ایام محرم 1398
1396/11/18 03:00:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
راهبرد اتحادیه اروپا درباره غرب بالکان:

سرمایه گذاری روی اروپای باثبات و قوی براساس ارزش های مشترک

اتحادیه اروپا راهبرد خود در ارتباط با منطقه غرب بالکان را منتشر کرد که در آن درونمای عضویت کشورهای این منطقه در اتحادیه یک سرمایه گذاری ژئواستراتژیک در اروپایی باثبات و قوی بر اساس ارزش های مشترک توصیف شده است.
سرمایه گذاری روی اروپای باثبات و قوی براساس ارزش های مشترک اتحادیه اروپا راهبرد خود در ارتباط با منطقه غرب بالکان را منتشر کرد که در آن درونمای عضویت کشورهای این منطقه در اتحادیه یک سرمایه گذاری ژئواستراتژیک در اروپایی باثبات و قوی بر اساس ارزش های مشترک توصیف شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201606105425570401.jpg سرمایه,گذاری,روی,اروپای,باثبات,و,قوی,براساس,ارزش,های,مشترک Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت بر اساس این راهبرد درباره 'دورنمای معتبر گسترش و ارتقای تعامل اتحادیه اروپتا با غرب بالکان' که امروز به تصویب کمیسیون اروپا رسید ، هر 6 کشور این منطقه که شریکان اتحادیه اروپا هستند مسیر روشنی برای عضویت در اتحادیه دارند.

وی پیش از شرکت در جلسه بحث پارلمان اروپا درباره راهبرد اتحادیه اروپا، به خبرنگاران گفت: ایجاد دورنمای پیوستن به اتحادیه اروپا برای منطقه بالکان به نفع اتحادیه اروپا است. موگرینی تاکید کرد که تلاشها و اصلاحات مداوم مورد نیاز است اما روشن است که عضویت این کشورها به نفع مردم اتحادیه اروپا و غرب بالکان است.

این مساله در راهبرد اتحادیه اروپا هم به روشنی بیان شده است: ' این دورنمای محکم و مبتنی بر شایستگی به منظور عضویت در اتحادیه اروپا برای بالکان غربی متضمن منافع سیاسی ، امنیتی و اقتصادی اتحادیه اروپا نیز می باشد. این یک سرمایه گذاری ژئواستراتژیک در یک اروپای باثبات و نیرومند بر اساس ارزشهای مشترک است.

در سند راهبرد اتحادیه اروپا درباره غرب بالکان همچنین آمده است: این منطقه بخشی از اروپا است که از لحاظ جغرافیایی کشورهای عضو اتحادیه اروپا در پیرامون آن قرار دارند . مردم اتحادیه اروپا و این منطقه میراث و تاریخ مشترک و همچنین آینده مشترکی دارند که با فرصتها و چالشهای مشترک تعریف می شود.

این سند در عین حال تاکید میکند که اتحادیه اروپا پیش از آنکه بتواند بزرگتر باشد ، باید نیرومندتر باشد و به همین منظور کمیسیون اروپا در سال جاری طرحهایی را با هدف تقویت چهارچوب دمکراتیک، نهادی و سیاست گذاری اتحادیه اروپا تا سال 2025 مطرح خواهد کرد.

'یوهانس هان' کمیسیونر گسترش اتحادیه اروپا نیز گفت: ما اروپایی ها باید اعتماد به نفس بیشتری داشته باشیم. 75 درصد تجارت این منطقه با اتحادیه اروپا است. عضویت کشورهای این منطقه در اتحادیه اروپا نه تنها انگیزه های اقتصادی دارد بلکه تعهدی به ارزشهای اروپایی است.

با این وجود ، از زمان 'اجلاس تسالونیکی' اتحادیه اروپا - غرب بالکان در سال 2003 که اتحادیه اروپا از درخواست عضویت این کشورها حمایت کرد، تا کنون روند عضویت کشورهای این منطقه در اتحادیه ، کم شتاب بوده است. تا کنون تنها کشور کرواسی به عضویت اتحادیه اروپا در آمده و مسیر عضویت کشورهای آلبانی ، بوسنی و هرزگوین ، مقدونیه ، کوزوو ، مونته نگرو و صربستان با چالشهای متعددی رو به رو بوده هر چند در سند جدید اتحادیه اروپا خاطرنشان شده که مذاکرات عضویت با مونته نگرو و صربستان بخوبی پیش میرود و با وجود اراده سیاسی قوی و اجرای اصلاحات واقعی و پایدار و حل مناقشه ها این کشورها میتوانند در دورنمای سال 2025 آماده عضویت در اتحادیه اروپا باشند.

موگرینی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران گفت که روسیه آشکارا منافعی در این منطقه دارد. برخی مقامات اروپایی نیز پیش از این گفته اند که مسکو در تلاش است تا کشورهای غرب بالکان را از پیگیری عضویت در اتحادیه اروپا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) دلسرد و منصرف سازد. همین مساله یکی از دلایلی است که اتحادیه اروپا تعامل خود را با این منطقه تشدید کرده است.

'ژان کلود یونکر' رئیس کمیسیون اروپا ماه سپتامبر ماه گذشته میلادی (شهریور 96) در سخنرانی سالانه خود در پارلمان اروپا خواستار ایجاد 'دورنمای معتبر عضویت در اتحادیه اروپا' برای کشورهای این منطقه شد. پیش از آن نیز شورای اروپا در ماه مارس خواستار تمرکز بر این منطقه شده بود.

این درحالی است که برخی رسانه های اروپایی میگویند با نفوذ رو به افزایش روسیه و چین در منطقه بالکان ممکن است کار توسعه قدرت نرم اتحادیه اروپا در این منطقه دشوار باشد.

بر اساس بیانیه سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا ، این اتحادیه مهمترین کمک کننده و سرمایه گذار در منطقه غرب بالکان و همچنین شریک سیاسی اصلی این منطقه است. اتحادیه اروپا همچنین بزرگترین شریک تجاری این منطقه است که ارزش تجارت دوجانبه در سال 2016 میلادی 43 میلیارد یورو بوده است. مونته نگرو و صربستان مذاکرات عضویت را آغاز کرده اند. مقدونیه و آلبانی کشورهای نامزد عضویت هستند. بوسنی و هرزگوین و همچنین کوزوو کشورهای نامزد بالقوه عضویت هستند.

در همین ارتباط ، گروهی از 12 عضو اتحادیه اروپا با ارسال پیامی به کمیسیون اروپا پیشنهاد کردند که رهبران 6 کشور بالکان غربی در اجلاس سالانه این اتحادیه شرکت کنند. این 12 عضو اتحادیه اروپا از جمله اتریش ، از کمیسیون اروپا خواسته اند وزرای بالکان غربی نیز در جلسات این اتحادیه که به محیط زیست، بهداشت، حمل و نقل و سیاست خارجی مربوط می شود، حضور یابند. بلغارستان که ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را تا 30 ژوئن سال جاری میلادی بر عهده دارد، عضویت کشورهای بالکان غربی در اتحادیه را از اولویت های خود می داند. بلغارستان در ماه می امسال میزبان اجلاس اتحادیه اروپا است.

'سیاستین کورتس' صدراعظم کنونی اتریش سال گذشته در مقام وزیر امور خارجه اتریش با بیان اینکه ترکیه و روسیه با سرعت در حال گسترش نفوذ خود در جنوب شرقی اروپا هستند، خواستار شتاب بخشیدن به روند نزدیک کردن این منطقه به اتحادیه اروپا شد و گفت: چالش‌هایی مانند برگزیت یا بحران پناهجویان نباید موجب بی توجهی اتحادیه اروپا به منطقه غرب بالکان شود.

وی با بیان اینکه همچنان تنشهای زیادی در درون کشورها و منطقه بالکان وجود دارد افزود: اتحادیه اروپا باید نقشی فعال با ارائه یک دورنمای متعبر برای این منطقه ادامه دهد.

به نوشته مطبوعات اروپا ، منطقه بالکان در دهه های گذشته بطور طبیعی حوزه نفوذ اتحادیه اروپا بوده و تضعیف حضور اتحادیه اروپا از سوی آمریکا جبران می شد اما این وضعیت به تدریج در حال تغییر است.

به گزارش ایرنا، ترکیه در حال اجرای برنامه های نوسازی مساجد در شهرهایی مانند بانیا لوکا و سارایوو (بوسنی) و پریزرن و پریشتیننا (کوزوو) و همچنین سرمایه گذاری هایی در مناطق محروم بوسنی و جنوب صربستان است./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet