنی دیپلماتیک است رئیس کمیته بین‌الملل کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس اعتقاد دارد اجرای ایده "شبکه‌سازی امنیتی" که توسط وزیر امورخارجه کشورمان مطرح شده نیاز به قدرت رایزنی دیپلماتیک دارد. https://cdn.icana.ir/d/019/201712101455292825.jpg تحقق,ایده,"شبکه‌سازی,امنیتی",در,گرو,قدرت,رایزنی,دیپلماتیک,است Icana

جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص ایده "شبکه‌سازی امنیتی" که توسط وزیر امورخارجه کشورمان مطرح شده است، گفت: امنیت خلیج فارس و منطقه غرب آسیا بعد از جنگ جهانی دوم یکی از شکننده ترین امنیت ها در کل جهان بوده است.

نماینده مردم تربت جام، تایباد، باخرز در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: باید اذعان کرد که یکی از بیشترین فروشهای تسلیحات و تنش در خلیج فارس و منطقه غرب آسیا رخ داده است.

وی با اشاره به اینکه چند الگوی امنیتی در این منطقه آزمایش شده است، ادامه داد: در دهه 70 دکترین امنیت منطقه ای یا به عبارتی ژاندارم منطقه ای را آمریکایی ها مطرح کردند؛ مفهوم دکترین مذکور این بود که آمریکا هزینه ای پرداخت نکند و کشورهایی مانند ایران و عربستان هزینه ها را پرداخت کنند که پایه هایش فروریخت.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: پس از آن الگوی جدید آمریکایی که در قالب ایجاد اتحاد کشورهای منطقه با ایالات متحده بود دردستورکار قرار گرفت و بر اساس آن اقدام به ایجاد پایگاه های نظامی در بحرین و عربستان کردند و به نوعی شورای همکاری خلیج فارس را تشکیل دادند که این مهم نیز به نتیجه نرسید.

رحیمی جهان آبادی با اشاره به اینکه باید اذعان کرد که پس از فروپاشی شوروی الگوی کامل امنیتی در منطقه ایجاد نشده است، افزود: پیشنهاد وزیر امور خارجه کشورمان به نوعی تعریف شبکه بومی امنیتی است تا بر پایه توافق منافع و تهدیدها، اختلافات و اشتراکات و غیره را بشناسیم و بجای اینکه پول های نفتی را برای خرید تسلیحات هزینه شود، اتحاد بیشتر داشته باشیم.

نماینده مردم تربت جام، تایباد، باخرز در مجلس شورای اسلامی گفت: غربی ها بعد از جنگ جهانی دوم دکترین تحت عنوان امنیت دسته جمعی را مطرح کردند که مفهوم آن این چنین بود که ناامنی برای یک کشور برای همه بود و امنیت برای هر کشور برای دیگران بود که به عنوان مثال امروزه در قالب پیمان ناتو متبلور شده است.

رئیس کمیته بین‌الملل کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه به نظرم جمهوری اسلامی ایران، عربستان، ترکیه و مصر می توانند پایه های شبکه امنیتی در غرب آسیا باشند، خاطرنشان کرد: ایده "شبکه‌سازی امنیتی" وزیر امورخارجه کشورمان یکی از معقول ترین و منطقی ترین الگوهای امنیتی پس از جنگ جهانی دوم است که برای اجرای آن نیاز به قدرت رایزنی دیپلماتیک دارد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet