شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1396/11/16 14:12:13
سرویس دیگر رسانه‌ها_
توکلی:

انقلاب را باید تیمار کرد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام معتقد است: اگر با فساد مبارزه نکنیم جمهوری اسلامی فرو می پاشد و برای پابرجایی انقلاب راهی جز مبارزه با فساد نیست.
انقلاب را باید تیمار کرد عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام معتقد است: اگر با فساد مبارزه نکنیم جمهوری اسلامی فرو می پاشد و برای پابرجایی انقلاب راهی جز مبارزه با فساد نیست. https://cdn.icana.ir/d/019/51925.jpg انقلاب,را,باید,تیمار,کرد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از روزنامه ۱۹دی: احمد توکلی فعال و چهره نام آشنای سیاسی وعضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است که در کارنامه خود وزارت کار وامور اجتماعی، سخنگوی دولت محمد علی رجایی و رییس پیشین مرکز پژوهش ها و چهار دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی را دارد و در دو دوره کاندیدای ریاست جمهوری نفر دوم شد.

در آستانه چهلمین سال انقلاب اسلامی در مورد بالندگی ها و موانع سر راه پیشبرد اهداف نظام جمهوری اسلامی با وی به گفت وگو پرداختیم.

وی معتقد است اگر با فساد مبارزه نکنیم جمهوری اسلامی فرو می پاشد و برای پابرجایی انقلاب راهی جز مبارزه با فساد نیست.

مشروح این گفت وگو را در ادامه می خوانید:

▪           بالندگی های اساسی انقلاب اسلامی چه بوده است؟

زمانی که انقلاب شد یک رژیم سلطه طلب، وابسته و کرنشگر در برابر بیگانه و ستمگر به مردم که قدرت مهم منطقه محسوب می شد با قیام مردم و اراده امام خمینی به عنوان هدایتگر مردم با کمترین هزینه مادی و کمترین خشونت توانست رژیم ۲۵۰۰ ساله را سرنگون کند، این نخستین بالندگی بود.

سپس در یک سال و۱۶ روز تمام ارکان حکومت را مبتنی بر رای مردم تاسیس کرد که بی نظیر است و نشانه هدایت درست امام و همراهی صحیح مردم بود.

روز ۱۲ فروردین که ۵۰ روز از پیروزی انقلاب می گذشت امام با برگزاری همه پرسی جمهوری اسلامی را تثبیت کرد وپس از گذشت دو ماه خبرگان قانون اساسی را برای مردم تشکیل داد

پس از چهار- پنج ماه با رای مردم رفراندم کرد مدت کمی پس از آن نخستین رییس جمهور جمهوری اسلامی ایران در عرض هشت نه ماه با رای مردم انتخاب شد و در این فاصله هم امام طبق قانون اساسی شورای نگهبان و اعضای آن را تعیین کرد هشت اسفند هم با برپایی انتخابات نمایندگان مجلس برگزیده شدند.

این ها نشانه بالندگی است در حالی که در تمام این مدت انواع مشکلات اعم از کودتا، جنگ های داخلی در مرزها و ترور پیش آمد اما اتفاق ناگواری نیفتاد و مسیر انقلاب سد نشد.

زمانی که برخلاف نظر دشمنان، نظام جمهوری اسلامی موفق شد و هیمنه آمریکا فروریخت جنگ را بر ما تحمیل کردند و صدام را واداشتند که به ایران حمله کند وی هم در کاخ خود و در حضور خبرنگاران قرارداد ۱۹۷۵ را که بین ایران و عراق با مو           ضوع خط مرزی بین دو کشور منعقد شده بود را بی اعتبار خواند و مقابل دوربین پاره کرد و قصد داشت سه روزه تهران را بگیرد.

از نظر قدرت مالی هم خیلی اشتباه نمی کرد زیرا پس از اسرائیل، قوی ترین ارتش منطقه را با افسرانی کاملا سرسپرده و مطیع و نیروی زمینی و نیروی هوایی قوی داشت و ایران کشوری بود که حکومت آن از نظر ساختاری تشکیل شده بود و هنوز مشکلات بسیاری سر راه داشت.

رفتارها و خباثت های دشمنان داخلی و خارجی صدام را مصمم به جنگ کرده بود و این جنگ یک کشور علیه یک کشور نبود بلکه جنگ همه دنیا با جمهوری اسلامی ایران بود که از جهت تجهیزات، اطلاعات وی را پشتیبانی می کردند و ایران را تاحدی محدود کردند که حتی اجازه خریداری سیم خاردار را به بهانه این که مصرف دوگانه دارد به ما نمی دادند.

با همه این سختی ها تمام مردم ایستادند و ملت ایران جنگ را با افتخار پیروز شدند.

 پس از جنگ کنفرانسی در کالینفرنیای آمریکا برگزار شد که ظاهر علمی داشت اما ضد انقلاب هدایتگر آن بود و سخنران های آن صحبت هایی را به هم می بافتند و به جمهوری اسلامی حمله می کردند.

یکی از سخنرانان پشت تریبون رفت و گفت حضار محترم بدانند که من با حکومت ملاها رفاقتی ندارم و از آنان خوشم نمی آید اما به دلیل شرافت علمی خود باید حقیقتی را بیان کنم و آن این است که در ۴۰۰ سال گذشته با هر حمله به کشور ما، قطعه ای از خاک وطن جدا و کشور تجزیه شده است. تنها جنگی که از همه جنگ های تاریخ معاصر سخت تر و طولانی تر بود جنگی بود که عراق علیه ما کرد و تنها جنگی بود که یک آخوند به اتکای اعتقاد دینی مردم نگذاشت که یک وجب از خاک ایران جدا شود. خوشتر آن باشد که سر دلبران    گفته آید در حدیث دیگران.

این ها نشان می دهد که انقلاب بالنده ای داشتیم وبزرگترین خدمات انقلاب ومصداق بیشترین بالندگی آن عمل به ادعاها بود این ادعا که ما حامی مستضعفین هستیم به غایت باورکردنی بود زیرا مردم در زندگی روزمره حس می کردند.

پس از انقلاب منابع از سمت شهرهای بزرگ به روستاها تغییر جهت داد

منابع کشور از شهرهای بزرگ به سمت روستاها و شهرهای کوچک و از مناطق اعیان نشین به فقیرنشین تغییر جهت داد و درنتیجه روستاها و شهرهای کوچک زنده شدند و مردم باورکردند که واقعا انقلاب شده و این راه رو به تعالی است.

زمانی که جنگ شد یکی از بالندگی های مردم تغییر روحیه آنان بود مردمی که عادت نداشتند در صف بایستند با طیب خاطر و برای حمایت از نظام به صف می ایستادند و سهمیه خود را دریافت می کردند و در مواردی از نفت که در دوران مبارزه کمبود داشتیم و کالاهای ضروری دیگر می گذشتند و این روحیه در جنگ اوج خودش را نشان داد که جای شکر دارد.

یکی دیگر از نعمت های بزرگ استقامت مردم در دوران انقلاب و جنگ بود

از ۳۰ تیر سال ۶۰، پنج هزار میلیشیای مسلح در خیابان های تهران وشهرستان ها ریختند که دو سه روزه توسط مردم و نیروهای انقلابی جمع شدند این نشان از تغییر و مقاومت بالای مردم داشت.

زمانی هم ترورها شروع شد و مجاهین خلق چند هزار ترور داشت که یکی از آن ها هفتم تیر بود

زمانی که در یک حکومت در سطح معمولی انفجاری رخ دهد و ۷۲ نفر از مسئولان رده بالای آن از رییس دیوان عالی کشور گرفته و وزرا و معاونان آن ها شهید شوند امکان در هم شکستن حکومت وجود دارد اما جمهوری اسلامی نشکست که این امر بسیار جای تعجب و شکرگذاری دارد.

رییس جمهور و نخست وزیر آن را با هم شهید کردند اما باز حکومت محکم و پا برجای ماند و تکان نخورد که این ها همه نشانه بالندگی ملت و انقلاب ایران بود.

▪           به نظر شما که خود از انقلابیون بودید، انقلابی که با این سختی ها راه خود را ادامه داد هم اکنون فساد، تبعیض و فاصله زیاد طبقاتی پایه های آن را سست نمی کند؟ برای مبارزه با این فسادها و برای پابرجایی انقلاب چه اقدامی باید انجام شود؟

حرف درست و سوال بجایی است؛ همه پیغمبران با سختی رسالت خود را پیش بردند اما زمانی که از دنیا رفتند و حتی در زمان حیات اختلاف سبب ناتمام ماندن رسالت آنان شد و کارشان لنگ شد.

در صدر اسلام ملاحظه کنید؛ بعثت یک هدیه اللهی بود که خداوند به وسیله پیامبراکرم(ص) به بشریت عطا کرد و ایشان ۲۳ سال زحمت کشید اما متاسفانه مدینه هنوز بوی پیامبر(ص) را می داد که به دخترش تعرض کردند و به وی در کوچه ها سیلی زدند و مسیر اسلام را تغییر دادند و همان کار، سنگ بنای عاشورا را گذاشت و اسلام را منحرف کرد، انحراف بسیار تعیین کننده که آثار آن هنوز هم وجود دارد.

انحراف درانقلاب، اسلام را زیر سوال نمی برد

 اما این انحراف هیچ مسلمانی را به این فکر نیانداخت که بعثت اشکال دارد زیرا حقانیت بعثت روشن است بعثت ایمان و مردم را تغییر نداد.

 طرفداران دین عوض شدند و تغییر رویه دادند و به مال اندوزی و زندگی اشرافی پرداختند گرایش ها، نگرش ها و رفتارها باعث شد که اسلام شکست بخورد اما کسی به بعثت شک نکرد.

خداوند چک سفید امضا برای تغییر نکردن اسلام نداده است

خداوند چک سفید امضا برای اسلام، که پیامبر بزرگوار(ص) اینقدر برای آن زحمت کشیدند نداده است که حتما درست باقی می ماند بلکه اگر مسلمانان خودشان را تغییر دهند اسلام از بین می رود و منزوی می شود.

انقلابیون پشیمان مسیر انقلاب را تغییر دادند

انقلاب ما هم اینگونه شد به تدریج برخی انقلابیون پشیمان شدند من به آنان می گویم انقلابیون پشیمان که به تدریج رفتار، کردار، نگرش، روش و انگیزه آنان تغییر کرد و در نتیجه انقلاب از مسیر خود خارج شد.

تعطیلی امر به معروف، مسبب فساد شد

با اینکه انقلاب استقلال طلبی و نفوذ خود را ادامه داد و با اینکه بالندگی انقلاب باقی ماند و تکامل پیدا کرد اما از جهات دیگر گرفتاری پیدا کرد زیرا برخی از کسانی که مسئول اداره انقلاب بودند تغییر مسیر دادند و امر به معروف و نهی از منکر بین آن ها تعطیل شد و در نتیجه مسیر دیگری طی شد این سنت الهی است و زمانی که امر به معروف و نهی از منکر ترک شود گرفتاری پیش می آید.

بنابراین سرمنشا فساد و این وضعیت کسانی هستند که از مسیر خارج می شوند و تعلقات دنیوی دامن آنان را می گیرد و کار را خراب می کنند.

درآمد کشور عادلانه توزیع نمی شود

▪           وضعیت فساد در کشور را پس ازگذشت چهار دهه از انقلاب چگونه ارزیابی می کنید؟

پس از گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب وضع ما از نظر توزیع منابع علمی و ثروت قابل قبول نیست و درآمد کشور عادلانه توزیع نمی شود.

پابرجایی انقلاب راهی جز مبارزه با فساد ندارد

▪           برای پابرجایی این انقلاب چه راهکاری دارید؟

فساد می تواند جمهوری اسلامی را سرنگون و کمر آن را خم کند و گسترش آن کشور را در معرض خطر تجزیه قرار می دهد اگر با فساد مبارزه نکنیم جمهوری اسلامی فرومی پاشد فقر شدید، تبعیض، فساد و اختلاف طبقاتی هست که باید با این ها مبارزه شود راهی بجز مبارزه وجود ندارد.

باید انقلاب را تیمار کرد

▪           پیش از انقلاب شعارمی دادند که کاخ نیاوران را به خاک و خون می کشیم هم اکنون می بینیم که تعداد بیشتری از این کاخ ها در ایران وجود دارد برای این اختلاف طبقاتی و تبعیض باید چه اقدامی انجام شود؟

آدم فرزند بیمار خود را به بیمارستان می برد نه گورستان؛ انقلاب نور چشم همه ما بوده و هست به دلیل رفتار بد برخی از مسئولان و با کمک و پشتیبانی دشمن منحرف می شود ما این بیمار را تیمار کنیم نباید آن را رها کنیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet