ایام محرم 1398
1396/11/18 00:01:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
مسجدی:

جمهوری اسلامی خواهان بهترین روابط با اهل سنت عراق است

ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد تاکید کرد که تهران خواهان بهترین روابط با اهل تسنن عراق و نمایندگان آن بویژه اسامه النجیفی است.
جمهوری اسلامی خواهان بهترین روابط با اهل سنت عراق است ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد تاکید کرد که تهران خواهان بهترین روابط با اهل تسنن عراق و نمایندگان آن بویژه اسامه النجیفی است. https://cdn.icana.ir/d/019/201706104201558784.jpg جمهوری,اسلامی,خواهان,بهترین,روابط,با,اهل,سنت,عراق,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت از بیانیه دفتر النجیفی که در رسانه های عراقی بازتاب یافت، مسجدی در دفتر النجیفی با معاون رئیس جمهوری عراق دیدار کرد و همچنین تمایل جمهوری اسلامی به مشارکت در مراحل بازسازی عراق را یادآور شد.

اسامه النجیفی شخصیتی پرنفوذ و در حال حاضر دارنده یکی از سه پست نه چندان اجرایی معاونت رئیس جمهوری عراق است.

ایاد علاوی و نوری المالکی دیگر دارندگان این پست هستند.

النجیفی نیز تاکید کرد اهل تسنن به دلیل مشکلات وتصمیماتی که در دوره گذشته گرفته شد عدالت و برابری را احساس نمی کنند و این به طور کلی به نفع عراق ومنطقه نیست.

بر اساس بیانیه دفتر النجیفی سفیر ایران نیز مواضع جمهوری اسلامی در قبال عراق را به شکل کامل توضیح داده و به دو خطر که عراق را تهدید می کرد یعنی گروه تروریستی داعش و مسئله رفراندوم کردستان عراق اشاره کرد.

سفیر ایران افزود: کمک های ایرانی تبلیغاتی نبود و هیچ منتی بر آن نیست زیرا عراق ها خود هزاران شهید سنی و شیعه و کرد را در این راه دادند.

النجیفی نیز گفت که که داعش دشمنی بود که همه را تهدید می کرد و کمک جمهوری اسلامی در یک موقعیت بحرانی به ما رسید و ما در کنار تلاش های بین المللی انجام شده در این زمینه، از آن قدردانی می کنیم.

النجیفی افزود با تشریح شرایط اهل تسنن در سال های اخیر به اقدامات دولت کنونی اشاره کرد و گفت: العبادی دستاوردهای مهمی داشت و هنوز هم کارهایی زیادی وجود دارد که باید انجام دهد و اعتقاد ما بر این است که میدان برای همکاری با لیست برنده و تشکیل دولت اکثریت با همکاری کردها نیز باز است.

بر اساس بیانیه، در این دیدار همچنین موضوع انتخابات و پیش بینی های مربوط به آن مطرح شد و النجیفی که رئیس ائتلاف 'القرار (تصمیم گیری) العراقی' را بر عهده دارد گفت که در این انتخابات آنچه مهم است، برداشتن گامی به جلو است به نحوی که منجر به ارائه خدمات به شهروندان و خلاصی آنان از وضع نابسامانی شود که هم اکنون در آن بسر می برند.

گزارش ایرنا حاکی است ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد در دیدارهای مختلفی که درماههای اخیر با طیف های گوناگون سیاسی اعم از تشیع، اهل سنت و کردها انجام داده است، تاکید کرده است که سیاست جمهوری اسلامی در انتخابات عراق نه حمایت از یک گروه، شخص یا طایفه خاص، بلکه صرفا حمایت از برگزاری انتخابات بعنوان بخش مهمی از روند سیاسی در این کشور در موعد مقرر و بصورت پرشور با مشارکت همه گروهها و طیف های مردم عراق است.

انتخابات پارلمانی عراق قرار است 12 ماه می 2018 (22 اردیبهشت ماه 97) برگزار شود.

با توجه به اینکه نظام اداره عراق مبتنی بر پارلمان است و انتخاب نخست وزیر، رییس جمهور، رییس پارلمان و وزیران کابینه مرتبط با انتخابات پارلمانی است، بر همین اساس، انتخابات پارلمانی که هر چهارسال یکبار در عراق برگزار می شود، از اهمیت بالایی برخوردار است.

به دلیل این که انتخابات امسال، اولین انتخابات بعد از پیروزی کامل عراق بر گروه تروریستی داعش است، این انتخابات با اهتمام مضاعفی مورد توجه جریان های سیاس داخل عراق و کشورهای منطقه و جهان قرار گرفته و گفته می شود که این انتخابات ساختار آینده سیاسی را ترسیم می کند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet