ایام محرم 1398
1396/11/19 20:00:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
انصاری مطرح کرد:

لزوم کسب یک سوم رشد اقتصادی کشور از طریق ارتقاء بهره وری/ نگاه مدیران دولتی به فضای کسب و کار مردم تغییر کند

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور با بیان اینکه نظام اداری به گونه ای بنا شده که اعتماد به مردم در آن خیلی ضعیف است، گفت: باید نگاه ها تغییر کرده و مدیران دولتی برای انجام فعالیت های اقتصادی و کسب و کار به مردم خوش بین باشند.
لزوم کسب یک سوم رشد اقتصادی کشور از طریق ارتقاء بهره وری/ نگاه مدیران دولتی به فضای کسب و کار مردم تغییر کند معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور با بیان اینکه نظام اداری به گونه ای بنا شده که اعتماد به مردم در آن خیلی ضعیف است، گفت: باید نگاه ها تغییر کرده و مدیران دولتی برای انجام فعالیت های اقتصادی و کسب و کار به مردم خوش بین باشند. https://cdn.icana.ir/d/019/201710100570444862.jpg لزوم,کسب,یک,سوم,رشد,اقتصادی,کشور,از,طریق,ارتقاء,بهره,وری/,نگاه,مدیران,دولتی,به,فضای,کسب,و,کار,مردم,تغییر,کند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ جمشید انصاری روز پنجشنبه در نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان یزد با تبریک دهه فجر و تأکید بر لزوم توجه به اهداف و آرمانهای انقلاب اسلامی گفت: تاکید این سازمان بر روی بهبود فضای کسب و کار، یکی از مسائل مهم اقتصاد مقاومتی است .

وی با بیان اینکه بخشی از مشکلات اداری به فضای کسب و کار برمی گردد، افزود: جایگاه ما در دنیا در این فضا بالای 70 است که مناسب نیست .

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور، بهبود فرآیندهای کسب و کار در همه بخش ها را خواستار شد و اضافه کرد: بخشی از مشکلات به قوانین و مقررات و بخشی هم به ریسک پذیری پایین مدیران منطقه ای و استانی مربوط است.

انصاری تصریح کرد: همچنین بخشی از مشکلات به گستردگی مداخلات دولت مربوط است زیرا در مواردی مداخله می کند که عملا کار را برای بخش خصوصی سخت کرده است.

وی در عین حال تصریح کرد: با توجه به اجرای مصوبات و دستورالعمل ها ، بخش عمده فرآیندها در استان ها تدوین می شود و اجرای آن نیز در استان هاست به همین دلیل مدیران این مجموعه ها بهتر می توانند مشکلات را شناسایی و راه حل ها را به وزارتخانه ها منتقل کنند.

 

** یک مجوز ساده به 13تا 17 موافقت نامه دستگاهها نیاز دارد

معاون رئیس جمهوری با اشاره به اینکه برای گرفتن یک مجوز ساده 13 یا 17 موافقت نامه را باید از دستگاهها گرفت، ادامه داد: نباید برای صدور یک مجوز ساده و فعالیت اقتصادی، کارها را پیچیده کرد، برای حل این مشکل ، فعالیتی صورت نمی گیرد.

جمشیدی گفت: اقتصاد، منطق خودش را دارد و نمی توان خارج از ضوابط و چارچوب آن عمل کرد به عنوان مثال اگر معتقد به استفاده از کالای داخلی در کشور هستیم منطق آن این است که باید کیفیت این کالاها ، مردم را ترغیب به استفاده از آن کند.

 

** تسهیلات یارانه ای به اشتغال و ثروت خارج از عرف داده می شود

عضو ستاد اقتصاد مقاومتی کشور با تأکید بر لزوم حمایت از تولیدات باکیفیت و با قیمت قابل رقابت و مناسب با ذائقه مردم ادامه داد: بنا نیست ما راه رفته را دوباره برویم و به همه بخش ها تسهیلات بدهیم بلکه تسهیلات یارانه ای به حوزه هایی داده می شود که اشتغال و ثروت خارج از عرف ایجاد می کند.

وی تصریح کرد: بخشی از مسائل به سطح توقعات مردم برمی گردد و به قولی دولتی داریم مردم گریز و در مقابل هم مردمی داریم دولت گرا که علاقمند هستند دولت در همه مسائل حتی مشکلات بخش خصوصی دخالت کند.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور با بیان اینکه دولت 20 سال است که تلاش دارد تصدی ها واگذار و مداخلاتش را کاهش دهد ولی همین توقعات نمی گذارد، افزود: این رویه نامناسب در بخش های غیردولتی همچون اتاق اصناف هم در حال شکل گیری است و آنها هم تلاش می کنند روند دولتی را تکرار کنند در حالی که دولت در تلاش است این روندها را اصلاح کند بنابراین بخش خصوصی باید روش های دولت گرایی را تعطیل کند.

 

** مدیران دولتی به مردم بدبین نباشند/ تبصره های قوانین بیش از خود قوانین است

انصاری درباره برخی از مشکلات و نگاههای مربوط به قوانین هم گفت: اصل این نظام اداری و لزوم کنترل تمام فعالیت های مردم مربوط به زمان پهلوی اول است که به مردم بدگمان بود و به بسیاری از این موارد وجه قانونی داده شده است.

وی با اشاره به الزام ارائه گواهی عدم سوء پیشینه افزود: در واقع مشکل نگاه داریم و مبنای ما باید اعتماد به مردم باشد و مدیران دولتی و بانکی نباید برای فعالیت های اقتصادی و کسب و کار به مردم بدبین باشند چون دست دولت برای برخورد با خلافکاران باز است.

معاون رئیس جمهوری ادامه داد: در موارد قانونی کشور ، تبصره ها بیشتر از بندهای قانونی است چون فکر می کنیم مردم استثنایی عمل می کنند و این تبصره ها برای همین مسائل استفاده می شود.

انصاری تأکید کرد: باید جسارت گرفتن تصمیمات بزرگ داشته و در یک محاسبه عقلانی یک تصمیم برای تعطیل کردن و از چرخه تولید خارج کردن واحدهای تولیدی که به فعالیت سودآور نمی رسند تصمیم گیری کنیم.

وی افزود: وضعیت حوزه های مختلف بویژه دانشگاهی را بررسی کنیم که آیا با شرایط دنیا قابل مقایسه هست یا خیر به عنوان نمونه آیا تساوی تعداد دانشجویان ایران با دانشجویان آمریکا که نصف آنها غیربومی هستند صحیح است؟ و چرا رشته های غیرضروری را نمی بندیم؟ .

این مسئول با تأکید بر لزوم تهیه طرح امایش سرزمین برای حل بسیاری از مشکلات کشور گفت: وزارت علوم سه سال است که می خواهد طرح امایش دانشگاهها را تهیه کند ولی تحت فشارهای مختلف نتوانسته است.

 

** از دلایل گسترش مفاسد، قانونی کردن سیطره کارکنان بر خدمات گیرندگان است

عضو هیات دولت در عین حال با بیان اینکه دستگاه های دولتی و اجرایی برای ارائه خدمت به مردم ایجاد شده اند ، خاطرنشان کرد: در برخی موارد مشاهده می شود که خیلی از کارها بدون توجه به هدف طراحی برای یک مجموعه ،با یک مصوبه حفظ می شود .

انصاری یکی از دلایل گسترش مفاسد در نظام اداری را قانونی کردن سیطره کارکنان بر خدمات گیرندگان دانست و تأکید کرد: این کارکنان بجای دادن حق مردم ، آن را می فروشند و در این مقطع چون دستگاه از هدف خدمات دهی خارج شده و خودش موضوعیت پیدا می کند دیگر توان خدمت دهی به مردم ندارد و آن روز ، روز بستن دستگاه است.

وی تأکید کرد : مدیران دستگاهها باید به گونه ای کارمندان را آموزش دهند که همیشه خود را خدمتگذار و حامی حقوق شهروندان بدانند و در مسیر هدف دستگاه گام بردارند.

 

** لزوم کسب یک سوم رشد اقتصادی کشور از طریق ارتقاء بهره وری

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه یزد و مردم این استان از گذشته به کار بهره ور شهره بوده اند ، ادامه داد: توجیه فعالیت های اقتصادی تولیدی در این استان معمولا بالاتر بوده و این استان در داشتن پیشینه رعایت بهره وری مورد توافق همه مسئولان است.

انصاری با تأکید بر لزوم بهره وری در دستگاههای حاکمیتی در کنار بهره وری اقتصادی افزود: یک سوم رشد اقتصادی کشور باید از طریق ارتقاء بهره وری بدست آید و از امکانات و منابع به گونه ای استفاده شود که ارزش افزوده بیشتر خلق شود.

وی با بیان اینکه دستگاهی می تواند بهره وری داشته باشد که ابتدا در مجموعه خودش این شاخص ها را حاکم کند، گفت: در سال گذشته در 15 شرکت بزرگ کشور با مشارکت این شرکتها ، چرخه مدیریت بهره وری را شناسایی ، مستقر و طراحی کردیم که امسال اجرایی شد.

وی اظهار امیدواری کرد تا با اجرایی شدن پنجره واحد استان ، مسیر کار و جذب سرمایه گذاری در یزد کوتاه تر و باسرعت بیشتر انجام و یزد به استانی موفق در بهره وری تبدیل شود.

به گزارش ایرنا، در این جلسه تعدادی ازفعالان بخش خصوصی، مشکلات و نظرات خود را بیان کردند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet