هدر موبایل
1396/12/01 13:06:48
سرویس سیاسی
خانه ملت گزارش می‌دهد؛

نحوه رسیدگی به استیضاح وزرا در صورت اعلام وصول و همزمانی با بررسی لایحه بودجه در مجلس چگونه است؟

رئیس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی از نحوه رسیدگی به استیضاح وزرا در صورت اعلام وصول و همزمانی با بررسی لایحه بودجه در صحن علنی می گوید.
نحوه رسیدگی به استیضاح وزرا در صورت اعلام وصول و همزمانی با بررسی لایحه بودجه در مجلس چگونه است؟ رئیس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی از نحوه رسیدگی به استیضاح وزرا در صورت اعلام وصول و همزمانی با بررسی لایحه بودجه در صحن علنی می گوید. https://cdn.icana.ir/d/019/73715.jpg نحوه,رسیدگی,به,استیضاح,وزرا,در,صورت,اعلام,وصول,و,همزمانی,با,بررسی,لایحه,بودجه,در,مجلس,چگونه,است؟ Icana

خبرگزاری خانه ملت، گروه سیاسی؛فائزه ظهیری؛ طبق ماده 227 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی نمایندگان مجلس می‌توانند، با در نظر گرفتن اصل هشتاد و نهم (89) قانون اساسی، وزیر یا هیأت وزیران را استیضاح کنند و استیضاح‌وقتی قابل طرح در مجلس است که به امضای حداقل ده نفر از نمایندگان برسد.

همچنین بر اساس ماده 228 آیین نامه تقاضای استیضاح نمایندگان از وزیر یا وزیران باید کتباً در جلسه علنی به رئیس مجلس داده شود و در آن، موضوع استیضاح صریحاً و‌با ذکر مورد یا موارد معین شود با در نظر گرفتن این موضوع که تقاضای مزبور در آن جلسه یا جلسه بعد قرائت می‌شود ضمن اینکه این تقاضا بدون مباحثه و فوراً برای وزیر یا هیأت وزیران‌فرستاده می‌شود و متن استیضاح چاپ و دراختیار نمایندگان قرار می‌گیرد.

ماده 230 آیین نامه نیز می گوید وزیر یا هیأت وزیران موظفند ظرف ده روز پس از طرح استیضاح، در مجلس حاضر شوند و توضیحات لازم را بدهند و تعیین وقت‌ استیضاح در مهلت مقرر با پیشنهاد وزیر یا هیأت وزیران و تصویب هیأت رئیسه مجلس در دستور هفتگی قرار می‌گیرد مضاف بر اینکه حضور وزیر یا هیأت وزیران در‌این وقت مقرر الزامی است.

در ماده 235 آیین نامه داخلی مجلس نیز آمده است هنگامی که استیضاح در دستور مجلس است به ‌هیچ ‌وجه نمی‌توان دستور را تغییر داد مگر در موارد طرح‌ها و لوایح سه فوریتی.

از آنجایی که غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور در مجلس شورای اسلامی در مصاحبه ای گفته است که در حال حاضر دو نامه برای استیضاح وزیر راه و شهرسازی و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به امضای جمعی از نمایندگان که از تمامی طیف های سیاسی مجلس هستند، رسیده و تقدیم به هیئت رئیسه مجلس شده است، نحوه رسیدگی به استیضاح وزرا در زمانی که لایحه بودجه 97 نیز در حال بررسی در صحن علنی است را از یوسفیان ملا رئیس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی کشور در مجلس جویا شدیم.

یوسفیان ملا: بررسی استیضاح وزرا بعد از اتمام رسیدگی به لایحه بودجه در صورت اعلام وصول

عزت الله یوسفیان ملا رئیس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در این رابطه گفت: هرگاه استیضاحی اعلام وصول شود 10 روز بعد به صحن می آید.

نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: اگر لازم به استیضاح وزیری باشد بعد از اتمام بررسی لایحه بودجه سال 1397 کل کشور در صحن و بعد از یک هفته که نمایندگان در حوزه های انتخابیه به سر خواهند برد، مسأله استیضاح در صحن علنی مطرح می شود./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet