هدر موبایل
1388/05/20 11:04:00
سرویس صحن
نمایندگان مجلس مشخص کردند

شرایط جدید معافیت کفالت

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی در اصلاح موادی از طرح قانون خدمت وظیفه عمومی از خانواده‌ای که دو برادر خدمت سربازی را انجام داده باشند صرفاً یک نفر از فرزندان از انجام خدمت دوره ضرورت معاف می‌باشند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، براساس مصوبه امروز مجلس، نمایندگان مشمولینی را از انجام خدمت دوره ضرورت معاف کردند که حسب مورد، یگانه فرزند ذکور مراقب یا نگهدارنده پدر نیازمند مراقبت که قادر به اداره امور خود نباشد، یگانه مراقب یا نگهدارنده مادر فاقد شوهر، تنها برادر تنی سرپرست خواهر فاقد پدر، همسر و فرزند ذکور غیر محجور، تنها برادر سرپرست برادر کبیر نیازمند مراقب و فاقد پدر و همسر و فرزند ذکور غیرمحجور و فاقد شغل، یگانه سرپرست برادر کمتر از هجده سال تمام، یگانه نوه ذکور مراقب یا نگهدارنده جد فاقد فرزند یا جده فاقد شوهر و فرزند، مشمولی که همسرش فوت نموده و از او دارای فرزند صغیر بوده مادامی که ازدواج مجدد نکرده ویا دارای همسری که بعد از ازدواج معلول و نیازمند مراقبت باشد.

همچنین در ادامه این مصوبه آمده است که از چند برادر واجد شرایط اعزام به خدمت در صورت اعزام یکی از برادران به خدمت یکی از برادران می‌تواند تا اتمام خدمت او از تعویق اعزام استفاده نماید.

از خانواده‌ای که دو برادر خدمت سربازی را انجام داده باشند صرفاً یک نفر از فرزندان از انجام خدمت دوره ضرورت معاف می‌باشند.

همچنین یکی از فرزندان پسر سربازی که در حین خدمت سربازی فوت کند و یا یکی از فرزندان ذکور خانواده‌ای که یک فرزند آن خانواده در حین انجام خدمت سربازی فوت نموده باشد و همچنین مشمولی که تنها مراقب و نگهدارنده خواهر تنی فاقد شوهر باشد، مشمول معافیت کفالت می‌شود.

براساس تبصره‌ای که به تصویب نمایندگان رسید منظور از یگانه مراقب تنها فرزند ذکور یا برادر یا نوه بیش از هجده سال تمام است که مراقبت هر یک از بستگان مذکور در این ماده را به علت نقص عضو، بیماری، کبرسن، صغیربودن، یا اناث بودن به عهده دارد، نیازمندی‌ اشخاص مذکور به مراقبت باتوجه به نقص عضو، بیماری ویا محجور بودن آنان به تشخیص شورای پزشکی خواهد بود.

همچنین براساس مصوبه امروز مجلس، مشمولین موضوع بند (2) این ماده تا سی ماه متوالی می‌توانند از معافیت کفالت موقت استفاده نمایند و در پایان مدت فوق در صورت دارا بودن شرایط کفالت از انجام خدمت دوره ضرورت معاف می‌گردند.

همچنین وجود برادری که از معافیت تحصیلی برخوردار است مانع از معافیت کفالت موقت مشمولی که سرپرستی خانواده را برعهده دارد نخواهد بود. این معافیت فقط در طول مدت معافیت تحصیلی برادر مشمول که خارج از شهرستان محل سکونت به تحصیل اشتغال دارد معتبر بوده و پس از آن با رعایت سایر مقررات این قانون به خدمت دوره ضرورت اعزام خواهد شد.

در صورتی که برادر یا برادران یا پدر مشمول به دلیل بیماری یا معلولیت زمین‌گیر بوده و بنا به تشخیص شورای پزشکی فاقد صلاحیت و یا ناتوان برای سرپرستی باشند و مشمول نیز عملاً مراقبت یا سرپرستی را برعهده داشته باشد می‌تواند از معافیت کفالت برخوردار گردد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet