خبرگزاری خانه ملت

عید سعید غدیرخم
1388/05/19 17:38:00
سرویس فرهنگی
رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات در نامه‌ای به احمدی نژاد:

وزرایی معرفی کنید که اهداف علمی کشور را محقق کنند

**رییس کمیسیون اموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به "محمود احمدی نژاد" از وی خواست وزرایی را برای وزارتخانه‌های "آموزش و پرورش"، "علوم، تحقیقات و فناوری" و "بهداشت، درمان و آموزش پزشکی" به مجلس معرفی کند که بتوانند اهداف علمی کشور را تحقق بخشند.

به گزارش خانه ملت، در نامه "علی عباس‌پور تهرانی فرد" به رییس جمهور آمده است:

"احتراماً، سند چشم انداز بیست ساله آینده درخشان و قابل دسترسی را برای ایران اسلامی ترسیم می‌کند که نقطه برجسته آن جایگاه اول علمی در منطقه است. از سوی دیگر براساس نتایج و بیانیه کنفرانس جهانی آموزش عالی که در تیرماه سال جاری در یونسکو برگزار گردید کشورها برنامه‌ریزی دقیق و عظیمی را در مورد گسترش کمی و کیفی آموزش عالی نموده و خواهند نمود. به عبارت دیگر برای رسیدن به جایگاه اول علمی با رقبائی روبرو هستیم که همه توان خود را در پیشرفت علمی بکار خواهند گرفت بنابراین ما با آنچنان سرعتی در پیشرفت علمی خود باید حرکت کنیم تا ضمن جبران عقب‌ماندگی‌ها بتوانیم از آنها پیشی گرفته و جایگاه اول علمی را در منطقه و سپس بار دیگر پرچمداری علم و دانش را درجهان بدست آوریم. پایه‌های چنین حرکت و پرواز به سوی قله‌های افتخار علمی را آموزش و پرورش و ابزار رسیدن آن را آموزش عالی تشکیل می‌دهد لذا توجه به آموزش و پرورش و آموزش عالی شرط لازم برای رسیدن به اهداف چشم ‌انداز است.

آغاز برنامه بیست ساله چشم انداز تقریباً با آغاز بکار دولت نهم مصادف بود و عملکرد این دولت علیرغم حرکت‌های قابل تقدیری که برای آموزش کشور انجام داد از کاستی‌های برخوردار بود که باید در دولت دهم رفع گردد و نگرانی‌ها در مورد عدم رسیدن به اهداف چشم انداز مرتفع شود به خصوص آنکه پایان دولت دهم حدوداً کشور را در نیمه راه رسیدن به اهداف چشم انداز بیست ساله قرار می‌دهد.

این کاستی‌ها را در آموزش و پرورش می‌توان، تغییر شدید مدیریتی در این وزارتخانه، نبودن مدیریت لازم بر منابع مالی و انسانی، عدم توجه به امر پرورش، کسریهای مکرر اعتباری، عدم توانمندی در اجرای قوانینی چون قانون احیا‌ء معاونت پرورشی، تصمیماتی که موجب درهم ریختگی در روند آموزشی کشور می‌گردد، نبود سیاست مدون در استفاده از توانمندی مراکز تربیت معلم، تعطیلی تدریجی مدارس غیردولتی، بالا بودن آمار افت تحصیلی به خصوص در مقطع سال اول دبیرستان و...، برشمرد. در آموزش عالی نیز افزایش بی‌رویه دانشجو در بعضی دانشگاه‌ها که توان علمی کمتری دارند و برعکس پذیرش اندک دانشجو در رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی علیرغم نیاز شدید جامعه، عدم هماهنگی در تحقیقات کشور، عدم توجه لازم به موضوع فناوری در کشور، عدم توجه به سیاست‌های فوق برنامه تا ضمن حفظ نشاط سیاسی از ایجاد اغتشاش و آشوب در دانشگاه‌ها جلوگیری گردد، نبود یک رابطه تعریف شده بین دانشگاه و صنعت، سردرگمی در پذیرش دانشجو براساس اهداف مسئولیت‌های تعریف شده چون پیام نور و دانشگاه جامع علمی کاربردی، بازنشستگی بی‌رویه اساتید گرانقدر در دانشگاه‌ها، سستی در دفاع از حرمت دانشگاه و دانشگاهیان را می‌توان مورد توجه قرار داد.

وجود این معضلات در آموزش و تحقیقات کشور از یک سو و اهمیت به پیشرفت علمی کشور از سوی دیگر می‌طلبد تا افرادی هدایت وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و علوم تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را به عهده گیرند تا از کلیه امکانات کشور و شرایطی که دولت می‌تواند در اختیار آنها قرار دهد حداکثر استفاده را نموده و آموزش و پرورش پویا که بتواند نسل جوان و آینده ساز کشور را با هویت ملی، دینی خود آگاه نموده و به زیور دانش بیاراید و آموزش عالی که در آن دانشجو ضمن حفظ نشاط سیاسی، خود را به عنوان یک متخصص که در خدمت جامعه اسلامی قرار خواهد گرفت برشمرد، تربیت نماید.

اکنون که جنابعالی در آستانه تشکیل دولت دهم و معرفی اعضای کابینه خود می‌باشید امید میرود که افراد متدین، پایبند به انقلاب، کارآمد، شایسته و صالح را که توان مدیریت در زمینه‌های مهم آموزش و پرورش و علوم، تحقیقات و فناوری کشور را داشته باشند و بتوانند اهداف علمی کشور را تحقق بخشند به مجلس شورای اسلامی معرفی نمائید، بدون شک وجود چنین شخصیت‌هایی در راس وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌تواند موجب مقبولیت آنها در جامعه فرهنگی و دانشگاهی کشور شده و رسیدن به اهداف چشم انداز را سهل‌تر و آسان‌تر نماید.

در انتها لازم می‌دانم به تاکید مقام معظم رهبری در تعامل بین مجلس و دولت اشاره نموده و امیدوار باشیم در سایه این تعامل که همفکری دولت و مجلس است افرادی به مجلس معرفی گردند که بتوانند رای اعتماد لازم را اخذ نمایند". 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet