خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1396/11/14 03:00:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_

اتحادیه اروپا تحولات حقوقی در ترکیه را نگران کننده دانست

اتحادیه اروپا با صدور بیانیه ای 'درباره تحولات اخیر ترکیه' ضمن نگران کننده دانستن تحولات حقوقی در این کشور، خواستار آزادی روزنامه نگاران زندانی شد.
اتحادیه اروپا تحولات حقوقی در ترکیه را نگران کننده دانست اتحادیه اروپا با صدور بیانیه ای 'درباره تحولات اخیر ترکیه' ضمن نگران کننده دانستن تحولات حقوقی در این کشور، خواستار آزادی روزنامه نگاران زندانی شد. https://cdn.icana.ir/d/019/46912.jpg اتحادیه,اروپا,تحولات,حقوقی,در,ترکیه,را,نگران,کننده,دانست Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، در بیانیه 'فدریکا موگرینی' مسئول سیاست خارجی و 'یوهانس هان' کمیسر امور همسایگی و گسترس اتحادیه اروپا آمده است: تغییر تصمیم دادگاه برای آزادی 'تانر کیلیچ' رئیس 'عفو بین الملل' در ترکیه و بازداشت اعضای کمیته اجرایی 'انجمن پزشکی ترکیه' تازه ترین نمونه ها از تحولات نگران کننده ای است که حکومت قانون و همچنین استقلال و بی طرفی دستگاه قضایی در ترکیه را مخدوش می کنند.

این بیانیه افزود: عدم اجرای احکام دادگاه از جمله حکم اخیر دادگاه قانون اساسی و ادامه بازداشت دو روزنامه نگار به همراه مخدوش کردن حکومت قانون ، تردیدهای جدی درباره وجود جبران حقوقی موثر در ترکیه ایجاد می کند و این خطر را به همراه دارد که سنت نامبارکی ایجاد کند.

بیانیه اتحادیه اروپا ادامه داد: این اتحادیه از مقام های آنکارا انتظار دارد که از اجرای حکم 11 ژانویه (21 دی ماه) دادگاه قانون اساسی اطمینان حاصل کنند و روزنامه نگاران بازداشتی بدون تاخیر آزاد شوند.

این بیانیه یادآور شد: بهبود اساسی و پایدار در زمینه حکومت قانون و آزادی های اساسی همچنان برای دورنمای روابط اتحادیه اروپا - ترکیه ضروری است.

به گزارش ایرنا، دادگاهی در استانبول ترکیه روز پنجشنبه تصمیم قبلی (روز چهارشنبه) خود مبنی بر آزادی به قید وثیقه رئیس عفو بین الملل در ترکیه را تغییر داد و اعلام کرد که او باید در مدت محاکمه در زندان باقی بماند.

تانر کیلیچ به عضویت در یک سازمان تروریستی متهم شده اما این سازمان مستقر در لندن اتهام مطرح شده را 'بی اساس' دانسته است. وی ماه ژوئن (خرداد) گذشته در چارچوب تدابیر پس از کودتای نافرجام 2016 ترکیه بازداشت شد. محاکمه کیلیچ به همراه 10 فعال حقوق بشری دیگر در ماه اکتبر آغاز شد. 'گائوری وان گولیک' (Gauri van Gulik) رئیس عفو بین الملل اروپا در توئیتر اعلام کرد که علت تغییر تصمیم دادگاه ترکیه معلوم نیست.

همچنین روز پنجشنبه 21 دی ماه یک دادگاه جزایی ترکیه دستور داد که دو روزنامه نگار بازداشت شده 'ساهین آلپای' و 'مهمت آلتان' در بازداشت باقی بمانند. پیشتر در همان روز دادگاه قانون اساسی در حکمی اعلام کرد که حقوق این افراد در دوران بازداشت نقض شده و خواستار آزادی آنان شده بود./

پایان پیام

خبرنگار: محمد مقدم فر

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet