خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1396/12/19 08:28:57
سرویس اجتماعی
ابوترابی هشدار داد:

ازدواج کودکان در مناطق محروم و روستاهای مرزی/ مشکلات فرهنگی عامل افزایش تعداد کودکان بیوه

نماینده مردم نجف آباد در مجلس با بیان اینکه اغلب ازدواج کودکان در مناطق محروم، حاشیه نشین و روستاهای مرزی رخ می دهد، گفت: مشکلات فرهنگی در ازدواج کودکان تاثیر دارد نه خلاء های قانونی.
ازدواج کودکان در مناطق محروم و روستاهای مرزی/ مشکلات فرهنگی عامل افزایش تعداد کودکان بیوه نماینده مردم نجف آباد در مجلس با بیان اینکه اغلب ازدواج کودکان در مناطق محروم، حاشیه نشین و روستاهای مرزی رخ می دهد، گفت: مشکلات فرهنگی در ازدواج کودکان تاثیر دارد نه خلاء های قانونی. https://cdn.icana.ir/d/019/201801107838629194.jpg ازدواج,کودکان,در,مناطق,محروم,و,روستاهای,مرزی/,مشکلات,فرهنگی,عامل,افزایش,تعداد,کودکان,بیوه Icana

ابوالفضل ابوترابی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در رابطه با ازدواج کودکان و پدیده کودک همسری، گفت: در قوانین ابهاماتی وجود دارد که از یک سو قانون مدنی سن ازدواج را 18 سال و از سویی در قوانین مرتبط با دفترخانه های ثبت این سن بالای 15 سال است در نتیجه میان 15 و 18 سال مناقشه است.

نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی، افزود: البته به نظر می رسد این موضوع حتی اگر غیرقانونی هم اعلام شود باز هم شاهد ازدواج کودکان در برخی مناطق کشور خواهیم بود.

وی با انتقاد از اینکه در کشور شاهد ازدواج های دختران 9، 10 و 13 ساله هستیم، ادامه داد: از نظر شرعی چنین ازدواج هایی مشکل ندارد و تحقق ازدواج نیازمند اجازه ولی شرعی است اما از نظر فقهی دارای ایراد است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه ثبت ازدواج دختران زیر 15 سال غیرقانونی است، افزود: اگر دفترخانه‌ای بدون اخذ حکم رشد، صیغه عقد و ازدواج دختران زیر 15 سال را جاری کند قانون را نقض کرده است و مجازات می شود بنابراین در این رابطه خلاء قانونی وجود ندارد و برای جلوگیری از ازدواج کودکان باید فرهنگ سازی مناسب در دستور کار قرار گیرد.

ابوترابی افزود: به طور قطع مجازات پدری که دختر 9 ساله خود را به عقد کسی درمی آورد هیچ تاثیری در کاهش ازدواج کودکان نخواهد داشت و بلکه فرهنگ باید اصلاح شود.

وی با تاکید بر اینکه مشکلات فرهنگی در ازدواج کودکان تاثیر دارد نه خلاء قانونی، تصریح کرد: اغلب ازدواج کودکان در مناطق محروم، حاشیه نشین و روستاهای مرزی رخ می دهد و شاهد افزایش تعداد کودک بیوه ها هستیم.

نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه آمار دقیقی از ازدواج کودکان وجود ندارد، تصریح کرد: پیشگیری از چنین ازدواج هایی مستلزم فرهنگ سازی مناسب در مناطق محروم، مرزی و حاشیه نشین است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet