ایام محرم 1398
1396/11/18 17:15:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_

روایت بعیدی نژاداز اعترافات سیاستمدار آمریکایی درباره حمله به عراق

سفیر ایران در انگلیس باانتشار یادداشتی به اعترافات رئیس کارکنان دفتر کالین پاول وزیر خارجه پیشین آمریکا درباره حقایقی از روند تصمیم سازی این کشور برای حمله به عراق پرداخت ونوشت: امروزهمه باید از گذشته درس بگیرند واز سیاست‌های ناامن کننده‌ ترامپ آگاه باشند.
روایت بعیدی نژاداز اعترافات سیاستمدار آمریکایی درباره حمله به عراق سفیر ایران در انگلیس باانتشار یادداشتی به اعترافات رئیس کارکنان دفتر کالین پاول وزیر خارجه پیشین آمریکا درباره حقایقی از روند تصمیم سازی این کشور برای حمله به عراق پرداخت ونوشت: امروزهمه باید از گذشته درس بگیرند واز سیاست‌های ناامن کننده‌ ترامپ آگاه باشند. https://cdn.icana.ir/d/019/123667.jpg روایت,بعیدی,نژاداز,اعترافات,سیاستمدار,آمریکایی,درباره,حمله,به,عراق Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، حمید بعیدی نژاد در یادداشت خود که در اینستاگرام منتشر کرد آورده است: سرهنگ ستاد لارنس ویلکرسون مشاور عالی و رئیس کارکنان دفتر ویژه ژنرال کالین پاول آخرین وزیر امور خارجه آمریکا در سال‌های ٢٠٠٢ تا ٢٠٠٥؛ در مقاله‌ای که روز گذشته در روزنامه نیویورک‌تایمز به چاپ رسیده است به حقایق وحشتناکی از فرآیند تصمیم سازی حمله آمریکا به عراق اعتراف می‌کند.

به گزارش ایرنا، خلاصه یادداشت به شرح زیر است:
«پانزده سال پیش در چنین هفته‌ای ژنرال کالین پاول در سخنرانی خود در شورای امنیت سازمان ملل متحد تلاش نمود که سناریوی طراحی‌شده جورج بوش و دیک چنی برای حمله به رژیم صدام حسین را به اجرا بگذارد که من هم به‌عنوان مسئول آن زمان در این سناریوسازی شرکت داشتم. ما بر اساس اطلاعات سازمان سیا و پنتاگون تلاش کردیم نشان دهیم که در برابر عراق به‌عنوان دارنده‌ی سلاح‌های کشتارجمعی و حامی تروریسم، جنگ تنها راه مانع تبدیل‌شدن عراق به تهدید بزرگ‌تر علیه آمریکا و جهان می‌باشد (سرهنگ ویلکرسون چند سال پیش در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که مشارکت خود در طراحی سناریوی از پیش‌ساخته‌ی حمله به عراق را تاریک‌ترین نقطه طول خدمت خود می‌داند.)

در آن روز سرد وقتی کالین پاول سخنرانی خود در سازمان ملل را تمام کرد، من فکر کردم هرچند این موضع‌گیری باعث حمایت بین‌المللی از موضع آمریکا نگردید، اما ما وظیفه‌ی خود را به‌خوبی ایفا کردیم. نظرخواهی‌ها در داخل آمریکا نشان می‌داد که درصد قابل‌توجهی از مردم آمریکا از این استدلال‌های ما قانع شده بودند. ما فهمیدیم که درواقع وظیفه تبیین موضع آمریکا در حمله به عراق به‌این‌علت به کالین پاول احاله شده بود که او موجّه ترین وزیر کابینه در دولت بود. اما جورج بوش حتی بدون آن سخنرانی هم تصمیم حمله به عراق را گرفته بود. چنانچه بدون حمایت سازمان ملل این حمله انجام گرفت و نتایج فاجعه باری برای منطقه به بار آورد و کل منطقه را به بی‌ثباتی و ناامنی سوق داد.

امروز هم وقتی نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد با آوردن شواهدی ضعیف می خواهد ایران را به‌عنوان یک تهدید معرفی کند، درواقع دارد سناریوسازی مشابهی این بار توسط رئیسش ترامپ را به اجرا می‌گذارد که مرتب از تغییر نظام در ایران صحبت می‌کند و می‌خواهد دیگر کشورها را به مقابله با ایران دعوت کند. اما سناریوی آن‌ها بسیار نازل‌تر و ضعیف‌تر از چیزی است که ما طراحی کردیم. شرایط ایران هم البته بسیار متفاوت است.

ایران عراق نیست و همه می‌دانند که مقابله نظامی با ایران که توان نظامی و عمق استراتژیک بسیار بیشتری از عراق دارد عملاً ممکن نیست و اما عجیب این است که ایران هراسی درزمانی صورت می‌گیرد که روسیه، چین و کره شمالی تهدیدات بسیار جدی علیه امنیت ملی آمریکا می‌باشند. اما انگار مردم آمریکا نیز به این سناریوسازی‌ها که در خدمت اهداف سیاست‌های جنگ‌طلبانه دولت‌ها در آمریکاست و تعجبی نیست که همواره با موافقت کنگره نیز همراه می‌شوند عادت کرده‌اند. آمریکا در حالی ایران را حامی تروریسم و طرفدار القاعده می‌داند که پانزده نفر از نوزده‌نفری که در یازده سپتامبر به آمریکا حمله کردند از اتباع عربستان سعودی نزدیک‌ترین متحد آمریکا بوده‌اند. اما بی‌توجه به این واقعیت‌ها ترامپِ امروز همانند بوش سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا را برای جعل اطلاعات و اسناد تحت‌فشار گذاشته است و در شرایطی که ایران به تعهدات خود در برجام پایبند بوده است، وی مدام از ضرورت تغییر برجام سخن می‌گوید. مشخص است که او فقط به دنبال ایران هراسی است و می‌خواهد با حاکمیت ترس سیاست‌های غلط خود را برای مردم و دیگر کشورها توجیه کند.

ما متأسفانه وقتی پانزده سال پیش با این سناریوسازی‌های ساختگی عامل دست جنگ‌طلبان شدیم، به عواقب فاجعه‌آمیز جنگی که تریلیون ها دلار برای آمریکا هزینه برداشت و به‌جای پیشبرد دمکراسی به بی‌ثباتی و ناامنی انجامید آگاه نبودیم. ولی امروز همه باید از گذشته درس بگیرند و از سیاست‌های ناامن کننده‌ی ترامپ آگاه باشند و فریب آن را نخورند.»/

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet