هدر موبایل
1396/11/23 06:05:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
حاجی دلیگانی:

بودجه ٩٧ در مسیر افزایش هزینه های جاری قرار دارد

عضو کمیسیون تلفیق مجلس گفت: امروز به سرعت به سمت افزایش بودجه جاری حرکت می کنیم و این روند باعث می شود تا همه بودجه کشور را بخش جاری ببلعد و درنتیجه تنها قشر خاصی از این منابع عمومی استفاده کنند.
بودجه ٩٧ در مسیر افزایش هزینه های جاری قرار دارد عضو کمیسیون تلفیق مجلس گفت: امروز به سرعت به سمت افزایش بودجه جاری حرکت می کنیم و این روند باعث می شود تا همه بودجه کشور را بخش جاری ببلعد و درنتیجه تنها قشر خاصی از این منابع عمومی استفاده کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/201711103191902016.jpg بودجه,٩٧,در,مسیر,افزایش,هزینه,های,جاری,قرار,دارد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت،برنامه "بهارستان" رادیو گفتگو با موضوع نظام بودجه ریزی در بودجه 97 درآمدها و هزینه ها و با حضور حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون تلفیق و برنامه و بودجه شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون تلفیق و برنامه و بودجه شورای اسلامی در برنامه بهارستان رادیو گفتگو در این خصوص اظهار کرد: حدود 78 درصد بودجه کشور تا 30 سال گذشته صرف بخش عمرانی کشور می شد درحالیکه اکنون این میزان به کمتر از 17 درصد رسیده است و دولت و مجلس قدرت مانور چندانی در بودجه ندارند.

وی ادامه داد: فروش نفت، اخذ مالیات و واگذاری سهم شرکت های دولتی زمانی به ثمر می رسد که این منابع مالی در حوزه عمرانی کشور صرف شود علاوه بر این موضوع، منابع بودجه سال آتی بیشتر صرف اعداد و ارقامی می شود که قابل توجیه نیست.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس با بیان اینکه باید عقبگردی به بودجه های سال های گذشته داشته باشیم، گفت: امروز به سرعت به سمت افزایش بودجه جاری حرکت می کنیم و این روند باعث می شود تا همه بودجه کشور را بخش جاری ببلعد و درنتیجه تنها قشر خاصی از این منابع عمومی استفاده کنند.

حاجی دلیگانی با اشاره به اینکه تحقق این امر خلاف عدالت است، ادامه داد: گاز و نفت متعلق به همه ملت است و همه احاد مردم ایران حق دارند از این سهم ببرند بنابراین با این شیوه بودجه ریزی با مشکل مواجه خواهیم شد.

عضو برنامه و بودجه مجلس  بیان کرد: مجلس حداکثر می تواند 10 درصد تا 15 درصد تغییرات را در لایحه اعمال کند اما ضروری است وزرای ما چابک تر شوند و از فرصت بودجه در راستای حل مشکلات کشور استفاده کنند.

وی تصریح کرد: کمتر از یک سوم بودجه مختص بخش عمرانی است و بیش از  70 درصد آن مربوط به هزینه های جاری و اسناد خزانه و اوراق مشارکت است.

 عضو کمیسیون تلفیق مجلس افزود: مشکل ما این است که اعتباری که بخش عمرانی می دهیم اعتبار نقدی نبوده و تنها یک برگه اوراق مشارکت است.

حاجی دلیگانی اظهار کرد: برابر برنامه ششم توسعه باید سالانه 15 درصد از حجم دولت کاهش یابد اما این مسئله در لایحه بودجه رعایت نشده است علاوه بر این موضوع، انطباق مواد لایحه با برنامه توسعه کم است. 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پایان گفت: کلیات بودجه در شرایطی رد شد که ما از یک سال گذشته برخی از فشارهای مردم را بیان می کردیم اما دولت به آن توجه نداشت بنابراین به منظور شفاف سازی خواستار برخی از اصلاحات در درون آن بودیم./

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet