هدر موبایل
1396/11/18 11:44:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
میرزایی نیکو:

کاهش بودجه توسعه مترو کلان شهرها مانع فعال شدن حمل و نقل عمومی می شود

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس گفت: اگر بودجه توسعه مترو کلانشهرها کاهش یابد به توجه دولت و مجلس برای فعال شدن حمل و نقل عمومی خدشه وارد می‌شود. بعید می‌دانم این اتفاق بیفتد.
کاهش بودجه توسعه مترو کلان شهرها مانع فعال شدن حمل و نقل عمومی می شود عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس گفت: اگر بودجه توسعه مترو کلانشهرها کاهش یابد به توجه دولت و مجلس برای فعال شدن حمل و نقل عمومی خدشه وارد می‌شود. بعید می‌دانم این اتفاق بیفتد. https://cdn.icana.ir/d/019/201710108871241155.jpg کاهش,بودجه,توسعه,مترو,کلان,شهرها,مانع,فعال,شدن,حمل,و,نقل,عمومی,می,شود Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ قاسم میرزایی نیکو در خصوص اینکه بودجه مدنظر دولت برای توسعه مترو کلانشهر ها در سال ۹۷ به طور میانگین ۵۰درصد کاهش را نسبت به سال جاری نشان می‌دهد، بیان کرد:  هر چیزی که زمینه بار هزینه‌ای مردم را بالا ببرد، مشکلات و مسائل را درسطح جامعه بیشتر می‌کند. اگر این امر اتفاق افتد، به توجه دولت و مجلس برای فعال شدن حمل و نقل عمومی خدشه وارد می شود. من بعید می‌دانم این اتفاق بیفتد. ما هرچه بیشتر بتوانیم خطوط مترو را گسترش دهیم و شاخص‌های مختلف حمل و نقل عمومی  را توسعه دهیم، منجر به کاهش حضور خودروهای شخصی در سطح شهر می شود.

وی در ادامه گفت: در تمام کشورهای پیشرفته، تلاش برای گسترش مترو و از طرفی بالا بودن هزینه‌های سوخت و انرژی، از عوامل کاهش دهنده ترافیک محسوب می‌شود که به دنبال آن آلودگی هوا نیز کاهش می‌یابد و هم چنین هزینه‌های تعمیر و نگهداری خودروهای فرسوده نیز، کم می‌شود. امروز همه کشورهای پیشرفته در درجه اول به خطوط ریلی و مترو توجه می‌کنند.

نماینده مردم دماوند در مجلس گفت: در رابطه با کلانشهرها باید تصمیمات جدی‌تری اتخاذ شود. باید به سرمایه گذاران توجه بیشتری شود تا با حضور آنها در پروژه‌ها بتوان وضعیت را بهتر پیش برد.

علی امام مدیر عامل شرکت متروی تهران و حومه اخیرا در گفت‌وگو با ایسن با اشاره به اینکه حمایت از حمل و نقل درون شهری از اولویت مسئولان دولتی خارج شده است، گفت: با قلع و قمع پیشنهادات کمیسیون عمران مجلس در حوزه حمل و نقل به ویژه مترو در کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ ، عملا در بحث توسعه حمل و نقل پاک، ایمن و ارزان قیمت،به وضعیت بغرنج و پیچیده‌ای برخورد کرده‌ایم.

علی امام با بیان اینکه مدیران و کارشناسان مسائل شهری بارها تاکید کردند که موثرترین راهکار کاهش ترافیک و آلودگی هوا، توسعه حمل و نقل عمومی و به‌خصوص مترو است، گفت: متاسفانه آنچه امروز شاهد هستیم آن است که این مهم کمتر مورد اهمیت و حساسیت مسئولان کشوری قرار می‌گیرد.

وی اظهار کرد: نیم نگاهی به بودجه محقق شده مترو در کلانشهرها در سال جاری و همچنین پیشنهادات بودجه‌ای دولت و مجلس برای سال ۹۷ گواه آن است که عملا پروژه توسعه قطار شهری در کلانشهرها برای سال پیش رو با اما و اگرهای فراوانی همراه خواهد بود و بدون بازنگری در لوایح مالی مربوطه، امکان توسعه کمی و کیفی مترو با سرعتی که نیاز امروز است، فراهم نمی‌شود.

به گزارش ایسنا؛ امام در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان گفت که با این تفاسیر توسعه مترو از لیست اولویت‌ها خارج شده است؟ ادامه داد:  در بحث بودجه های دولتی، وضعیت بودجه‌ای متروی تهران را مثال می‌زنم که در سال جاری، کلا ۱۰۸ میلیارد تومان برای کمک به شرکت مترو به تصویب رسیده بود که تا این لحظه فقط ۴۸ میلیارد آن (حدود ۴۵ درصد) محقق شده و نکته جالب این است که بودجه مد نظر دولت برای توسعه متروی کلانشهرها در سال ۱۳۹۷ به طور میانگین، ۵۰ درصد نسبت به سال جاری کاهش را نشان می‌دهد و این امر یعنی اینکه عملاً حمایت از حمل و نقل درون شهری از اولویت مسئولان دولتی خارج شده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet