هدر موبایل
1396/12/01 09:00:53
سرویس سیاسی
جمالی‌نوبندگانی تشریح کرد:

نگاهی به نظام سیاسی منحصر به فرد لبنان در دنیا / آیا مردم لبنان دوباره به حزب المستقبل اعتماد می کنند؟

عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت:در لبنان اکثر گروه های سیاسی متأثر از دخالت های خارجی هستند که باعث شده وحدت در لبنان ایجاد نشود.
نگاهی به نظام سیاسی منحصر به فرد لبنان در دنیا / آیا مردم لبنان دوباره به حزب المستقبل اعتماد می کنند؟ عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت:در لبنان اکثر گروه های سیاسی متأثر از دخالت های خارجی هستند که باعث شده وحدت در لبنان ایجاد نشود. https://cdn.icana.ir/d/019/201711103725676107.jpg نگاهی,به,نظام,سیاسی,منحصر,به,فرد,لبنان,در,دنیا,/,آیا,مردم,لبنان,دوباره,به,حزب,المستقبل,اعتماد,می,کنند؟ Icana

محمد جواد جمالی نوبندگانی  در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت  در خصوص آینده سیاسی لبنان و برگزاری انتخابات پارلمانی لبنان در سال جاری میلادی گفت: متأسفانه اقدامی که اروپایی ها بخصوص فرانسوی ها بعد از خروج از لبنان انجام دادند، نظام سیاسی را طائفه ای و قبیله ای قرار دادند.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی افزود: این گونه تقسیم بندی ها در دنیا منحصر به فرد است از جمله اینکه رئیس جمهور حتما باید مارونی باشد و نخست وزیر از اهل سنت و رئیس مجلس از تشیع باشد و حتی اگر ترکیب جمعیتی هم در لبنان تغییر کرد، این گونه تقسیم بندی ها با هیچ کدام از موازین حقوق بین الملل هم خوانی ندارد.

این نماینده مجلس در دوره دهم ادامه داد: در لبنان بازیگران بین المللی و منطقه ای نقش و دخالت دارند. همانگونه که مشاهده می شود از دیرباز عربستان سعودی در لبنان دخالت داشته و حتی رفیق حریری که به نخست وزیری لبنان رسید دارای تابعیت دوگانه لبنانی- سعودی بود و هم اکنون هم سعد حریری این گونه می باشد و رسما اعلام می کند که تابعیت عربستان دارد.

وی تصریح کرد: در لبنان فشار ها بگونه ای است که ماه ها انتخابات پارلمانی تشکیل نمی شود و یا اینکه نخست وزیر معرفی نمی شود و رئیس جمهور مشخص نمی شود و حتی به دلیل هم مرزی با رژیم صهیونیستی، این رژیم با استفاده از اهرم فشار و نفوذ در برخی مقامات لبنانی به ایجاد تفرقه در لبنان کمک می کند.

جمالی نوبندگانی بیان کرد: در لبنان اکثر گروه های سیاسی متأثر از دخالت های خارجی هستند که باعث شده  وحدت در لبنان ایجاد نشود و گروه های سیاسی همواره برای وحدت دچار تنش با یک دیگر می شوند.

وی ادامه داد: سفر آقای تیلرسون به لبنان و تحت فشار قرار دادن دولت لبنان و متهم کردن حزب الله که باعث عزت و استقلال لبنان است، نشان هایی از دخالت خارجی در امور لبنان است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: مردم لبنان با آگاهی شرایط را دنبال می کنند و اگر انتخابات آینده لبنان برگزار شود و مشکلی پیش نیاد، امکان اینکه حزب المستقبل کرسی های کافی را بدست بیاورد، محتمل است زیرا که عربستان سعودی هزینه های زیادی در برای حاکم شدن حزب المستقبل در لبنان متحمل شده و بنظر می رسد که اهل سنت در لبنان مجددا به جریان 14 مارس اعتماد خواهد کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet