ایام محرم 1398
1396/11/19 19:00:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
آخوندی مطرح کرد:

تشریح طرح بازآفرینی شهری/ 19 میلیون نفر در ایران بدمسکن هستند/ بهبود زندگی 6 میلیون خانوار با اجرای طرح بازآفرینی شهری

وزیر راه و شهرسازی با بیان این که ۱۹ میلیون نفر در ایران «بدمسکن» هستند، گفت: اجرای سیاست بازآفرینی شهری علاوه بر ایجاد اشتغال، موجب بهبود زندگی ۶ میلیون خانوار در سراسر کشور خواهد شد.
تشریح طرح بازآفرینی شهری/ 19 میلیون نفر در ایران بدمسکن هستند/ بهبود زندگی 6 میلیون خانوار با اجرای طرح بازآفرینی شهری وزیر راه و شهرسازی با بیان این که 19 میلیون نفر در ایران «بدمسکن» هستند، گفت: اجرای سیاست بازآفرینی شهری علاوه بر ایجاد اشتغال، موجب بهبود زندگی 6 میلیون خانوار در سراسر کشور خواهد شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201709108558310834.jpg تشریح,طرح,بازآفرینی,شهری/,19,میلیون,نفر,در,ایران,بدمسکن,هستند/,بهبود,زندگی,6,میلیون,خانوار,با,اجرای,طرح,بازآفرینی,شهری Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ عباس آخوندی امروز (پنجشنبه) در آیین آغاز اجرای برنامه ملی بازآفرینی در محلات ناکارآمد شهری با تاکید بر نقش برنامه ریز بودن دولت به جای پروژه محور بودن، پیشنهاد کاهش سود تسهیلات مسکن در بافت های ناکارآمد را به 6 درصد ارایه کرد و اظهار داشت: اجرای سیاست بازآفرینی شهری موجب بهبود زندگی 6 میلیون خانوار در سراسر کشور خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان این که ستاد بازآفرینی شهری بر اساس مصوبه هیات وزیران در شهریور ماه سال 1393 تشکیل شد، افزود: امروز شهرهای ایران با 2 چالش بنیادین قابلیت زندگی و روانی حرکت و جابجایی مواجه هستند.

آخوندی اضافه کرد: در بحث قابلیت زندگی هرچند به ظاهر تعداد انباشت مسکن در ایران از تعداد خانوارها فزونتر است، اما برآورد می‌شود که 19 میلیون نفر در «بدمسکنی» زندگی می‌کنند.

وی ادامه داد: حمل‌ونقل حومه‌ای سریع و روان و به‌طور عمده ریلی، تاثیر مستقیمی بر پاسخگویی به تقاضای مسکن دارد. زیرا موجب کاهش تقاضا از مراکز کلان‌شهرها و گرایش به سکونت به حومه می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: شهرها بیش از آنکه یک مجموعه‌ی کالبدی باشند، باید یک سازمان اجتماعی با هویت مشخص و شبکه‌های درونی خود باشند.

آخوندی بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی، یادآور شد: در پیمایشی کلی که از وضع کنونی سکونت‌گاه‌های ناکارآمد داشتیم، آنها را در قالب 2 هزار و 700 محله در 543 شهر و در 141هزار هکتار مساحت شهری شناسایی کردیم.

وی با بیان این که بازآفرینی این محله‌ها به معنی بهبود زندگی بیش از 6میلیون خانوار است، گفت: حتی اگر سه میلیون واحد مسکونی در 10 سال بهسازی و یا نوسازی شوند، یکی از بزرگترین برنامه‌های بازآفرینی شهری در تاریخ ایران و حتی در مقیاس بین‌المللی اجرا شده ‌است.

وزیر راه و شهرسازی با تصریح این که اولین تاکید ما بر روی برنامه و برنامه‌ریزی از سوی دولت به جای اجرای پروژه از سوی دولت است، افزود به گمان ما بزرگترین نقطه‌ی انحراف طرح مسکن مهر تاکید بر پروژه محوری به ‌جای برنامه‌محوری بوده‌ است. همین انحراف، موجب لغزش دولت به تصدی ساخت مسکن و جانشینی دولت به‌جای مردم و بخش خصوصی شد.

آخوندی با تشریح طرح بازآفرینی شهری، اظهار داشت: در برنامه‌ی بازآفرینی شهری به‌ عنوان بزرگترین برنامه‌ توسعه‌ی شهری تاریخ ایران، کار به 2 برنامه‌ پنج‌ساله تقسیم شده‌ است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان این که در برنامه‌ اول یک هزار و 334 محله قرار دارد، اضافه کرد: بنیان برنامه ما در گام نخست، آفرینشِ مجدد عناصر استخوان‌بندی محله‌هاست که این موضوع بر اساس هر محله متفاوت خواهد بود.

آخوندی خاطر نشان کرد: ممکن است در محله‌ای، نوسازی مدرسه و یا مرکز بهداشت مساله‌ اصلی باشد و در محله‌ دیگر احداث ورزشگاه بتواند این نقش کلیدی را ایفا کند و نیز شاید در محله ای دیگر مسجد، تکیه و یا بازار و یا نوسازی ساختمان‌های با ارزش معماری محله‌ها که یادآور خاطرات جمعی و هویت ساکنان است بتواند راهگشا باشد.

وی یادآور شد: در تجربه‌های اولیه‌ ای که در این ارتباط داشته‌ایم به‌ خوبی دریافته‌ایم که با کمترین اقدام در جهت احیای هویت و استخوان‌بندی محله‌ها، استقبال گسترده‌ای از سوی ساکنان صورت می‌گیرد و با اتفاق‌های خوبی روبرو می‌‍‌شویم که هیچ‌گاه پیش از آن، انتظار آن را نداشتیم.

وی ادامه داد: ما این موارد را در پنج برنامه شامل توسعه‌ امکانات و خدمات روبنایی، ارتقای زیرساخت‌ها، بهسازی و ارتقای فضاهای شهری، تهیه طرح‌های بازآفرینی محله‌ها و ارتقای توانمندی‌های اقتصادی و ظرفیت سازی اجتماعی در مقیاس شهری و محله ‌ای تنظیم کرده‌ایم.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: پیش بینی می شود برای اجرای این طرح به 75 هزار میلیارد تومان اعتبار در مدت پنج سال نیاز باشد.

آخوندی همچنین از رئیس جمهوری درخواست کرد: در یک سیاست ابلاغی، تمام دستگاه‌های ذیربط مکلف شوند تا حداقل 30 درصد منابع خود را در این محله‌ها هزینه کنند.

وی با بیان این که از درخواست های ما تخصیص سالیانه یک هزار و 500 میلیارد تومان برای سرجمع برنامه‌های فوق است، گفت: برای نوسازی سه میلیون واحد در مدت 10 سال داشتتن یک بانک توسعه‌ای مسکن که بتواند سیاست‌ها دولت در این بخش را پشتیبانی کند ضروری است.

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: خوشبختانه این موضوع در مجمع عمومی بانک مسکن در سال جاری به‌ تصویب رسید که می‌تواند کمک مؤثری به اجرای سیاست‌های دولت کند.

آخوندی افزود: از خانه‌اولی‌ها، کسانی که تمایل به انتقال محل سکونت خود به این بافت‌ها را دارند و ساکنان بافت به ‌صورت همزمان حمایت صورت می‌گیرد.

وی خاطر نشان کرد: برای صاحب مسکن شدن خانوارهایی که می‌خواهند خانه دار شوند طرح افزایش هفت‌ برابری مبلغ پس‌انداز متقاضیان ارایه شده است.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: بر این اساس، هر خانواری که مبلغ مشخصی را در صندوق پس‌انداز مسکن یکم سپرده کند، 6 ‌برابر پس‌انداز خود تسهیلات دریافت خواهد کرد، این تعهد بانک است و بانک نمی‌تواند از آن سرباز زند و مبلغ سپرده‌ وی نیز آزاد خواهد شد.

آخوندی ادامه داد: همچنین اگر زن و مرد همزمان پس‌انداز کنند، هر دو همزمان می‌توانند بر روی یک واحد مسکونی تسهیلات دریافت کنند.

وی یادآور شد: بر این اساس، یک زوج در تهران می‌تواند مبلغ 160میلیون تومان، سایر شهرهای بزرگ 120میلیون تومان و شهرهای کوچک 80 میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند؛ البته چنانچه لازم باشد با تصویب شورای پول و اعتبار این سقف‌ها قابل افزایش است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان این که تاکنون تعداد سپرده‌گذاران در این صندوق به بیش از 362 هزار فقره رسیده ‌است، گفت: برای تسریع در اجرای این طرح پیشنهاد می شود نرخ سود از هشت به 6 کاهش یافته و همچنین مدت هر یک دوره توقف از 6 ماه به 5 ماه کاهش یابد.

آخوندی افزود: در حال حاضر نرخ تسهیلات رسمی بانک‌ها 18 درصد است که در عمل با هزینه‌های جانبی آن بیش از این می شود، اما با این پیشنهاد این نرخ به کمتر از یک‌سوم کاهش می‌یابد که امتیاز کم‌نظیری است. و موجب کاهش اقساط بازپرداختی نیز می‌شود.

وی با بیان این که در وضعیت فعلی، هر دوره توقف سرمایه برای دریافت تسهیلات 6 ماه است، اظهار داشت: یعنی پس از هر 6 پس‌انداز، اعطای معادل همان رقم تسهیلات بر عهده‌ بانک مسکن خواهد بود اما پیشنهاد ما کاهش این مدت به پنج ماه است.

آخوندی یادآور شد: نکته‌ کلیدی در این طرح این است که این صندوق حتما با کسری منابع روبرو خواهد شد. اما تامین این کسری از محل صندوق توسعه‌ی ملی و یا بودجه، از هر روش دیگری برای دولت ارزان‌تر است.

وی گفت: در حال حاضر ما برای سالیانه یکصد هزار واحد مسکونی برنامه ریزی کرده ایم، اما با اجرای این طرح، این رقم در 2 سال حد اقل در 2.5 ضرب خواهد شد.

به گزارش ایرنا، آخوندی بیان داشت: با توجه به اینکه برای احداث هر مسکونی 2.5 نفر منابع انسانی نیاز است، برآورد ما این است که این برنامه می‌تواند برای بیش از 250 هزار نفر اشتغال ایجاد کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet