ایام محرم 1398
1396/11/28 08:04:47
سرویس اجتماعی
هاشمی:

تخفیف ویژه، حربه شرکت ها برای فروش گسترده داروی دگزامتازون /وزارت بهداشت باید با خاطیان برخورد کند

رئیس فراکسیون غذا و دارو مجلس، با بیان اینکه تبلیغ افزایش فروش دگزامتازون بدون نسخه که توسط برخی شرکت‌های تولید دارو صورت می‌گیرد را خیانت به جامعه پزشکی دانست.
تخفیف ویژه، حربه شرکت ها برای فروش گسترده داروی دگزامتازون /وزارت بهداشت باید با خاطیان برخورد کند رئیس فراکسیون غذا و دارو مجلس، با بیان اینکه تبلیغ افزایش فروش دگزامتازون بدون نسخه که توسط برخی شرکت‌های تولید دارو صورت می‌گیرد را خیانت به جامعه پزشکی دانست. https://cdn.icana.ir/d/019/201607101045291601.jpg تخفیف,ویژه،,حربه,شرکت,ها,برای,فروش,گسترده,داروی,دگزامتازون,/وزارت,بهداشت,باید,با,خاطیان,برخورد,کند Icana

همایون هاشمی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر اینکه در نظر گرفتن تخفیف ویژه و هدایا از سوی شرکت‌های تولیدکننده دگزامتازون برای داروخانه‌ها به منظور فروش بیشتر این دارو خیانت به جامعه پزشکی است، گفت: داروهای استروئیدی محل مصرف ویژه خود را دارند و حتما باید توسط پزشک تجویز شوند چرا که دارای عوارض متعددی هستند، بنابراین باید با تشخیص پزشک معالج مصرف شوند.

نماینده مردم شاهین دژ، تکاب و میاندوآب در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: تبلیغات مصرف داروهای استروئیدی بدین معناست که شرکت‌هایی که به این امر مبادرت ورزیده‌اند به دنبال این هستند که سطح مصرف این دارو را در جامعه خارج از استانداردهای تعیین‌ شده افزایش دهند و به سمت مصرف غیرضروری و بیش از اندازه حرکت کنند.

وی تصریح کرد: تعیین جایزه یا تخفیف‌های ویژه در حوزه توزیع دارو به منظور افزایش میزان مصرف هر دارویی خیانت به جامعه پزشکی محسوب می‌شود به این دلیل که اگر بیماری نیاز به یک داروی خاص به ویژه استروئیدها ندارد نباید به هیچ وجه شرکت‌های تولید کننده با تبلیغات به القای اثر بیشتر آن دارو بپردازند.

هاشمی یادآور شد: هر دارویی باید با دوز مشخص شده از سوی پزشک و متناسب با شرایط بیمار عرضه شود و اقدامات خلاف این امر با روح حرفه پزشکی و منافع سلامت محور مردم در تضاد است.

وی در ادامه از وزارت بهداشت خواست تا با این قبیل رفتارها به ویژه در حوزه توزیع دارو برخورد قاطعی داشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، خاطرنشان کرد: البته تبلیغات داروهای ویتامین اعم از قرص آهن محل نگرانی نیست با این حال گاهی مصرف بیش از حد این نوع داروها نیز می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند.

رئیس فراکسیون غذا و دارو مجلس، تاکید کرد: عرضه دارو بدون نسخه به لحاظ اقتصادی هم برای بیماران و هم حوزه سلامت مشکلاتی را به همراه خواهد داشت، ضمن اینکه مصرف استروئیدها ممکن است درد یک ناحیه را التیام بخشد اما در درازمدت تاثیر منفی بر روی سایر اندام‌های فرد خواهد گذاشت./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet