شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/08/02 14:17:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

فتحی‌پور: مواضع اصولی در مسایل بین‌المللی از نقاط قوت مجلس هفتم است

ارسلان فتحی‌پور، دومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مواضع محکم و اصولی در مسایل بین‌المللی در مواجهه با استکبار از نقاط قوت دوره هفتم مجلس شورای اسلامی است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، متن کامل نطق پیش ازدستور نماینده مردم کلیبر و هوراند به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

با درود به روان مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و شهیدان و با عرض ادب به پیشگاه آقا امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) و مقام معظم رهبری و ملت بزرگ ایران.

بیانات هدایت‌گرانه رهبر فرزانه انقلاب در ابتدای سال 86 و اعلام امسال با نام سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی باعث وحدت و همدلی بیشتر ملت ایران در داخل و اتحاد امت اسلامی در خارج مرزها را فراهم و صفوف ملل مسلمان را در برابر دشمنان مستحکم‌تر ساخت. اما از یکسو نظام سلطه جهانی به قصد کمرنگ کردن این مهم با حیله‌های کهنه و همیشگی خود سعی در ایجاد اختلاف و تفرقه بین ملت امت اسلامی با استفاده از انگیزه‌های قومی و مذهبی کرده است.

از سوی دیگر برخی از گروههای سیاسی داخل کشور با کوبیدن بر طبل نفاق و تفرقه و تاخت و تاز به کارنامه درخشان دولت عدالت‌گستر و مهرورز نهم و مجلس ولایتمدار و اصولگرای هفتم، سعی در ناکارآمد جلوه دادن جریان کارآمد اصولگرایی داشته و با بهانه قرار دادن انتخابات مجلس هشتم، تلاش دارند با تمسک به جوسازیهای ناروا و کم‌اهمیت نشان دادن کارهای بزرگ و اساسی که در دوران اصولگرایان انجام گرفته، راه را برای پیروزی خود فراهم نمایند.

اما ملت مسلمان ایران با تأسی از رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب اسلامی و توسل به ارزشهای والای دینی و انقلابی، مسیر درست و منطبق با خرد و بینش خود را یافته و بی‌تردید امتحانی که با قیمت سنگین آزموده است را دوباره نخواهد آزمود.

در این بین و در حالی که بحث برگزاری انتخابات مجلس هشتم به میان آمده است و بسیاری از جریانات و گروههای سیاسی برای شرکت در این انتخابات مهم و سرنوشت‌ساز لحظه‌شماری می‌کنند، یکبار دیگر رهبر فرزانه انقلاب در دیدار با مسؤولین و اقشار مختلف در هفته‌های اخیر، احزاب، گروهها و جریانات سیاسی را از هر گونه اقدامی که به وحدت ملی و انسجام اسلامی خدشه وارد می‌سازد برحذر داشتند. با این وصف، فعالان عرصه سیاست با هر مرام و نشانه‌ای باید وظیفه ملی و دینی خود بدانند که فضای سیاسی کشور را به گونه‌ای هدایت کنند که انتخابات بتواند زمینه‌سازی نشاط و پیشرفت جامعه و عامل وحدت و انسجام امت اسلامی شود.

مقام معظم رهبری در خردادماه سال جاری در دیدار با نمایندگان مجلس هفتم مواضع محکم و اصولی مجلس در مسایل بین‌المللی در مواجهه با استکبار را ستوده و آن را از نقاط قوت این دوره از مجلس شورای اسلامی برشمردند که در این زمینه می‌توان به برخی از مصوبات افتخارآمیز نمایندگان ملت در دفاع از عزت و کرامت ملی و فناوریهای بومی متعلق به ملت اشاره کرد که قانون دستیابی به فناوری هسته‌ای صلح‌آمیز، قانون الزام دولت به تعلیق اقدامات داوطلبانه در صورت ارجاع گزارش پرونده به شورای امنیت و در پی آن قانون الزام دولت به تجدید نظر در همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و نیز قانون لزوم بازرسی و انگشت‌نگاری از اتباع آمریکایی در مبادی ورودی کشور که بعنوان متقابل در برابر عملکرد دولت آمریکا انجام گرفت اشاره کرد.

سفر پربرکت رئیس‌جمهور اسلامی ایران به نیویورک بار دیگر چهره قدرتمند ایران اسلامی را به جهانیان نشان داد. مواضع غیرتمندانه و شجاعانه ایشان در اثبات حقانیت جمهوری اسلامی ایران همانگونه که انتظار آن می‌رفت، موجب استقبال و تحسین بین‌المللی شد.

اینجانب ضمن تشکر از رئیس‌جمهور اسلامی ایران بخاطر ایراد مواضع استوار و خردمندانه و استهزاء‌ سران استکبار جهانی و صهیونیزم بین‌الملل در افکار عمومی جهانیان که موجب ترفیع هرچه بیشتر جایگاه ایران اسلامی نزد ملل مختلف و بویژه مسلمانان گشت، تداوم توفیق ایشان در ادامه این مسیر پرافتخار را از ذات باری‌تعالی مسألت می‌نمایم.

همچنین همانگونه که مستحضرید طی روزهای اخیر ملت بزرگ ایران به یک موفقیت سیاسی درخشان دست یافت و آن حضور رؤسای جمهور کشورهای ساحلی دریای مازندران در تهران بود. اهمیت این اتفاق از آن روست که آمریکا و متحدان دنباله‌رو آن از جمله دولت فرانسه اقدامات سیاسی و تبلیغی گسترده‌ای را برای پیشگیری از شکلگیری نشست یاد شده در تهران انجام دادند، به گونه‌ای که وزرای امور خارجه و دفاع آمریکا و رئیس‌جمهور فرانسه به مسکو رفتند تا رئیس‌جمهور روسیه را از سفر به تهران باز دارند و در کنار این اقدامات عملیات روانی گسترده‌ای از جمله شایعه ترور پوتین در تهران را سامان دادند که نتیجه‌ای برایشان حاصل نشد.

شکست غرب و آمریکا در پیشگیری از شکل‌گیری نشست رؤسای جمهور کشورهای ساحلی دریای مازندران در تهران، صحنه‌ای دیگر از شکست غرب در برابر ایران بود، همچنین حاکی از این بود که غرب علی‌رغم تبلیغات بیهوده و مذاکره و گفتگو و صلح بین‌المللی، در عمل تلاش می‌کند مانع از گفتگوی سازنده بین کشورها و تثبیت حراست از صلح و امنیت شود و شعارها و هیاهوی غرب درباره برقراری وضعیت و مبارزه با تروریسم و دفاع از حقوق بشر تنها محمل‌های تأمین منافع آنهاست.

در هر حال، سفر رئیس‌جمهور روسیه برای انجام مذاکرات دوجانبه به ایران دستاوردهای خوبی به همراه داشت و حتی رسانه‌های غربی که همواره بر خلاف مواضع ایران اخبار را علیه کشورمان منتشر کرده و منعکس می‌کنند، از برگزاری اجلاسی سران کشورهای حاشیه دریای خزر، بعنوان موفقیت بزرگ جمهوری اسلامی یاد کردند.

در رابطه با جریانات اخیر و برخلاف اظهارات بوش که اعلام کرده دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و بمب اتمی زمینه‌‌سازی شکل‌گیری جنگ جهانی سوم است، سلاح هسته‌ای در سیستم دفاعی ایران اسلامی هیچ جایگاهی ندارد. اگر قرار است کسی از وقوع جنگ جهانی سوم نگران باشد، مردم جهانند که باید با مقابله با منش استکباری آمریکا از وقوع این امر جلوگیری کنند.

ایران اسلامی با توجه به قدرتی که از لحاظ نیرو، ایمان و تجهیزات دارد، هیچ نیازی به بمب اتم ندارد و نخواهد داشت. اگر دشمن قصد کوچکترین تعرض به خاک این مرز و بوم را داشته باشد، با پاسخ کوبنده ملت بزرگ ایران روبرو خواهد شد.

در کنار موفقیت درخشان برپایی نشست سران کشورهای ساحلی در تهران، این نکته را باید به خاطر داشت که علی‌رغم اینکه رژیم حقوقی دریای مازندران هنوز شکل نگرفته، برخی کشورها اقدام به امضاء‌ موافقتهای دوجانبه و تعیین سهم مرز خود در دریا کرده‌اند که این اقدام در کنار برخی اقدامات مشترک دولت باکو با آمریکا نظیر ایجاد ساحلی دریا در کنار توجه به مسأله تعیین رژیم حقوقی اقدامات یکجانبه‌ای را برای تأمین منابع خود انجام می‌دهند که شایسته است دولت محترم نیز در زمینه شتاب بخشیدن به اجرای طرحها و اقدامات آغازشده در دریای مازندران فعالتر شود.

متأسفانه علی‌رغم وعده‌هایی که از چند سال قبل در زمینه افزایش حجم سوآپ نفت توسط کشورمان از دریای مازندران داده شده، هنوز حجم سوآپ در حد 100 تا 170 هزار بشکه در روز است، که تا 500 هزار بشکه وعده داده شده نرسیده است.

اینک تقاضا می‌شود:

الف ـ دولت محترم در اجرایی نمودن لایحه مدیریت خدمات کشور که جزو افتخارات مجلس هفتم و دولت است تسریع نمایند.

ب ـ رئیس‌جمهور محترم دستور ویژه در پرداخت مطالبات فرهنگیان عزیز کشور و استخدام حق‌التدریسی‌ها صادر فرماید و همچنین مجلس و دولت نسبت به افزایش حقوق بازنشستگان کشور و لشکری اقدام جدی مبذول دارند.

در پایان به برخی از مشکلات و مطالبات مردم شریف حوزه انتخابیه‌ام اشاره می‌نمایم:

1 ـ تشکر و قدردانی خود را از اقدام بجا و شایسته دولت محترم و مکتبی در انتخاب اعضای هیأت مدیره و مدیرعامل جدید منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی ارس اعلام نموده و اجرای سریع و بموقع مصوبه مجلس درخصوص توسعه محدوده آزاد در بخش خودآفرین شهرستان کلیبر را خواستارم.

2 ـ پروژه راه کلیبر ـ جانانلو که بعد از 42 ماه در سال 81 متأسفانه و هزار متأسفانه از ملی به استانی تبدیل شده است و به همین دلیل اتمام آن تا بحال به طول انجامیده و جزو پروژه‌های مورد تأکید ریاست محترم جمهور در سفر استانی می‌باشد، همچنان از کمبود اعتبار رنج می‌برد، دستور تأمین اعتبار و اجرای سریع آن از سوی دستگاههای اجرایی ذیربط مورد درخواست می‌باشد.

3 ـ حمایت از کشاورزان در بخشهای مختلف از جمله بیمه محصولات کشاورزی، پرداخت یارانه‌های نهاده‌های کشاورزی، خرید تضمینی محصولات ازجمله پنبه، احداث و ایجاد راههای بین مزارع و حمایت همه‌جانبه از عشایر غیور منطقه، خرید دام مازاد آنها، تأمین جو و علوفه برای ادامه حیات این قشر  زحمتکش.

اخیراً مشکل کمبود گاز مایع در شهر و بخشهای تابعه حوزه انتخابیه‌ام به اوج خود رسیده، از دولت محترم و همکاران عزیز تقاضا دارم در رفع آن چاره‌اندیشی جدی داشته باشند.

بهره‌مندی مراکز بخشهای خودآفرین و هوراند در روستاهای تابعه شهرستان از نعمت گاز طبیعی در قیاس با سایر شهرستانهای استان صفر می‌باشد. تسریع در عملیات اجرای گازکشی به شهرهای و روستاهای جنگل‌نشین منطقه مورد تقاضاست.

جوانان غیرتمند حوزه انتخابیه‌ام مثل سایر جوانان کشور عزیزمان از بیکاری رنج می‌برند. توسعه صنعت و معدن و راه‌اندازی شهرک صنعتی کلیبر نیاز ضروری شهرستان می‌باشد. کمبود سیمان در شهرستان عملیات اجرای پروژه آب و نیز تأمین نیازهای عادی مردم را با مشکل روبرو کرده است. عنایت ویژه در تهیه و تأمین و توزیع عادلانه آن در شهرستان کلیبر و بخشهای هوراند و خودآفرین مورد انتظار است.

احداث پایانه صادرات شمال‌غرب از مصوبات سفر استانی ریاست محترم جمهوری است. تسریع در اجرای آن مورد درخواست است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet