هدر موبایل
1396/11/20 15:36:36
سرویس اقتصادی
ابراهیمی:

اجبار در کشت نوع محصول خاص در صورت فراهم نبودن بازار امکان پذیر نیست/ ضرورت حفظ خودکفایی گندم با رعایت حفظ منابع آبی و خاکی

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: تا زمانی که شرایط بازار را فراهم نکرده‌ایم اجبار در نوع کشتی خاص امکان پذیر نیست و پشتوانه قانونی نیز ندارد.
اجبار در کشت نوع محصول خاص در صورت فراهم نبودن بازار امکان پذیر نیست/ ضرورت حفظ خودکفایی گندم با رعایت حفظ منابع آبی و خاکی عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: تا زمانی که شرایط بازار را فراهم نکرده‌ایم اجبار در نوع کشتی خاص امکان پذیر نیست و پشتوانه قانونی نیز ندارد. https://cdn.icana.ir/d/019/201608104179771372.jpg اجبار,در,کشت,نوع,محصول,خاص,در,صورت,فراهم,نبودن,بازار,امکان,پذیر,نیست/,ضرورت,حفظ,خودکفایی,گندم,با,رعایت,حفظ,منابع,آبی,و,خاکی Icana

علی ابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درخصوص توجیه کاشت برنج و گندم تنها در برخی از استان‌ها، اظهار داشت: به لحاظ اینکه مالکیت اراضی کشاورزی در اختیار در اختیار منابع ملی، موقوفات و خود مردم است و بر اساس قوانین برای مالکان اراضی حقوق مکتسبه‌ای وجود دارد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی با بیان اینکه می‌توان گفت زمین زراعی کشاورزی چون کشاورزی است نباید تغییر کاربری داده شود، گفت: اما بر اساس قوانین موجود در کشور نمی‌توانیم مالکان را مجبور به کشت خاصی در زمین‌های کشاورزی کنیم.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تا زمانی که شرایط بازار را فراهم نکرده‌ایم اجبار در نوع کشتی خاص امکان پذیر نیست و پشتوانه قانونی نیز ندارد، ادامه داد: در سه استان شمال کشور حدودا 3 استان جنوب غربی استعداد کشت برنج وجود دارد و بعضا کیفیت برنج‌های کشت شده در خوزستان، ایلام و اصفهان از نظر عطر و طعم خوب بوده است.

وی با تاکید بر اینکه محدود کردن کشت‌ اقدام درستی نیست و با توجه به اینکه حدودا 80 درصد برنج مورد نیاز در داخل کشور تولید می‌شود می‌توان با استفاده از روش‌های جدید در این زمینه به خودکفایی دست پیدا کنیم، عنوان کرد: بر اساس آمایش سرزمینی و اصلاح الگوی کشت می‌توان گفت برخی استان‌ها در زمینه کشت‌های خاص مورد حمایت قرار می‌گیرند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مزیت کشت گندم در کشور وجود دارد، تصریح کرد: در هر نقطه ازکشور که امکان کشت گندم دیم وجود دارد و لازم به استفاده از آب‌های زیرزمینی نیست مانند استان‌های خوزستان و فارس باید اقدام به کشت گندم کرد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در پایان با تاکید بر اینکه نمی‌توان در زمینه تصمیم‌گیری گندم به‌عنوان یک محصول استراتژیک بی‌احتیاطی کرد، خاطرنشان کرد: باید شرایط خودکفایی گندم را با رعایت حفظ منابع آبی و خاکی حفظ کنیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet