خبرگزاری خانه ملت

عید قربان
1388/05/19 16:22:00
سرویس فرهنگی

اهدای 50 جلد کتاب ایران‌شناسی به کتابخانه مجلس

**مدیر مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی، وجود بیش از ۵۰ کتاب نفیس اروپایی(دهه‌های ۴۰ تا ۶۰ خورشیدی) درباره ایران را از آثار ارزشمندی عنوان کرد که در مجموعه‌ای‌ جدید از سوی "حسن رهاورد" یکی از دستیاران علامه دهخدا به کتابخانه مجلس‌ اهدا شده‌اند.

"علی ططری" ضمن اعلام این خبر، درباره‌ اهدای مجموعه اسناد و نشریاتی که  حسن رهاورد به تازگی به کتابخانه مجلس اهدا کرده است، اظهار داشت: دکتر رهاورد طی یک سال گذشته بیش از سه مجموعه نفیس به کتابخانه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی اهدا کرده است که هریک از آنها در جایگاه خود ارزشمند و بازگو کننده بخش‌های نهفته‌ای از تاریخ ایرانند.

وی با اشاره به این که در هفته اول مرداد نیز مجموعه نفیسی دیگری از سوی این نویسنده حوزه ادبیات و دستیار علامه دهخدا به کتابخانه مجلس اهدا شد، تصریح کرد: این مجموعه نیز از کیفیت و کمیت قابل وصف و اعتباری برخوردار است. در این میان تعداد قابل توجهی از نشریات به چشم می‌خورد. مهمترین بخش این مجموعه از نشریات کاملاً‌ سالم، نشریه «شرافت» است.

ططری یادآور شد: نشریه «شرافت» در سال‌های قبل از مشروطه و تعدادی نیز همزمان با دوره مشروطه یعنی سال1321 قمری هر ماه به صورت سنگی چاپ می‌شد. «شرافت» از مجموعه نشریاتی بود که برای اولین بار در ایران به شکل مصور چاپ و روی جلد هریک از شماره‌های آن تصویر یکی از رجال سیاسی همراه با شرح حال و زندگی او تنظیم می‌شد.

وی درباره اهمیت این مجموعه بیان داشت: این موضوع که رهاورد بیش از 20 شماره از این نشریه را به صورت کامل به کتابخانه مجلس اهدا کرده است و همگی آنها سالم‌اند، به عنوان مجموعه‌ای بی‌نظیر که مشابه آن دیگر یافت نمی‌شود، برای این کتابخانه حائز اهمیت است.

وی با بیان این که «در این مجموعه بیش از 50 کتاب نفیس که اغلب در اروپا چاپ شده‌اند و همگی درباره ایرانند» اشاره کرد و گفت: اغلب این کتاب‌ها در قطع رحلی، مصور و در چاپ گلاسه در فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی منتشر شده‌اند و شامل کتاب‌های تخصصی حوزه تاریخ، هنر، موسیقی، ادبیات و تاریخ ایران و به زبان اصلی‌اند. این مجموعه را دکتر رهاورد در فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی خریداری کرده است.

مدیر مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی همچنین چند سند مهم از دوره پهلوی دوم را از دیگر اسناد این مجموعه اهدایی برشمرد و اظهار داشت: دکتر رهاورد به عنوان نخستین دستیار علمی علامه دهخدا و عضو هیات علمی دانشگاه تهران و نیز معاونت‌ «هانری کربن» در بنیاد ایران و فرانسه، فعالیت‌های فرهنگی زیادی داشت که در حوزه ترجمه، فهرست‌نویسی نسخ خطی، ادبیات، رمان‌نویسی قابل توجه‌اند.

وی افزود: دکتر رهاورد اکنون 92 سال سن دارد و در طول شش ماه گذشته اسناد و کتاب‌های خطی نفیسی را به کتابخانه مجلس هدیه کرده است. مهمترین آنها مجموعه زندگی خود نگاشت 65 تن از رجال و مشاهیر تاریخ معاصر به دست خط خودشان بود که به دستور دکتر رسول جعفریان، رییس کتابخانه مجلس، در کتابی با عنوان «رهاورد حسن» منتشر شد. ظرف چند هفته آینده نیز تصمیم داریم مراسم رونمایی این اثر را برگزار کنیم.

نویسنده حوزه تاریخ و پژوهشگر تاریخ معاصر ایران درباره «اهمیت اسناد دوره پهلوی دوم که در این مجموعه قرار دارند» عنوان کرد: اسناد دوره پهلوی دوم درباره شخصیت‌های سیاسی، چهره‌های درباری‌‌اند که بسیار محدود و ارزشمندند و می‌توان مجموعه‌های داخلی کتابخانه مجلس را تکمیل کند.

وی در پاسخ به این سوالات که «اهمیت و جایگاه این کتاب‌ها و اسنادی که اخیراً در مجموعه کتابخانه مجلس جای گرفته‌اند، در چیست» و «آیا این مجموعه از لحاظ تاریخی مهم‌ است یا اطلاعات آن تنها از نظر سیاسی ارزش دارند» اظهار داشت: این مجموعه در بردارنده سه دسته موضوعی شامل اسناد، کتاب و نشریات است که هریک از آنها در جایگاه خود قابل ارزیابی‌اند.

ططری توضیح داد: کتاب‌های این مجموعه که اغلب تبیین کننده نگاه اروپاییان و در حوزه اطلاعات ایران‌شناسی حایز اهمیت و مفید است، زیرا اطلاعاتی در زمینه تاریخ ایران و اروپا شامل ادبیات، موسیقی و ... را در بردارد و مجموعه مطالعاتی را شامل می‌شود که در اروپا انجام گرفته است.

وی متذکر شد: این منابع از آن جهت که دسترسی به آنها ساده نیست، هم به لحاظ قیمت از ارزش بالایی برخوردارند_چون بهای کتاب در کشورهای اروپایی خیلی بالاست_ و هم مجموعه کتاب‌هایی‌اند که در چند دهه قبل منتشر شده‌اند و شاید در دسترس خود اروپایی‌ها نیز نباشند. نکته دیگر این که چنین مجموعه‌ای غنی می‌تواند کامل‌کننده منابع کتابخانه ایران‌شناسی(شماره 2) کتابخانه مجلس باشد که منابع ایران‌شناسی را در خود جای داده است.

پژوهشگر اسناد تاریخی در پاسخ به این سوال که «چه برنامه‌ای برای این مجموعه در نظر گرفته شده است» عنوان کرد: این کتاب‌ها پس از کارشناسی صاحب‌نظران مرکز، به بخش فراهم‌آوری فرستاده می‌شوند تا پس از تفکیک موضوعی، به بخش‌های مربوطه انتقال یابند و شاید طی یک هفته آینده اطلاعات آنها وارد پایگاه جست‌وجو کتابخانه شود و پژوهشگران بتوانند از اطلاعات آنها استفاده کنند.

مدیر مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که «آیا تنها تصویر نسخه‌ها یا اصل منابع در اختیار پژوهشگران قرار می‌گیرد» گفت: اگر کارشناسان تشخیص دهند این آثار به لحاظ قدمت و کمیاب بودن منابع و اطلاعات نباید در دسترس عموم قرار گیرد، آن نسخه را اسکن می‌کنند و اطلاعات آن را از این طریق در اختیار پژوهشگران قرار می‌دهند، اما در صورتی که نیاز به مراجعه به اصل نسخه باشد، در اختیار پژوهشگران قرار خواهد گرفت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet