ایام محرم 1398
1396/11/17 12:51:59
سرویس دیگر رسانه‌ها_
مصری:

دولت گزارش تفریغ بودجه ۹۵ دیوان محاسبات را قبول دارد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه دولت گزارش تفریغ بودجه ۹۵ دیوان محاسبات را قبول دارد، گفت:‌ هنوز پاسخ مستندی از مسئولان در مورد این گزارش دریافت نکردیم.
دولت گزارش تفریغ بودجه ۹۵ دیوان محاسبات را قبول دارد عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه دولت گزارش تفریغ بودجه ۹۵ دیوان محاسبات را قبول دارد، گفت:‌ هنوز پاسخ مستندی از مسئولان در مورد این گزارش دریافت نکردیم. https://cdn.icana.ir/d/019/201606100498848328.jpg دولت,گزارش,تفریغ,بودجه,۹۵,دیوان,محاسبات,را,قبول,دارد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ عبدالرضا مصری در مورد گزارش تفریغ بودجه 95 توسط دیوان محاسبات اظهار داشت: این گزارش براساس عملیات انجام شده در دستگاه‌ها ارائه می‌شود و عمدتاً کار دیوان، نظارت مالی پس از هزینه شدن است و ابزاری خواهد بود، تا انحراف از قوانین را مشخص کند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه در هیچ کجا، دیوان محاسبات از ارائه گزارش منع نشده است، تصریح کرد: این گزارش براساس خواست مجلس بود، اگر تا پایان سال گزارش شود، متقن است و قطعا در دفاتر و اسناد دولتی ثبت شده است. اگر بین سال گزارش دهد، براساس اطلاعات ثبتی موقت خواهد بود که امکان تغییر در آن وجود دارد. احتمالاً اصلاح سند تا پایان سال صورت می‌گیرد، یا فرایندی تکمیل می‌شود.

این نماینده مجلس افزود: احتمال دارد، مثلاً در گزارش 10 ماهه ارقام تحقق نیابد و در دو ماه باقی مانده اوضاع تغییر کند، بنابراین این موضوع قابل بررسی است. در حال حاضر بخش‌هایی از گزارش دیوان متقن است.

به گفته وی، دیوان و نمایندگان دوست دارند که انحرافی در عملکرد بودجه وجود نداشته باشد. معنای انحراف هم این نیست که خدای نکرده اختلاسی صورت گرفته، بلکه میزان هزینه‌کرد (کم یا زیاد شدن) آن ملاک است.

وی افزود: وقتی گزارشی مستند و مکتوب ارائه می‌شود، دولت باید پاسخ آن را مکتوب و مستند ارائه کند. حق دولت است که پاسخ دهد، چون یک نسخه آن در اختیار آنها قرار گرفت. نیازی به مصاحبه و امثال آن نیست، چون رئیس دیوان محاسبات مصاحبه نکرده و فقط در مجلس گزارش داد، باید با همان ابزار جواب داد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در مورد اینکه از سوی مسئولان دولتی گفته شد که دیوان باید بر مبنای گزارش دولت گزارش تهیه کند، بیان داشت: اگر قرار باشد، از روی گزارش دولت گزارشی تهیه شود، دیگر چرا دیوان تشکیل شد، یک نسخه کپی همان را به مجلس می‌دادیم. دیوان براساس عملکرد و یافته حسابرسان مجرب خود بودجه را بررسی می‌کند، به همین خاطر جایگاه نظارتی دارد.

وی یادآور شد: در مجموعه دیوان، دادستان و مستشار وجود دارد و نیاز به دادگاه نیست. خوشحال می‌شویم در تطبیق پاسخ دولت با گزارش دیوان، آنچه گفته شده، عملکرد دولت درست باشد. علاقه نداریم همیشه تخلف گزارش شود.

به گفته این نماینده مجلس، حقیقتاً نمی‌پذیریم که پاسخ گزارش دیوان در رسانه‌ها داده شود، بلکه باید دولت در صحن مجلس نظر خود را مطرح کند که هنوز پاسخ مکتوبی ارائه نکرده است. راه دوم این است از طریق صدا و سیما نماینده دیوان و دولت موارد مورد اشکال را مورد به مورد بررسی کنند. اینکه هرکدام به شکل پراکنده پاسخ دهند، واقعیت گم می‌شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: گزارش‌های دیوان به روز شده که جای تشکر دارد. مثلاً در مورد صندوق شکوفایی، دیوان محاسبات نکاتی را مطرح کرد که با اعتراض دولت روبرو شد و گفتند امروز وضعیت این نیست، طبیعی است که این گونه باشد، چون آنچه گزارش شد، مربوط به سال 95 است، اما دولت عملکرد 96 را ملاک قرار می‌دهد.

به گزارش فارس؛وی یادآور شد: صندوق شکوفایی از کل منابعی که از دولت دریافت کرده، حدود 20 تا 30 درصد بیشتر وام نداده و بقیه منابع را در بانک‌ها سپرده‌گذاری کرده است. حرف دیوان کاملاً درست است. بنده مطالعه کردم و اسناد را دارم. بعد از گزارش دیوان ،صندوق شکوفایی در همین مدت فعال شده و شروع به وام دادن کرده است. گزارش تفریغ بودجه از نگاه ما قابل قبول است و دولت هم قبول دارد. نمی‌تواند قبول نداشته باشد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet