خبرگزاری خانه ملت

ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران
1397/01/04 14:20:00
سرویس اجتماعی
شاعری مطرح کرد:

اقدام غیرقانونی وزارت جهاد درجلوگیری از بهره برداری درختان شکسته / سازمان جنگل ها از قاچاق چوب جلوگیری کند

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس نسبت به بی توجهی به ملاحظات اجتماعی و اقتصادی طرح تنفس جنگل ها انتقاد کرد.
اقدام غیرقانونی وزارت جهاد درجلوگیری از بهره برداری درختان شکسته / سازمان جنگل ها از قاچاق چوب جلوگیری کند سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس نسبت به بی توجهی به ملاحظات اجتماعی و اقتصادی طرح تنفس جنگل ها انتقاد کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201712106793950939.jpg اقدام,غیرقانونی,وزارت,جهاد,درجلوگیری,از,بهره,برداری,درختان,شکسته,/,سازمان,جنگل,ها,از,قاچاق,چوب,جلوگیری,کند Icana

علی محمد شاعری درگفت وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه طبق گزارش های کسب شده از ادارات کل منابع طبیعی در شمال کشور و بررسی های انجام شده میزان تخریب جنگل ها درسال 96 درمقایسه با سال 95 کاهش پیدا کرده است، گفت: علت این مسئله اجرای طرح تنفس جنگل است که این طرح هم اکنون درحال اجرا می باشد.

نماینده مردم نکاء، بهشهر و گلوگاه درمجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه سازمان جنگل ها درشمال کشور طرح تنفس جنگل را با کمک مردم و تشکل های حامی محیط زیست و منابع طبیعی اجرا می کند، افزود: امیدواریم روزی رسد که تخریب جنگل ها صفر و قاچاق چوب به حداقل میزان ممکن کاهش پیدا کند، همچنین آتش سوزی جنگل کاهش و به جای مصرف مستقیم ازچوب جنگل به سمت توسعه زراعت چوب حرکت کرد.

وی با اشاره به اینکه نیازهای داخلی درحوزه چوب با واردات و زارعت چوب باید تامین شود، تصریح کرد: همچنین درمصرف کاغذ، استفاده از چوب برای ساخت مصنوعات چوبی از روش های جایگزین استفاده شود، ضمن اینکه به  جای استفاده از چوب جنگل اثرات زیست محیطی آن مورد توجه قرار گیرد؛ درجنگل های شمال سالانه بیش از 4 میلیارد مترمکعب آب ذخیره می شود که این مسئله ناشی از نقش بی بدیل جنگل است.

شاعری با تاکید بر اینکه هزاران میلیارد سرمایه گذاری درایجاد یک سد هزینه شده است، گفت: اما سدها نتوانستند کارایی موثری داشته باشند، جنگل های شمال به تنهایی به اندازه چندین سد بزرگ ایران آب ذخیره می کند و جنگل های شمال حوزه آبخیز این منطقه است؛ مردم این منطقه با اکسیژن تولید شده توسط این جنگل ها زندگی می کنند.

این نماینده مردم درمجلس دهم، با بیان اینکه جنگل های شمال باران های سیل آسا را درخود نفوذ داده و از ایجاد سیل جلوگیری می کنند، افزود: اگر جنگل ها نباشند، امکان زندگی کردن برای 6 میلیون نفر در شمال کشور فراهم نیست؛ یعنی با کوچکترین بارندگی سیلاب های خانمان براندازی ایجاد می شود که زندگی را غیرممکن می کند.

وی با اشاره به اینکه نبود جنگل ها سبب فرسایش خاک و تخریب منابع حیاتی و پایدار زندگی می شود، تصریح کرد:  همچنین حیات وحش و زیستگاه های ارزشمند سایرموجودات نیز دراین شرایط از بین می رود، بنابراین باید فرصت دهیم جنگل های هیرکانی مجددا احیاء شوند؛ تا محیط زیست بهتری برای انسان ها ایجاد شوند.

شاعری گفت: مزیت شمال کشور برای مردم دربخش جنگل، دریا و آب و هوای این منطقه است، نباید اقداماتی را در راستای تخریب این حوزه ها انجام داد؛ قطعا طرح تنفس جنگل با هدف بهبود کیفیت زندگی مردم درشمال ایران تصویب شد.

این نماینده مردم درمجلس دهم، افزود: طرح تنفس باید به صورت جامع به مرحله اجرا گذاشته شود، یعنی درقانون به سازمان جنگل ها اجازه داده شده که از درختان شکسته ، افتاده و ریشه کن شده بهره برداری کرده تا از بیکاری و تعطیلی کارخانه ها جلوگیری شود، اما وزارت جهاد کشاورزی علی رغم تذکرات و پیگیری ها همچنان اجازه بهره برداری از درختان شکسته را نمی دهد، به طورحتم این اقدام وزارت جهاد غیرقانونی و فراقانونی است.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس ، تصریح کرد: ضمن تشکر از سازمان جنگل ها دراجرای طرح تنفس جنگل اما نسبت به بی توجهی به ملاحظات اجتماعی و اقتصادی این طرح  انتقادهایی وجود دارد، یعنی طرح به صورت یکجانبه اجرا می شود، البته پیشنهاد می شود با افزایش نیروهای حفاظتی از قاچاق چوب جلوگیری شود؛ زیرا زمانی که بهره برداری از درختان سالم و زنده ممنوع می شود؛ امکان قاچاق افزایش پیدا می کند، بنابراین سازمان جنگل ها باید پاسگاه های ایست بازرسی و نظارت ها را افزایش دهد./

خبرنگار: سمانه حسین زاده

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet