پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1386/08/02 13:33:00
سرویس صحن
باهنر در پاسخ به تذکر اعلمی:

هیات رئیسه هر قدر مدافع حقوق شهروندان باشد، عزت و عظمت مجلس را بالا می برد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، طی یک تذکر آیین نامه ای نسبت به قرائت جوابیه بعضی از اشخاص حقیقی و حقوقی در پاسخ به اظهارات و نطق های نمایندگان توسط هیات رییسه انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، اکبر اعلمی در پایان جلسه علنی روز چهارشنبه طی تذکر آیین نامه ای گفت: مدتی است به بهانه اجرای ماده 76، هیات رئیسه جوابیه بعضی از اشخاص حقیقی و حقوقی را در پاسخ به اظهارات و نطق های نمایندگان قرائت می کند و چنانچه به مفاد ماده 76 توجه جدی نشود ممکن است این روال به یک پدیده خطرناک مبدل گشته و با تقسیم تریبون مجلس بین نمایندگان و دیگران جایگاه و شان مجلس را مخدوش کند.

وی گفت: ماده 76 مقرر می دارد چنانچه به تشخیص هیات رئیسه نماینده ای در سخنان خود در جلسه علنی به کسی نسبت ناروا داده و یا هتک حرمت کند فرد مزبور می تواند در دفاع از خود به صورت مکتوب به اتهام وارده پاسخ گوید.

اعلمی گفت: مفاد این ماده دو مفهوم مخالف و موافق دارد که هر دو آنها حجت قانونی و شرعی دارد و مفهوم موافق آن این است که فردی می تواند در دفاع از خود به اتهام وارده پاسخ گوید که اولا هتک حرمت شده و یا نسبت ناروایی علیه او داده شده باشد، ثانیا ناروا بودن نسبت داده شده احراز شود، ثالثا تشخیص ناروا بودن نسبت داده شده به عهده هیات رئیسه است.

نماینده تبریز افزود: مفهوم مخالف این ماده این است که چنانچه عناوینی نظیر «نسبت ناروا» و «هتک حرمت» بطور مستند و مدلل به تشخیص هیات رئیسه نرسد فرد مزبور نمی تواند با استناد به ماده 76 آیین نامه به اتهام وارده پاسخ گوید. به بیان دیگر واژه «تشخیص» در این ماده جنبه احرازی دارد نه اخباری، به این اعتبار یا باید نماینده نسبت دهنده قادر به اثبات ادعای خودش نباشد و یا اینکه دلایل قوی برای اثبات خلاف واقع بودن اتهام مزبور در اختیار هیات رئیسه قرار گیرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: در هر دو صورت لازم است نماینده مورد نظر در جلسات هیات رئیسه برای دفاع از نظرات اعلامی خود حضور داشته باشد.

همچنین محمدرضا باهنر در پاسخ به تذکر اعلمی گفت: ماده 76 بسیار روشن و شفاف است و نیازی به تغبیر و تفسیر ندارد.

باهنر گفت: اگر نماینده ای به فردی نسبت ناروا بدهد یا هتک حرمت کند آن فرد در دفاع از خودش به صورت مکتوب به اتهام وارده پاسخ می گوید و پاسخ در صورتی که دو برابر اصل مطلب نباشد و متضمن توهین و افترای متقابل نباشد در اولین فرصت قرائت می شود.

باهنر گفت: ما تمام این موارد را رعایت می کنیم و هتک حرمت به تشخیص ماست. یعنی اگر نماینده ای علیه فردی جمله ای گفت و هتک حرمت کرد ما تشخیص می دهیم و ما دقیقا رعایت می کنیم.

نایب رئیس مجلس گفت: در این قضایا ما و نمایندگان مردم حقی فراتر از مردم نداریم، هیچ کس حق ندارد هتک حرمت کند، چه در موضع نمایندگی یا غیره و اسم این را تضعیف مجلس نمی دانیم بلکه تقویت مجلس است.

باهنر افزود: نمایندگان هر مقدار به حقوق آحاد مردم بیشتر احترام بگذارند و هیات رئیسه هر مقدار مدافع حقوق تک تک شهروندان باشد عزت و عظمت مجلس را بالا می برد.

وی در پایان گفت: برخی دوستان فکر می کنند که اگر در رفتار برخی همکاران تسامح کنیم یا احساس کنیم آنها مهمتر از بقیه مردم هستند تقویت مجلس است، در حالی که این تقویت نیست بلکه تقویت مجلس رعایت حقوق شهروندی است و اگر قدرتی داریم ناشی از حقوقی است که مردم به ما واگذار کرده اند و ما باید احترام ولی نعمتان خود را داشته باشیم.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet