هدر موبایل
1396/11/18 18:42:16
سرویس فرهنگی
اولادقباد تشریح کرد:

وضعیت مدارس عشایری در کشور؛ 6هزار مدرسه، 182 هزار دانش‌آموز و 16هزار معلم

عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه ۶۸ درصد معلمان عشایر با مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد به تدریس می‌پردازند، اعلام کرد: ۶هزار مدرسه، ۱۸۲ هزار دانش‌آموز و۱۶هزار معلم در مناطق عشایری کشور وجود دارد.
وضعیت مدارس عشایری در کشور؛ 6هزار مدرسه، 182 هزار دانش‌آموز و 16هزار معلم عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه 68 درصد معلمان عشایر با مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد به تدریس می‌پردازند، اعلام کرد: 6هزار مدرسه، 182 هزار دانش‌آموز و16هزار معلم در مناطق عشایری کشور وجود دارد. https://cdn.icana.ir/d/019/201611102717178472.jpg وضعیت,مدارس,عشایری,در,کشور؛,6هزار,مدرسه،,182,هزار,دانش‌آموز,و,16هزار,معلم Icana

فریده اولادقباد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به لزوم تامین امکانات موردنیاز مدارس عشایر، گفت: اگرچه مدارس عشایر با برخی کمبودها و محرومیت‌ها روبه‌رو هستند اما تلاش شده است تا امکانات و تکنولوژی‌های لازم در اختیار دانش‌آموزان این مدارس قرار گیرد؛ به ازای هر 34 دانش‌آموز عشایر یک رایانه وجود دارد و دانش‌آموزان می‌توانند از این رایانه‌ها استفاده کنند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تعداد کتابخانه‌های مدارس عشایر، تصریح کرد: در سال‌های گذشته 936 کتابخانه در این مدارس وجود داشت که امسال این تعداد به 1357 رسید؛ 68 درصد معلمان عشایر با مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد به تدریس می‌پردازند.

وی اظهار کرد: پوشش تحصیلی دانش‌آموزان عشایر در تمام سطوح پیش‌دبستانی، ابتدایی، متوسطه و پیش‌دانشگاهی یکی از ضروریات است آموزش و پرورش باید نگاه ویژه ای به مدارس عشایر داشته باشد چرا که این مدارس پراکندگی جغرافیای بسیاری دارند.

آموزش و پرورش با تاسیس مدارس شبانه‌روزی و آموزش‌های از راه دور به تحصیل دانش‌آموزان عشایر کمک کند

اولادقباد با اشاره به اساسنامه مدارس عشایری، گفت: مدارسی عشایری محسوب می‌شوند که 50 درصد دانش‌آموزان آنها از عشایر باشد؛ براساس ماده 5 اساسنامه مدارس عشایری به منظور پوشش تحصیلی و جلوگیری از ترک تحصیل دانش‌آموزان دختر وزارت آموزش و پرورش موظف است نسبت به ارائه گسترده خدمات آموزشی و پرورشی مختلف در دوره‌های تحصیلی اول و دوم متوسطه نظیر  رفت و آمد رایگان، راه‌اندازی خوابگاه مرکزی، تاسیس مدارس شبانه‌روزی و آموزش‌های از راه دور اقدام نماید.

سهمیه ویژه‌ای برای تربیت معلمان عشایری در دانشگاه فرهنگیان نظر گرفته شود

وی در ادامه تاکید کرد: براساس ماده 11 اساسنامه مدارس عشایری، سهمیه ویژه‌ای برای تربیت و تعلیم معلمان واجد صلاحیت بومی مورد نیاز این مدارس در دانشگاه فرهنگیان و تربیت شهید رجایی پیش بینی شود.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در ادامه با اشاره به ماده 13 این اساسنامه، بیان کرد: آموزش وپرورش باید برای تقویت انگیزه و ماندگاری معلمان در مدارس عشایری اقدامات لازم نظیر پرداخت حق آمدوشد، حق اسکان و حق کوچ و سختی کار ویژه‌ای را برای آنها در نظر گیرد.

اعتباری خاص با عنوان توسعه آموزش و پروش عشایر در بودجه سالانه در نظر گرفته شود

اولادقباد ادامه داد: در ماده 14 این اساسنامه آموزش و پرورش به منظور تحقق عدالت آموزشی و بسترسازی توسعه متوازن در مناطق عشایری ردیف اعتباری خاص با عنوان توسعه آموزش و پروش عشایر با هماهنگی سازمان مدیریت برنامه ریزی تعیین  کند.

وی با بیان اینکه 6 هزار و 100 مدرسه با 12 هزار کلاس درس و 182 هزار دانش‌آموز عشایری در حال تحصیل هستند و 16هزار معلم به این دانش‌آموزان تدریس می‌کنند، بیان کرد: طبق اساسنامه مدارس عشایر، وزارت آموزش و پرورش و سازمان برنامه‌ریزی و بودجه باید نگاه ویژه‌ای به این مدارس داشته باشند چرا که این مدارس در مناطق محروم هستند و امکانات مورد نیاز را در اختیار ندارند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه دانش‌آموزان عشایر مستعد وپرتلاش هستند، اضافه کرد: بسیاری از این دانش‌آموزان وارد دانشگاه‌ها می‌شوند و این نشان‌دهنده استعداد و توانایی آنهاست آموزش و پرورش برای بهبود وضعیت این مدارس باید بودجه مورد نظر آنها را تامین کند تا این دانش‌آموزان از تحصیل باز نمانند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet