ایام محرم 1398
1396/11/16 14:29:09
سرویس دیگر رسانه‌ها_
حقیقت پور:

باید به ارزش های انقلاب برگردیم/ در بحث فرهنگ جزیره ای عمل می شود

مشاور عالی رییس مجلس شورای اسلامی گفت: باید به ارزش های انقلابی برگردیم زیرا مهار نکردن فساد انقلاب را به مقتل می کشاند.
باید به ارزش های انقلاب برگردیم/ در بحث فرهنگ جزیره ای عمل می شود مشاور عالی رییس مجلس شورای اسلامی گفت: باید به ارزش های انقلابی برگردیم زیرا مهار نکردن فساد انقلاب را به مقتل می کشاند. https://cdn.icana.ir/d/019/121383.jpg باید,به,ارزش,های,انقلاب,برگردیم/,در,بحث,فرهنگ,جزیره,ای,عمل,می,شود Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از روزنامه ۱۹دی: منصور حقیقت پور مشاور عالی رییس مجلس شورای اسلامی و نائب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس نهم در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی به تحلیل وضعیت موجود پرداخت.

مشاور عالی رییس مجلس شورای اسلامی معتقد است باید به ارزش های انقلابی برگردیم زیرا مهار نکردن فساد انقلاب را به مقتل می کشاند.

 وی تاکید می کند که فاصله دردناک طبقاتی نباید در کشور اسلامی باشد. مشروح این گفت وگو را در ادامه می خوانید:

*         برای اینکه انقلاب اسلامی که به دوران بلوغ نزدیک می شود، به دوران بالندگی برسد باید چه راهی پیش گرفته شود؟

انقلاب اسلامی ایران یک تحول بنیادین سیاسی، فرهنگی و اجتماعی در جهان ایجاد کرد و توانست بر بسیاری از باورهای غلطی که در دنیا حاکم بود خط بطلان بکشد و تعریف جدیدی از استقلال و روی پای خود ایستادن و تعریف جدیدی از رشد وتوسعه را به جهانیان ارائه دهد.

نیازمند تدوین دکترین انقلاب اسلامی هستیم

انقلاب توانست در ابعاد سیاسی بلوک بندی حاکم بر دنیا که از دو قطب غرب و شرق تشکیل شده بود را برهم زند و جهان را به نظم جدید که بر پایه عدالت و دفاع از حقوق مستضعفان و محرومان باشد دعوت کند همه این موارد که در پروسه انقلاب اسلامی مطرح شده تا به امروز نیازمند نهادینه شدن جدی و تدوین آیین نامه ها و دکترین ها است.

اگر بتوانیم آیین نامه های این موارد ارزشی و سیاسی خود را مدون کرده و به دنیا ارائه دهیم می تواند تبدیل به مکتب نجات بخش و رهایی بخش برای همه مسلمانان و محرومان باشد.

 باید به نظریه پردازی های انقلاب اسلامی در این چهل سال برگردیم و نظریه هایی که توانستند به صورت قاطع، محکم و درست در جوامع پیاده شوند در آن آورده و تلاش بیشتری برای آنان تدوین آن ها شود تا با تبدیل به آیین نامه به جهانیان عرضه شود و باید نشان دهیم این نظریه دارای تز یا رساله سیاسی و اقتصادی درست، قابل قبول و محکمی است و می تواند کاستی های جهان را در ابعاد اجتماعی و معنوی جوابگو باشد.

مهم کارآمدی نظریه های انقلاب است و تثبیت ارزش های انقلاب کمک خواهد کرد که ما بتوانیم ارائه دستاوردهای انقلاب را در قواره های منظم تر و علمی تر داشته باشیم.

ایران باید تبدیل به ویترینی برای ارائه افکار انقلاب اسلامی شود

*         برای این اقدام ابتدا نباید از خود ایران شروع کرد؟

 حتما باید از داخل کشور شروع و تلاش کنیم که دستاوردهای انقلاب ملموس و ایران تبدیل به ویترین شود و دنیا باید با مشاهده ویترین ها مشتری افکار و اندیشه های انقلاب اسلامی شود.

باید با ایجاد نظاماتی افراد شایسته در مناصب کلیدی قرار گیرند

*         در کنار مزایای انقلاب، در برخی موارد آسیب های اجتماعی در کشور ما زیاد و اعتماد به مسئولان کم است و این وضعیت جزء شعارها و آرمان های انقلاب نبود برای این معضلات باید چه راهکاری اندیشیده شود؟

باید نظاماتی را تعبیه کنیم که در آن اشخاص مقبول ترو از لحاط ایمانی محکم تر، بتوانند در پست های کلیدی قرار گیرند.

البته ما پذیرفتیم که انقلاب اسلامی ایران، جمهوری و بر پایه مردم سالاری باشد پس تمام مشکلات به مسئولان برنمی گردد بلکه  انتخاب رییس جمهور، نماینده های مجلس و به تبع آن مناصب پایین تر تحت تاثیر آرای مردم است و آنان باید دقت کنند که فرد شایسته تر، موثرتر، لایق تر و مردمی تر را انتخاب کنند در این صورت است که محقق شدن ارزش های انقلاب سرعت پیدا می کند.

اگر با اهمال کاری و کوتاهی احساسی عمل شود و عقلایی رفتار نشود منافع زودگذر را بر منافع بنیادین خود ترجیح داده شود اشخاصی سر کار می آیند که نتوانند مرکب انقلاب را به سرعت و موثرتر پیش ببرند.

دنیاگرایی ما را از ارزش های انقلاب دور کرده است

*         برای پابرجایی انقلاب چگونه باید عمل شود؟ 

باید برگردیم به ارزش های نظام و انقلاب و ببینیم هدف و آرمان های ما آن زمان چه بود؛ آیا ما زمان انقلاب دنبال دنیاپرستی بودیم؟ هر چقدر دنیا گرایی را کم کنیم به ارزش های انقلاب نزدیک تر می شویم.

هر چقدر ایثار، فداکاری و گذشت را چاشنی رفتار خود کنیم همان اندازه نسبت به تثبیت ارزش های انقلاب موفق خواهیم شد کافیست این موارد را جدی تر بگیریم بسیاری از مفاهیم و ارزش های مکتبی ما باعث شد که انقلاب ما به صورت جهشی متولد شود و سرعت بگیرد باید این مفاهیم را حفظ کنیم و مسیر را به سمت دنیاگرایی و مال اندوزی نبریم، ببنید در رفتار آقای رجایی چه چیزی بود که هم اکنون در رفتار ما مسئولان نیست.

فاصله دردناک طبقاتی نباید در کشور اسلامی باشد

*         فساد، اختلاف طبقاتی و تبعیض را چه میزان مانع می بینید که انقلاب نتواند مسیر درست خود را بپیماید؟

این ها آفت، آسیب ها ومقاتل سر راه انقلاب ماست که احتمال دارد انقلاب را به مقتل بکشاند یکی از آن ها همین دنیا طلبی است.

یکی از این آسیب ها فاصله طبقاتی است ما دنبال فاصله طبقاتی نبودیم و نیستیم و نباید به این شکل باشد عدالت علوی این است که ما این فاصله را به حداقل برسانیم و زمینه سازی کنیم تا مردم از حداکثر مواهبی که خداوند به آنان داده استفاده کنند.

زمینه برای تحصیل، بهداشت و رفاه همه مردم باید فراهم باشد

فاصله طبقاتی تا یک حدی طبیعی است زیرا کسانی که زحمت و تلاش بیشتری را متحمل شده اند باید زندگی بهتری داشته باشند و کسانی که زحمت زیادی نکشیده اند باید به همان اندازه بهره مند شوند.

فاصله دردناک طبقاتی و زندگی فقیرانه ناراحت کننده نباید در کشور اسلامی باشد بلکه باید یک فاصله معقولی میان مردم باشد.

نظام تربیتی برای انقلاب طراحی نشده است

*         چرا مردم در نظام جمهوری اسلامی، آنگونه که باید اسلامی پرورش پیدا نکردند؟ تا ۵۰ ساله ها در عمل پرورش یافته این چارچوب هستند چرا آمارناهنجاری های فرهنگی و آسیب های اجتماعی در کشور بالاست؟

غفلت و کوتاهی کردیم نظام تربیتی برای انقلاب طراحی نکردیم در بحث تربیت و فرهنگ سیستمی رفتار نکردیم.

ایران مسئول فرهنگی ندارد

*         حلقه گمشده چیست که با وجود تمام امکانات توفیقی که باید بدست نمی آید؟

حلقه گم شده بی متولی بودن ارکان مهم نظام است؛ مشخص نیست مسئول فرهنگی کشور ما کیست مگر این انقلاب بر پایه فرهنگ رشد و توسعه پیدا نکرده ما الان سوال می کنیم مسئول فرهنگ، قرآن و رشد روح مناجاتی مردم کیست؟ ما این ها را پس از ۴۰ سال مشخص ومعین نکردیم.

در بحث فرهنگ جزیره ای عمل می شود

این که بیشتر ما را رنج می دهد این است که در بخش فرهنگ و مسائل اینچنینی ما جزیره ای عمل کردیم هیچ انسجامی بین آموزه های خانواده، جامعه، مدرسه، صدا وسیما، دستگاه های ارتباط جمعی و دانشگاه ها هیچ هارمونی در ارتباط با نظام فرهنگی و تربیتی شان وجود ندارد هر کس در جزیره خودش نشسته و هر کاری به نظرش درست می آید را انجام می دهد.

نبود الگوی واحد تربیتی در ایران آفتی برای انقلاب است

 همین امر باعث می شود که فرزندان ما چندگانه بیاموزند و تربیت دینی آنان استمرار نداشته باشد به عنوان مثال در بحث حجاب شاید خانواده سخت بگیرد اما در خیابان اجباری نیست و در مدرسه موظف است حجاب داشته باشد و پای رسانه ملی می نشیند می بیند که ارزش در آن یک هنرپیشه و مدل در آن یک مجری است که این ها سر وته یک کرباس نیست.

 لذا رفتار چندگانه در مورد تربیت نسل در کشور ما وجود دارد ضمن اینکه دشمن به شدت کار می کند و دستگاه های تربیت ناکافی رفتار می کنند و مردم ما تمام مدل ها را از فضاهای مجازی مجاز و غیرمجاز می گیرند و یک الگوی واحد نیست که این ها همه آفت برای یک نظام است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet