ایام محرم 1398
1396/11/21 14:46:54
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نانواکناری:

بی تفاوتی مسئولان محیط زیست اشک همه را درآورده است/ صادرات ۱۳ تن خاویار دریای خزر به صفر رسید

نماینده مردم بابلسر در مجلس گفت: نیمی از جنگل های ایران نابود شده اما بی تفاوتی مسئولان محیط زیست اشک ما را درآورده است.
بی تفاوتی مسئولان محیط زیست اشک همه را درآورده است/ صادرات ۱۳ تن خاویار دریای خزر به صفر رسید نماینده مردم بابلسر در مجلس گفت: نیمی از جنگل های ایران نابود شده اما بی تفاوتی مسئولان محیط زیست اشک ما را درآورده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201603104711366908.jpg بی,تفاوتی,مسئولان,محیط,زیست,اشک,همه,را,درآورده,است/,صادرات,۱۳,تن,خاویار,دریای,خزر,به,صفر,رسید Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از ۱۹دی؛ چندی پیش جبار کوچکی نژاد نایب رییس فراکسیون محیط زیست و منتخب مردم رشت در مجلس تداوم ویلاسازی را علت نابودی بخش اعظمی از جنگل های شمال دانست ونسبت به خطر انقراض گونه راش به عنوان یکی از مهمترین گونه های درخت در جنگل های شمال هشدار داد.

وی افزود: درختان در معرض انقراض شمال نیازمند توجه و رسیدگی بیشتر سازمان های مربوطه هستند زیرا نسل برخی از آنها منقرض و برخی دیگر نیز در معرض انقراض قرار دارد.

شاعری سخنگوی کمیسیون کشاورزی و نماینده مردم نکا، بهشهر در مجلس شورای اسلامی نیز با انتقاد از اینکه مساحت جنگل های شمال به دلیل بهره برداری های بی رویه طی ۵۰ سال گذشته از سه میلیون به حدود دو میلیون هکتار کاهش پیدا کرده ، گفت: متاسفانه این کاهش مساحت از بین رفتن تنوع زیستی، به خطر افتادن زیستگاه های حیات وحش، جلوگیری از ذخیره آب در خاک، بروز سیلاب های خانمان برانداز و به تدریج تغییر اقلیم، افزایش سیل، کاهش بارندگی، افزایش گرمایش زمین و از بین رفتن و تخریب زیباترین منظر شمال یعنی جنگل های بی بدیل هیرکانی را به همراه داشته است.

وی همچنین از اجرای طرح تنفس جنگل به صورت یک بعدی و ناقص انتقاد کرد.

این اخبار تاسف برانگیز از نابودی جنگل ها در کشور، ما را بر آن داشت تا با ولی الله نانواکناری نماینده مردم بابلسر در مجلس شورای اسلامی به گفت وگو بپردازیم.

مشروح این گفت وگو در ادامه می آید:

  • نظر شما درباره نابودی جنگل های کشور چیست؟

مسئولان محیط زیست باید جدی تر وارد عمل شوند زیرا ما امروز گونه های مختلف گیاهی را در جنگل های مازندران از دست داده ایم و هم اکنون درختانی مانند سرخدار دیگر وجود ندارد برخی درختان مانند ملچ، انجیری و عزار را کمتر در جنگل ها شاهد هستیم

متاسفانه گونه های خوب و بادوام جنگلی در این چند دهه از بین رفته اند و جنگل از لحاظ حجمی و وسعت دستخوش حوادث ناگواری شده است.

برخی از نقاط در داخل جنگل ها دپوی زباله شده که شیرابه آن ها سبب از بین رفتن گونه های درخت می شود که از موضوعات قابل توجه و قابل پیگیری است.

  • آقای شاعری گفتند جنگل های ایران در ۵۰ سال گذشته از سه میلیون به حدود دو میلیون رسیده است، این آمار را تایید می کنید؟

من نمی دانم چرا آقای شاعری سه میلیون را بیان کردند در صورتی که طبق آمار رسمی ۵۰ سال پیش، چهار میلیون هکتار جنگل در کشور وجود داشته که هم اکنون به نصف کاهش پیدا کرده است.

گذشته از این کاهش چشم گیر و تاسف بار، من هر زمان برای بررسی جنگل ها رفتم ظاهر قضیه با باطن آن بسیار متفاوت است؛ عمق جنگل های ایران بسیار کم حجم و کم درخت است؛ هر کس از دور مشاهده کند گمان می کند که انبوه درختان است در صورتی که ظاهری است ودر بسیاری از مناطق درختان از بین رفته و به عبارتی جنگل های ایران کچل شده اند. 

  • راهکار چیست؟

بهترین راهکار که از گذشته مطرح کردیم اما عملیاتی نمی کنند بحث «کشت، داشت و برداشت» است باید اگر ما درختی را از بین می بریم یک درختی جای آن بکاریم و از جنگل نگهداری کنیم.

 این سه کلید واژه برای حفظ جنگل ها باید جدی گرفته شود.

بی خیالی مسئولان باعث نابودی جنگل است

  • چه مانعی برای عملی شدن این اقدام است؟

بی خیالی و بی توجهی مسئولان.

  • چرا جلوی ساخت و سازهای بی رویه در دامنه ها و نزدیک قله های کوه ها گرفته نمی شود؟

در این رابطه از زمانی که مقام معظم رهبری فرمودند از تبدیل اراضی کشاورزی و جنگلی به ساخت و ساز جلوگیری شود الحمدلله مجلس ورود پیدا کرد و وضعیت کمی بهتر شده است.

ایشان باید همه جا از خودشان مایه بگذارند اما مسئولان برای این موضوع آنچنان که باید همراه نیستند.

  • ساخت وسازهای جدید همچنان در بسیاری از مکان ها ادامه دارد، در این خصوص چه نظری دارید؟

بله؛ جنگل ها همچنان دستخوش نابودی است اما از آن وضعیت ساخت وساز بی رویه جلوگیری شد.

متاسفانه جنگل های داخل شهرها متولی ندارد به عنوان مثال جنگل فریدون کنار که به جزین معروف است ۱۰۰ هکتار بود آنقدر در حدود ۳۵ سال گذشته مورد تجاوز قرار گرفته که هم اکنون به ۲۰ هکتار هم نمی رسد.

در حاشیه شهر فریدون کنار جنگل اوجاکله دارای ۱۰ هکتار محیط جنگلی بود در طول ۲۰ سال گذشته به پنج هکتار رسیده است.

بی تفاوتی مسئولان محیط زیست اشک ما را درآورد

اشک ما درآمد، ما به عنوان نماینده های مردم نمی دانیم که به چه کسی باید مراجعه کنیم و چطور باید فریاد بزنیم ما همین جنگل ها را داریم که این ها هم در حال نابودی است.

صادرات ۱۳ تن خاویار دریای خزر به صفر رسیده است

دریای خزر چه وضعیتی دارد؟

گونه های آبزیان در دریای خزر به دلیل بی تفاوتی و وجود شیرابه های زباله در منطقه از بین رفته اند؛ من چگونه باید به مسئولان بگویم که ۱۳ تن خاویار از دریای خزر صادر می شد اما هم اکنون یک کیلو خاویار از این دریا صادر نمی شود زیرا ماهی های خاویاری از بین رفته اند.

گویا محیط زیست و دریاها متولی ندارد من نمی دانم این شیلات و محیط زیست چکار می کنند؟ آقای عیسی کلانتری کجا هستند؟ چرا به فکر مردم و آینده کشور نیستند و بهانه های پوچ می آورند؟ به تلفن هم پاسخ نمی دهند رسانه ها کمک کار ما شوند و این حجم از تخریب ها را فریاد بزنند تا اقدامی اساسی انجام شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet