ایام محرم 1398
1396/11/18 22:56:07
سرویس دیگر رسانه‌ها_
آیت الله هاشمی شاهرودی در گفتگویی تلویزیونی؛

ملت اقتدار و وحدت خود را به جهان ثابت می‌کند

رئیس مجمع تشخیص مصلحت گفت: ملت با حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن، اقتدار، وحدت و پیروی از رهبری را به جهان ثابت می‌کند.
ملت اقتدار و وحدت خود را به جهان ثابت می‌کند رئیس مجمع تشخیص مصلحت گفت: ملت با حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن، اقتدار، وحدت و پیروی از رهبری را به جهان ثابت می‌کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201705105451511689.jpg ملت,اقتدار,و,وحدت,خود,را,به,جهان,ثابت,می‌کند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، آیت الله هاشمی شاهرودی در گفتگوی تلویزیونی شبکه یک سیما با تسلیت ایام فاطمیه و تبریک سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به ملت شریف ایران افزود : بحمدالله ملت ما همواره در صحنه ها حضور داشته و با این حضور فعال و پررنگ خود اقتدار نظام را بر جهانیان ثابت و ترفندها و توطئه های دشمنان را خنثی و نقش برآب کرده اند.

وی اضافه کرد: انشاء الله امسال هم ملت ما با حضور در راهپیمایی 22 بهمن، اقتدار، وحدت امت اسلامی، پیروی از رهبری و عشق و اعتقاد خود به نظام و جمهوری اسلامی را به جهانیان ثابت خواهند کرد و مشت محکمی به دهان یاوه گوی ترامپ و امثال او خواهند زد و نشان خواهند داد که این بحث هایی که در واشنگتن و جاهای دیگر در رابطه با ایران می کنند خیالات خامی است که همواره در ذهن اینها بوده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: این نظام بحمدلله نظام مستحکم، پایدار، متکی به مردم و مبانی اعتقادی، ایمانی و اسلامی مردم و با ساختار بسیار مستحکم، قانون اساسی و رهبری حکیم و مقتدری است که بحمدالله عملاً و در میدان اقتدار نظام را در همه صحنه ها و مخصوصاً در منطقه و جهان اسلام ثابت کرده است.

وی افزود : خداوند پشتیبان این ملت خواهد بود، امدادهای غیبی خداوند متعال، ائمه اطهار (ع) و امام زمان(عج) بخصوص پشتیبان این مردم عزیز و نظام خواهد بود تا در همه صحنه ها ان شاء الله بر دشمنان پیروز باشند.

هاشمی شاهرودی در ادامه خاطرنشان کرد : در قانون اساسی سه وظیفه مهم برای تشخیص مصلحت نظام مشخص شده است اول حل اختلاف میان مجلس و شورای نگهبان در مسائلی که مربوط به قوانین کشور است که آنجا تصویب می شود، اگر قانونی را شورای نگهبان بر خلاف قانون اساسی یا شرع دید و آن را رد کرد و به مجلس برگشت داد و مجلس اصلاح نکرد و بر آن مصوبه قبلی خود اصرار کرد، می تواند آنرا به مجمع بفرستد و در مجمع این اختلاف حل می شود.

وی اضافه کرد: اساساً امام (ره) در 17 بهمن 1366 برای همین مسئله حل اختلاف امر به تأسیس مجمع فرمودند که بعد، این موضوع در بازنگری قانون اساسی آمد و یکی از اصول قانون اساسی شد، این وظیفه اولی و اصلی بود، دو وظیفه هم بر این اضافه شد؛ یکی تشخیص سیاست ها و مشورت دادن به رهبری در سیاست های کلانی که در قانون اساسی ضمن مسئولیت های رهبری است، سیاست های کلان کشور که بسیار مهم است و در حقیقت زیربنا و قاعده همه قوانین ، برنامه ها و مقررات کشور است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: این سیاست های کلان بسیار مهم است و اصل جهت و حرکت نظام را در بخش های مختلف اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی مشخص می کند. مجمع مشورت می دهد، سیاست ها را مشخص می کند، تقدیم رهبری می کند، رهبری اصلاح می کند و هر چه را تصویب کند به دستگاه ها به عنوان اسناد بالادستی ابلاغ می شود و واجب الاتباع برای کل کشور است.

وی خاطرنشان کرد : وظیفه سوم حل معضلات است، هر جا معضلاتی در کشور شکل بگیرد رهبری این معضلات را به مجمع ارجاع می دهد تا مجمع راه حلی برای این معضلات پیدا کند. اینها سه وظیفه اصلی مجمع است و مجمع هم در این سه وظیفه تا کنون خدمات ارزنده و کارهای خوبی انجام داده است.

آیت الله هاشمی شاهرودی در پاسخ به سؤالی درباره سند چشم انداز 20 ساله کشور و اینکه چرا در برخی از موارد از این سند عقب هستیم و آیا مجمع در این زمینه پیگیری خواهد کرد یا خیر؟ گفت: یکی از وظایفی که اخیراً مقام معظم رهبری به مجمع ارجاع دادند بحث نظارت است.

وی افزود: نظارت بر اجرای سیاست ها و اسناد بالادستی نظام یکی از وظایف رهبری است که در قانون اساسی و در بند 110 آمده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه مقام معظم رهبری این موضوع را به مجمع ارجاع داده اند، افزود: قبلاً به صحن مجمع ارجاع داده بودند و در این دوره تأکید کردند که هیأتی منتخب از صحن که مختصرتر باشد مسئولیت نظارت فعال بر اجرای سیاست ها و مصوبات مجمع را داشته باشد و شاخص های اجرای این سیاست ها و کیفیت این نظارت ها را تغییر دهد.

هاشمی شاهرودی با بیان اینکه سیاست ها در حقیقت روح قوانین کشور است افزود: سیاست های کلان باید در قوانین و مقررات کشور رعایت شود.

وی افزود: این موضوع نیاز به نظارت دقیق، فعال، پویا و همه جانبه دارد و از اول هم مقام معظم رهبری بر این مسئله تأکید داشتند و یک وقتی به صحن مجمع ارجاع دادند که سابقاً بر اساس همین ارجاع، یک کمیته نظارتی در مجمع تشکیل می شد ولی خیلی فعال نبود.

هاشمی شاهرودی گفت: ان شاء الله در این دوره قرار است تحولی در این قسمت ایجاد شود و آن هیأت در همین دو سه جلسه انتخاب شده و هم اینک در حال تدوین آیین نامه نظارتی آن هستیم که ان شاء الله آن هم تصویب خواهد شد و آن را خدمت رهبرمعظم انقلاب می فرستیم و با تصویب ایشان این هیأت خاص و ویژه و نخبه کار خود را شروع می کند.

وی افزود: امیدواریم با این روند جدید بشود به صورت دقیقتر سیاست های بالادستی بخصوص سند چشم انداز را احیا کرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: قوانینی که مجلس تنظیم می کند بعد از تصویب به شورای نگهبان می رود و یکی از موضوعاتی که شورای نگهبان مکلف است دقت کند این است که مخالف با سیاست های مصوب مجمع و سیاست های کلان نظام نباشد.

آیت الله هاشمی شاهرودی در ادامه گفتگوی تلویزیونی با شبکه یک سیما افزود: مقام معظم رهبری مخصوصاً در ابتدای این دوره مجمع تشخیص مصلحت نظام بر این موضوع تاکید داشتند که این سیاست ها در قوانینی که مجلس تصویب می کند متبلور شود.

وی گفت: این قسمت مربوط به شورای نگهبان است و خود مجمع هم هیأتی دارد که می تواند جایی که قانونی تصویب شده و قبل از آنکه شورای نگهبان نظر نهایی دهد اگر دید خلاف است باز به شورای نگهبان اعلام کند که این موضوع خلاف است و شورای نگهبان هم طبق نظر هیأت مجمع جلو آن قانون را می گیرد و به مجلس بازگردانده می شود و طوری تصویب می شود که با سیاست های کلان کشور منطبق باشد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: هیأت نظارت مجمع که تشکیل شده و قرار است فعال شود، می تواند جلوی تخلفاتی را که در اجرای این سیاست ها انجام می شود بگیرد.

آیت الله هاشمی شاهرودی گفت: این هیأت آیین نامه دقیقی دارد که مجمع در صدد تعیین آن است که در آن آیین نامه ما به دنبال ضمانتنامه اجرایی هستیم به طوری که تخلف در اجرای سیاست ها ازجانب دستگاه های مختلف مجازاتی داشته باشد، مثل مجازات تخلفات اداری یا انفصال و امثال اینها تا نظارت معنای جدی خود را بیابد.

وی افزود: البته این موضوع باید در آیین نامه بیاید و مقام معظم رهبری آن را تصویب کند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: امیدواریم در دوره فعلی بشود آیین نامه قوی و فعالی را برای اجرای نظارت در این زمینه تدوین کرد و مقام معظم رهبری نیز آن را تصویب کنند تا به اجرا دربیاید تا جلو تخلفاتی که اگر هست گرفته شود.

آیت الله هاشمی شاهرودی با بیان اینکه ممکن است در خود این سیاست ها نیز مشکلاتی وجود داشته باشد، افزود: ممکن است قابل تفسیرهای گوناگون باشد، خیلی ریز و یا شاخص های آن مشخص و کمیتی نشده باشد و این اختلافی که ممکن است در این زمینه بین دولت های مختلف در اجرای این سیاست ها شکل بگیرد، بیشتر مربوط به این قبیل مسائل است.

وی گفت: این هم یکی از نکاتی است که مقام معظم رهبری در پیوست ابلاغ دوره اخیر مجمع فرمودند که سیاست ها را جوری تنظیم و حتی بازنگری کنید و طوری تنظیم شود که شاخص ها مشخص تا قابل سنجش باشد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: اگر ان شاءالله این موضوع نیز حل و انجام شود، بحث نظارت انجام خواهد گرفت و اختلافاتی که در اجرای سیاست های کلی ممکن است پیش بیاید کمتر خواهد شد.

آیت الله هاشمی شاهرودی در پاسخ به این سوال که با توجه به متوسط سنی بالای اعضای مجمع آیا می توانید وظایف سنگین آن را به خوبی انجام دهید گفت: اعضای مجمع را مقام معظم رهبری تعیین می کنند.

وی افزود: در مجمع البته افراد جوان هم زیادند و کم نیستند ولی طبیعت کار مجمع اقتضا می کند که افرادی که تجربه دارند، نخبه هستند، در تشکیلات نظام بوده اند و در کار تولید فکر و برنامه مؤثرند عضو باشند و البته این موضوع باعث می شود که افراد باتجربه تر در مجمع جمع شوند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: لازم است افرادی که بیشتر در انقلاب و نظام خدمت کرده اند در مجمع حضور داشته باشند تا از تجربیات آنها در جهت برنامه ریزی استفاده شود.

آیت الله هاشمی شاهرودی افزود: البته حضور این افراد با تشخیص مقام معظم رهبری است و وقتی انسان به افرادی که در مجمع هستند نگاه می کند می بیند که واقعاً همینطور است و افرادی در آن حضور دارند که از طیف های مختلف و با تجربیات و ویژگی های مختلفی در مجمع جمع هستند.

وی گفت: برخی ها سال ها کار امنیتی کرده و در دستگاه های نظامی، امنیتی یا حقوقی یا قانونگذاری یا اقتصادی تجربه حضور داشته اند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: البته برخی از اعضای مجمع به خاطر شخصیت حقوقی در مجمع حضور دارند که می توان به حضور رؤسای سه قوه در مجمع اشاره کرد.

آیت الله هاشمی شاهرودی گفت: مثلاً فقهای شورای نگهبان به عنوان اعضای حقوقی مجمع عضو هستند و بنابراین خصوصیات افراد در انتخاب مقام معظم رهبری لحاظ شده است.

وی افزود: در مجالسی که کارش شبیه کار مجمع تشخیص مصلحت است مانند مجلس سنا، معمولاً آدم های با سنین بالا و باتجربه حضور دارند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این سوال که برخی از صاحبنظران معتقدند ما علاوه بر مجلس شورای اسلامی که شباهت به مجلس عوام در کشورهای دیگر دارد احتیاج به مجلس نخبگان یا مجلس سنا هم داریم که در واقع دو مجلسه شویم گفت: این موضوع مدتی در بازنگری قانون اساسی که اگر قرار است انجام شود مطرح است.

آیت الله هاشمی شاهرودی افزود: در میان حقوقدانان و یا در مجلس نیز این بحث مطرح است اما اینجا باید بگویم که امام با آن تیزبینی و بصیرتی که داشتند در حقیقت بخش های مهمی را که مجلس سنا در نظام های دو مجلسی می توانسته انجام دهد در ابلاغ سال 66 به هنگام تأسیس مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام داده اند که عمده آن بحث حل اختلاف و معضلات بوده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، وی اظهار داشت: می شود گفت که مجمع تشخیص مصلحت نظام بسیاری از وظایف مجلس سنا را در کشورهای دو مجلسی انجام می دهد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet