ایام محرم 1398
1396/11/16 19:54:49
سرویس اقتصادی
در نشست نمایندگان شمال غرب کشور با حضور پزشکیان و بانک مطرح شد:

بررسی سازوکارهای توسعه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی / تاکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت دانشگاهیان برای تقویت مناطق آزاد

در نشست امروز نمایندگان شمال غرب کشور که با حضور نایب رئیس مجلس و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری برگزار شد ،سازوکارهای توسعه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
بررسی سازوکارهای توسعه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی / تاکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت دانشگاهیان برای تقویت مناطق آزاد در نشست امروز نمایندگان شمال غرب کشور که با حضور نایب رئیس مجلس و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری برگزار شد ،سازوکارهای توسعه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت. https://cdn.icana.ir/d/019/201802109104590934.jpg بررسی,سازوکارهای,توسعه,مناطق,آزاد,و,ویژه,اقتصادی,/,تاکید,بر,ضرورت,استفاده,از,ظرفیت,دانشگاهیان,برای,تقویت,مناطق,آزاد Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، عصر امروز (دوشنبه، 16 بهمن ماه) نشستی با حضور نمایندگان شمال غرب کشور ، مسعود پزشکیان، نائب رئیس مجلس شورای اسلامی و مرتضی بانک مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری در خصوص وضعیت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برگزار شد.

مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی

 

بانک: مناطق آزاد به سیستم یکپارچه گمرک متصل می شوند

مرتضی بانک در این نشست به توسعه مناطق و تقویت زیرساخت های اشتغال پایدار، جذب سرمایه گذاری خارجی و ارتقاء مبادلات تجاری اشاره کرد و گفت: براساس قوانین موجود باید در کوران رقابت از سایر کشورها عقب نمانیم لذا به جای مقایسه وضعیت کشورمان با سایر کشورهای دنیا باید نسبت به وحدت و استقلال به عنوان بارزترین شاخص های جمهوری اسلامی ایران تکیه کنیم زیرا جمهوری اسلامی ایران بر پایه وحدت و استقلال در طول 40 سال گذشته تحریم ها را تحمل و در مسیر رشد گام برداشته است.

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری با بیان اقدامات انجام شده در حوزه اقتصاد مناطق آزاد افزود: در سال های اخیر حدود یک و نیم میلیارد دلار کالا وارد مناطق آزاد شده و این کالاها در بخش های مسافری، تولیدات اولیه، ماشین آلات، تجهیزات و غیره قرار می گیرد.

وی تاکید کرد: در بخش گمرک و جلوگیری از قاچاق توافقاتی صورت گرفته و تا پایان سال مناطق آزاد به طور کامل به سیستم یکپارچه گمرک متصل می شود البته منطقه آزاد اروند در حال حاضر هم در ورود و خروج و فرآیند کالا به این سیستم متصل است.

بانک ادامه داد: ارتباط ما با کمیسیون اقتصادی مجلس برای تقویت و توسعه مناطق آزاد به خوبی برقرار شده، لایحه ای نیز از دولت به کمیسیون رفته تا تعداد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را بتوانیم افزایش دهیم.

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری تصریح کرد: برای رفع مشکلاتی چون عملکرد ضعیف دستگاه های دولتی و نظارتی در مناطق آزاد، تقویت بانک ، بیمه و بورس خارجی در مناطق آزاد و تهیه آئین نامه مرتبط با این موارد برنامه هایی در دستورکار قرار گرفته و جلساتی نیز با رئیس جمهور، وزیر اقتصاد و دارایی و معاون اول رئیس جمهور برای تسهیل روند سرمایه اولیه بانک ها برگزار شده است.

تاکید نمایندگان بر ایجاد فرصت سرمایه گذاری و اشتغال زایی در مناطق آزاد

نمایندگان شمال غرب کشور در ادامه توضیحات مرتضی بانک به رفع موانعی چون افزایش صادرات و کاهش واردات در مناطق آزاد، توجه به مناطق ویژه اقتصادی، ایجاد فرصت افزایش سرمایه گذاری و اشتغال زایی و اصلاح مدیریت در برخی مناطق ویژه اقتصادی و آزاد تجاری برای بهبود وضعیت تاکید کردند.

پزشکیان: لزوم استفاده از ظرفیت دانشگاهیان و کارشناسان خارجی برای تقویت مناطق آزاد

مسعود پزشکیان در پایان یادآور شد: تعیین تکلیف لایحه دولت در خصوص توسعه و افزایش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گامی مثبت در رفع مشکلات این مناطق است به خصوص اینکه توسعه مناطق آزاد در کاهش ورود جمعیت به تهران تاثیرگذار خواهد بود زیرا تقویت و رونق اقتصادی در مناطق به خصوص مرزی سبب اشتغال زایی مردم در این مناطق می شود.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در خاتمه این جلسه و جمع بندی این نشست تاکید کرد: برای بهبود وضعیت مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی علاوه بر درگیر کردن دانشگاه ها باید از ظرفیت کارشناسان خارجی برای بهبود بستر و بازار این مناطق استفاده کرد تا فرصت ها شناسایی و تقویت شود./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet