هدر موبایل
1396/11/21 13:59:15
سرویس دیگر رسانه‌ها_
یادداشت/پیروز مجتهد‌زاده

سیاست یک دیوانه در آمریکا علیه ایران

ترامپ تا این لحظه اثبات کرده از تعادل فکری بی‌بهره بوده و از منطق به‌کلی دور است. به‌گونه‌ای که وضعیت آمریکا در زمان ترامپ غیرقابل پیش‌بینی شده است زیرا ترامپ شخصی غیرقابل اعتماد است.
سیاست یک دیوانه در آمریکا علیه ایران ترامپ تا این لحظه اثبات کرده از تعادل فکری بی‌بهره بوده و از منطق به‌کلی دور است. به‌گونه‌ای که وضعیت آمریکا در زمان ترامپ غیرقابل پیش‌بینی شده است زیرا ترامپ شخصی غیرقابل اعتماد است. https://cdn.icana.ir/d/019/201802108788087025.jpg سیاست,یک,دیوانه,در,آمریکا,علیه,ایران Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ پیروز مجتهد‌زاده-کارشناس روابط بین‌الملل نوشت:

ایالات متحده آمریکا در نگرشی‌ کلی به ایران در دو دولت ترامپ و اوباما رفتاری متفاوت داشته است. دوران اوباما نوع دیگری از موضع‌گیری‌های آمریکا در مقابل ایران را شاهد بودیم. اما ایالات متحده کنونی، آمریکای دونالد ترامپ است که از خود در ظاهر هیچ‌گونه اختیاری ندارد و خصوصا در مقابله با تهران از شخص نتانیاهو دستور می‌گیرد.

ترامپ تا این لحظه اثبات کرده از تعادل فکری بی‌بهره بوده و از منطق به‌کلی دور است. به‌گونه‌ای که وضعیت آمریکا در زمان ترامپ غیرقابل پیش‌بینی شده است زیرا ترامپ شخصی غیرقابل اعتماد است. چند هفته پیش جهانیان مشاهده کردند که برای امضای تعلیق تحریم‌های ایران، ترامپ تا چه میزان چندگانه رفتار کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا در مقابل یک امضا نتوانست قدرتمند تصمیم بگیرد و به‌رغم اینکه اعلام کرده بود به هیچ وجه تعلیق تحریم‌ها را امضا نخواهد کرد اما در روز موعود امضا کرد و اعلام نمود که بار آخری است که او دست به این اقدام می‌زند. ترامپ حتی در برخورد با ایران از افسانه سرایی علیه تهران کوتاهی نکرد و درعین حال که برجام را امضا نمود، از حمله به ایران سخن به میان آورد. در حال حاضر جهانیان با چنین وضعیتی در آمریکا مواجه هستند. حتی یک تصمیم ترامپ قابل پیش‌بینی نیست. در چنین شرایطی نباید توقع اقدامات دیپلماتیک و منطقی از آمریکا داشت. ترامپ هیچ‌گاه تعهدات اوباما را به دلایل مختلف از جمله مشورت با نتانیاهو اجرا نخواهد کرد. البته نباید در انتظار بدتر شدن شرایط درآمریکا علیه کشورمان بود زیرا ترامپ در شرایطی نیست و در شرایطی نخواهد بود که اقدام غیرقابل پیش‌بینی و یکباره‌ای علیه کشورمان انجام دهد.

برخورد با ایران هیچ‌گاه در منافع ایالات متحده آمریکا نمی‌گنجد. این ادعا نشانگانی دارد رئیس‌جمهور آمریکا در بدو حضور در کاخ سفید دستوراتی علیه ورود اتباع ایرانی به خاک ایالات متحده آمریکا داد. اما همین دستور اجرایی که از نظر حقوقی دارای جایگاه در نظام حقوقی آمریکاست، توسط دادگاه‌های ایالات‌ متحده لغو گردید. اقدامی که باعث بی‌آبرویی ترامپ در ایالات متحده آمریکا شد. به هر حال قواعدی وجود دارد و هر فرد غیر قابل اعتمادی نمی‌تواند نظم و قواعد را زیر پا بگذارد که اگر چنین بود، آمریکا وضع دیگری داشت. بر اساس شواهد موجود شرایط به سوی تخاصم بیشتر نخواهد رفت. دیپلمات‌های ایران و کارشناسان روابط بین‌الملل باید بر این موضوع تاکید کنند.

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet