هفته دفاع مقدس
1396/11/17 10:21:00
سرویس اقتصادی
خادمی:

دولت توان تولید برق را افزایش ندهد، تجربه خاموشی‌ها تکرار می شود / خروجی قرارداد 5هزارمگاواتی با ترک‌ها مشخص نیست

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تاکید دارد که اگر دولت توان تولید برق را تقویت نکند، ظرف ۱۰ سال آینده دوباره خاموشی در تهران و شهرستان ها را تجربه می کنیم.
دولت توان تولید برق را افزایش ندهد، تجربه خاموشی‌ها تکرار می شود / خروجی قرارداد 5هزارمگاواتی با ترک‌ها مشخص نیست سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تاکید دارد که اگر دولت توان تولید برق را تقویت نکند، ظرف 10 سال آینده دوباره خاموشی در تهران و شهرستان ها را تجربه می کنیم. https://cdn.icana.ir/d/019/201605100734116762.jpg دولت,توان,تولید,برق,را,افزایش,ندهد،,تجربه,خاموشی‌ها,تکرار,می,شود,/,خروجی,قرارداد,5هزارمگاواتی,با,ترک‌ها,مشخص,نیست Icana

هدایت الله خادمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه وزارت نیرو از خودکفایی 90 درصدی در تولید برق خبر داده است، بیان داشت: گزارشهایی که از سوی وزارت نیرو مبنی بر خودکفایی برق ارائه می شود، صحت دارد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: خودکفایی در تولید برق به معنی تامین و ساخت نیروگاه های برق- آبی و گازی است؛ از آنجایی که این اقدامات در تخصص وزارت نیرو است و منابع قابل توجهی داریم، بنابراین در این زمینه به توفیقاتی دست پیدا کرده ایم.

نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس دهم شورای اسلامی با این حال به ضعف های وزارت نیرو در زمینه تقویت توان تولید برق اشاره کرد و گفت:  طبق قانون برنامه توسعه کل کشور  دولت باید سالانه 5 هزار مگاوات برق تولید کند اما تنها در سال 89 به این سقف در پیدا کردیم و در سال های دیگر توان تولید 5 هزار مگاوات برق نداشت.

وی دلیل این ناتوانی را بیان داشت: عدم سرمایه گذاری و برنامه ریزی در زمینه تولید برق عامل اصلی ناتوانی دولت برای رسیدن به حکم قانون برنامه توسعه است.

خادمی در ادامه گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از عملکرد وزارت نیرو در زمینه تامین سالانه 5 هزار مگاوات برق، تاکید کرد: اگر دولت به فکر جبران کمبودهای تولید برق نباشد و با همین وضعیت فعلی ادامه دهیم، ظرف 10 سال یا کمتر از آن دوباره به وضعیت 15 سال گذشته کشور بر می گردیم و مجدد هر روز تهران و شهرستان ها خاموشی خواهند داشت.

خروجی قرارداد 5هزارمگاواتی با ترک‌ها مشخص نیست

این نماینده مجلس با تاکید براینکه وضعیت سیستم برقی کشور بسیار ناپایدار است، به میزان سرمایه گذاری در صنعت برق اشاره کرد و گفت: قرارداد بزرگ و مهمی با ترک ها در زمینه تولید 5 هزار مگاوات منعقد کرده ایم اما تا کنون خروجی از این قرار داد نداشته ایم یا اطلاعات و خروجی این قرارداد به مجلس نرسیده است یا قرارداد به طور واقعی آغاز نشده است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید وزیر نیرو در این زمینه به کمیسیون گزارش دهد، بیان داشت: علاوه بر این قرارداد، شرکت های خصوصی نیز قراردادهای کوچکی منعقد کرده اند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، وزارت نیرو از جذب 12 میلیارد و 300 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی خبر داده است./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet