هدر موبایل
1388/05/25 09:23:00
سرویس فرهنگی

فهرست‌نویسی 700 هزار سند طی 8 ماه در کتابخانه مجلس

**مدیر مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی از فهرست نویسی‌ ۷۰۰ هزار سند در طول هشت ماه گذشته در این مرکز خبر داد.

"علی ططری" در حاشیه نهمین آیین بزرگداشت حامیان نسخ خطی در کتابخانه ملی ایران ‌عنوان کرد: در طول حیات 14 ساله مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، 800 هزار سند فهرست‌نویسی شده بود که در مدت مدیریت هشت ماهه دکتر "رسول جعفریان" در کتابخانه، موزه و مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی، 700 هزار سند دیگر فهرست‌نویسی شده است.

 وی در پاسخ به این سوال که چرا برگزاری آیین بزرگداشت حامیان نسخ خطی از کتابخانه مجلس به کتابخانه ملی ایران منتقل شده است، پاسخ داد: هر مدیریتی در زمان حیات خود دارای برنامه‌ها و اولویت‌های خاصی است که آنها را دنبال می‌کند. هشت دوره قبلی آیین بزرگداشت حامیان نسخ خطی در کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی بسیار باشکوه برگزار شد. اکنون مدیریت فعلی اولویت را برای دیجیتالی شدن نسخ خطی و اسناد و مطبوعات واطلاع رسانی در این حوزه‌ها  قائل می‌شود، که بدون شک اگر آسیبی به این میراث گرانبها برسد دیگر برگزاری آیین نکوداشت معنی نخواهد داشت بدین طریق ایشان به حفظ اصل واساس این موضوع اعتقاد دارند، و می‌توان بعداز طی این مراحل با خیال آسوده‌تری به بزرگداشت حامیان نسخ خطی پرداخت.

ططری با اشاره به این که مدیریت دکتر جعفریان با اولویت‌بخشیدن به دیجیتالی کردن نسخه‌های خطی همراه است، یادآور شد:‌ تا قبل از این دوره 20 هزار نسخه خطی فهرست و اسکن نشده در کتابخانه مجلس موجود بود که البته اکنون با صرف بودجه مورد نیاز، اسکن این نسخه‌ها انجام شده و فهرست‌نویسی آنها توسط فهرست‌نگاران مجرب در حال انجام است.

مدیر مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که تا چند ماه گذشته تنها پنج فهرست‌نویس در مرکز اسناد کتابخانه فعالیت می‌کردند، توضیح داد: اکنون 30 دانشجوی ارشد دانشگاه‌های تهران در رشته تاریخ به فهرست‌نویسی اسناد مجلس مشغولند.

وی با اشاره به این که بزرگداشت از حامیان نسخ خطی امری ملی‌ است، تاکید کرد:‌ بهتر است مسوولیت این همایش با کتابخانه ملی باشد.

آیین بزرگداشت حامیان نسخ خطی یک‌شنبه(18 مرداد) با حضور رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و جمعی از نسخه‌شناسان برجسته کشور در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet