خبرگزاری خانه ملت

انتخابات ریاست جمهوری
1388/05/19 14:42:00
سرویس سیاسی

آرین‌منش: نقد منصفانه دولت را در پیشبرد اهداف خود یاری می‌کند

**نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نقد منصفانه می‌تواند دولت را در پیشبرد اهداف خود یاری کند.

"جواد آرین منش" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت در خصوص توصیه مقام معظم رهبری مبنی بر تاثیر همراهی دولت با منتقدین در کارامدی و عملکرد مثبت دولت گفت: هیچ دولتی بی نیاز از نقد و نقادی نیست.

وی با بیان اینکه نقد منصفانه می‌تواند دولت را در پیشبرد اهداف خود یاری کند افزود: البته نقد به مفهوم واقعی آن که عبارتست از تجزیه و تحلیل واقعیت‌ها و جدا کردن ضعف‌ها از قوت‌ها و سره از ناسره است.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی یادآور شد: هدف از نقد مشفقانه و منصفانه شناسایی ضعف‌ها و قوت‌ها به منظور زودون کاستی‌ها و نقصان‌ها و تقویت قوت‌ها برای رسیدن به اهداف بلندتر است.

آرین منش تصریح کرد: بین نقد و تخریب تفاوت فاحش و آشکاری وجود دارد. در نقد هدف تقویت است و در تخریب هدف تضعیف و ضایع کردن و چوب لای چرخ دولت گذاشتن است ولی بطور کلی نقد عامل پیشرفت است و از جنس امر به معروف و نهی از منکر.

وی رسانه‌ها را یکی از مجاری عمده نقادی دانست و گفت: رسانه‌ها می‌توانند با نقد منصفانه دولت را در دستیابی به اهداف خود کمک و یاری کنند. به همین دلیل جایگاه مهمی برای رسانه‌ها در روند توسعه قائل هستند و معتقدند که رسانه‌های گروهی یکی از ارکان اساسی پیشرفت کشورهاست که می‌تواند دولت‌ها را در رسیدن به اهدافشان یاری کند و یا می‌تواند برعکس عامل بازدارنده باشد.

نماینده مشهد خاطرنشان ساخت: اگر دولت بتواند با رسانه‌ها یک تعامل مطلوب و سازنده‌ای برقرار کند و رسانه‌ها دولت و عملکرد وی را نقد کنند و در مسیر توسعه کمک نمایند یکی از راه‌هایی است که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است یعنی استفاده از نقد نقادان آگاه و دانشمندی که می‌توانند به دولت کمک کنند.

وی گفت: دولت بایستی از نقادی‌ها استقبال کند و نه اینکه این نقدها را تخریب تلقی کند و نسبت به آن واکنش‌های منفی داشته باشد.

نماینده مردم مشهد تصریح کرد: در رسانه‌ها قاعدتا می‌تواند مناظره‌هایی با موضوع عملکرد دولت انجام گیرد و عملکرد دولت را در حوزه‌های مختلف اقتصادی سیاسی و فرهنگی و اجتماعی یاری کند.

آرین منش تصریح کرد: مسئولین که گزارش عملکرد خود را به مردم ارائه می‌دهد در مقابل کسانی باشند که این عملکردها را نقد کنند و مردم نیز می‌توانند در این زمینه قضاوت کنند و دولت می‌تواند از اینگونه زمینه‌های نقادی که فراهم می‌شود بهره برداری لازم را در تصحیح رفتارها، روش‌ها، اقدامات و برنامه‌های خود داشته باشد.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی در خصوص اینکه دولت جدید چگونه باید در 4 سال آینده برنامه ‌ریزی کند تا دچار مشکلات گذشته نشود، گفت: برنامه ریزی اساسی باید در قالب برنامه پنجم توسعه که در حال حاضر در دست بررسی دولت است و مراحل پایانی خود را می‌گذراند، متجلی شود.

وی افزود: قرار نیست رئیس جمهور برنامه‌ای ارائه کند که این برنامه با برنامه توسعه کشور متفاوت باشد. برنامه‌ای که رئیس جمهور در مراسم تنفیذ ارائه کرد در صورتی می‌تواند عملیاتی شود که در چارچوب چشم انداز 20 ساله کشور باشد و در برنامه پنجم توسعه که الان سیاست‌هایش از سوی مقام معظم رهبری به دولت ابلاغ شده و دولت آن را در قالب لایحه برنامه پنجم در می‌آورد متجلی شود و به تصویب مجلس شورای اسلامی نیز برسد و بر آن اساس اعتبارات و بودجه‌ها شکل بگیرد و دولت احمدی نژاد که بخش عمده‌ای از زمان خود را در جهت اجرای این برنامه بایستی صرف کند بتواند این برنامه را عملیاتی کند و به اجرا درآورد.

آرین منش افزوأک انشاءالله دولت دهم بتواند در جهت تحقق اهداف بلند چشم انداز بیست ساله گام‌های موثری بردارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet